in ,

İzmir Emniyeti’nden açıklama! İzmir’de kış lastiği kullanmak zorunlu mu?

İzmir Emniyet Müdürlüğü, İzmir’de otomobillerde kış lastiği şartı aranıp aranmayacağı konusunda açıklama yaptı

izmir-emniyetinden-aciklama-izmirde-kis-lastigi-kullanmak-zorunlu-mu

İzmir Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 27.11.2012 tarihli 2012/KDGM-07 ve 10.11.2014 tarihli 2014/KDGM-09/DENETİM sayılı genelgeleri doğrultusunda, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara her yılın 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluğu getirilmiştir.

Ayrıca, Kış lastiği üzerinde (M+S) işareti ve/veya kar tanesi (snowflake) işareti bulunan ve 7 derecenin altında ki sıcaklıklarda, yol tutuşunu arttırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türü olduğu, sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastiklerinde kış lastiği yerine geçtiği, her yılın 01 Aralık ile takip eden yılın 01 Nisan tarihleri arasında kalan 4 aylık dönemle ve varsa Bakanlıkça belirlenen artırımlı sürelerle sınırlı olmak üzere şehir içi taşımacılıkta kış lastiği uygulaması ile ilgili hususlar ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili Valiliklerce belirlenir ve uygulanır.” denilmektedir.

İzmir Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü tarafından belirlenen verilere göre; İzmir’in hava sıcaklık ortalamalarının Aralık 10,7-Ocak 9,2-Şubat 10,7 ve Mart 13,2 derece” olduğu belirtilmiştir.

Belirtilen bilgiler ışığında Valilik Makamının 25.11.2020 tarih ve 80560737.17689-64035-2825 sayılı emir yazıları ile ilimiz genelinde yük ve yolcu taşımacılığı dahil hususi araçlarda kış lastiği takma zorunluluğu aranmayacağı, ancak şehirler arası kara yollarında 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu devam ettiği belirtilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

pes-artik-dedirten-olay-kaza-geciren-gencin-telefonu-calip-kacti

Pes artık dedirten olay: Kaza geçiren moto kuryenin telefonu çalıp kaçtı

izmirde-tavuk-ciftligindeki-kumara-jandarma-baskini

İzmir’de tavuk çiftliğindeki kumara jandarma baskını