in ,

İzmir Kordon’daki manzara isyan ettirdi: ‘Böyle bir görüntü Afganistan’da yok’

Kordonboyu’nda son dönemde yaşanan hareketlilik ve ortaya çıkan tedbirsiz kalabalığın oluşturduğu ürküten manzara bölge halkı ve esnaftan tepki topladı

Temmuz ayı itibarı ile yasaklar kalktı, kışı evde geçiren İzmirliler Kordon’a akın etti. Ancak, kurallara uyan duyarlı vatandaşlar kadar kontrolsüz şekilde eğlenen kendini bilmezlerin de her gece uğrak noktası haline gelen Kordon görüntüsüyle ve ortaya çıkan virüs tehlikesi ile rahatsızlık yarattı. Özellikle bölge halkı ve esnafın yakınmasına konu olan sahil şeridindeki yoğunluk tartışmaları da beraberinde getirdi.

‘BİZİ BİTİRECEKLER’

Salgın mağduru esnafın şikayet konusu olan manzaralara dair açıklama yapan Kordon İşadamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı işletme sahiplerinin sitemini şu sözlerle dile getirdi: “Pandemi yasakları kalktıktan sonra Temmuz itibarı ile normale dönmeye başladık. Kordon’daki işletmelerde hareketlilik arttı. Kordon’da kontrolsüz bir kalabalık ve aynı şekilde artan bir yoğunluk var. Sandalyesini sırtına atanlar piknik yapar gibi Kordon’a akın ediyor. Bu konuda gerek zabıta gerekse emniyet birimlerinin denetimlerini artırması gerekiyor. Şu anda yaşanan bu duruma dair bir sınırlama ya da ceza uygulaması da söz konusu değil. Sahil kesiminde yaşanan bu yoğunluk bizde aynı oranda yok. Çünkü bizde her türlü kural ve tedbir uygulanıyor. Gerek mesafelerle ilgili, gerekse kişi sayısıyla alakalı denetimlerden geçiyoruz. Biz esnafız, devlete kayıtlı, düzenli iş yapan, virüse karşı önlemleri alan ve tedbirlere uyan kesimiz ama sahilde durum hiç de böyle değil. Akşamları burada deniz kıyısına gelenler kurallara uymuyor, tedbirleri elden bırakıyorlar. Kordonboyu bu şekilde yavaş yavaş bitiriliyor. Kordon’un çimleri bizden fazla iş yapıyor.”

‘DENETİM ŞART’

Kordon’da denetimlerin artırılması için çağrıda bulunan Başkan Şanlı, yaşanan durumun esnaf kadar yöre halkını da rahatsız ettiğini belirterek, “Kordon’da gördüğümüz bu manzara elbette İzmir’in yaşam tarzı değil. Bu bizi yansıtmıyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir yaşam tarzı da yok. Ne yazık ki buradaki durum emsal olmaya başladı. Aynı manzaralar şimdi Göztepe’de başladı. Yarın Karşıyaka’ya da, Bayraklı’ya da taşınacak. Bu tür yerler, turistlerin gezdiği böylesine alanlarda yaşanan bu durum İzmir’in faydasına değil. Bunlar kentimize yakışmayan görüntüler. Kordon’daki olumsuzluklardan sadece esnaf değil, burada yaşayan vatandaş da şikayetçi. Kordon’da oturan ailelere bir dokunup bir ah işitiyoruz. Balkona çıkıyorsunuz, her türlü rezillik, her türlü gürültü karşınızda. Bu insanların yaşlısı var, hastası var, çocuğu var. Onların özgürlüğü ne olacak? Kordon’da hırsızlık vakaları da tavan yapmış durumda. Kordon her gün daha fazla kan kaybediyor. Avrupa’dan bir tane böyle örnek göstersinler özür dileyeceğim. Gelişmiş ülkeleri geçtim, Afganistan’da bile böyle bir şey yok. Bir dönem davullarla, zurnalarla, halaylarla korona partileri veriliyordu. Şimdi 20-25 kişilik gruplar çimlere geliyor ve orayı diskoya, bara çeviriyor. Tam iş yapacağımız dönemde de bu durumdan ötürü mağdur olmak istemiyoruz” dedi.

Erman Şentürk / Özel Haber

prof-sozbilirden-korkutan-uyari-izmir-depremi-6-8lik-fayi-tetikledi

Deprem uzmanı Sözbilir uyardı: ‘İzmir ve Karaburun büyük deprem ve tsunamiyi görebilir!’

semih-girgin-kemeralti

Semih Girgin: ‘Gurbetçi yolu gözler olduk!’