in ,

İzmir Mizah Festivali’nde ‘tepki çeken’ karikatüristlerin katılacağı oturum iptal edildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre “Dünya Karikatüründe Toplumsal Eleştiri ve Mizah” başlıklı oturum iptal edildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu yıl ilk kez uluslararası boyutta düzenlenen ve pandemi koşulları nedeniyle uzaktan katılımla 16-25 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen İzmir Mizah Festivali’nin katılımcıları ile ilgili gerçek dışı iddialar üzerine bir açıklama yapma gereği doğmuştur.

Öncelikle belirtmeliyiz ki, Charlie Hebdo dergisinden herhangi bir karikatürist İzmir Uluslararası Mizah Festivali’ne davet edilmemiştir. Bu kapsamda ortaya atılan iddialar tamamen gerçek dışıdır.

Bununla birlikte etkinliğe katılan karikatür ve mizahçılar içinden iki ismin aleyhinde bazı olumsuz açıklama ve yayınlar yapıldığı görülmektedir. Festival etkinliğindeki konuşmacılar arasında yer alan şimdi kışkırtıcı yayınlara konu edilen dünyaca ünlü iki karikatürist Kichka ve Plantu ise önceki yıllarda ülkemizi ziyaret ederek bakan ve Başbakan Yardımcısı düzeyinde kabul görmüş, üst düzey tebrik ve takdirlere mazhar olmuş isimlerdir.

24 Aralık tarihinde yayınlanması planlanan “Dünya Karikatüründe Toplumsal Eleştiri ve Mizah” başlıklı oturumlara katılan 10 karikatürist dahil hiçbir katılımcıya ücret ödenmemiştir. Festival içeriğinin çekimleri yayın tarihi öncesinde dijital ortamda tamamlanmıştır.

Ancak bazı siyasetçilerin şoven-popülist söylemlerinin de etkisiyle estirilmeye çalışılan hava hoşgörü ve huzur ortamını baltalamıştır. Festival moderatörü ve Festival Yönetmeni’nin tarafımıza yazılı yaptığı 24 Aralık etkinliklerini yayından çekme talebi kabul edilmiştir.

Saygılarımızla kamuoyunun değerlendirmesine sunarız.”

Öte yandan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Twitter’dan Sinan Akyüz isimli kullanıcının “Sayın İzmir valim @yskosger @IzmirValiligi bu rezalete her halde yarın izin vermezsiniz diye düşündüm. @suleymansoylu @fahrettinaltun bu İslam düşmanı Peygamber Efendimizin (sav) düşmanına konuşmasına asla izin vermeyin Sayın Valim aman !!” tweetine “Bu toplantı iptal edilmiştir.” cevabını verdi. Vali Köşger’in cevap verdiği söz konusu tweetin sahibi Sinan Akyüz isimli kişinin profilinde yazanlar ise dikkati çekti: “Ehlisünnet-Muhafızı.Haberci fotoğrafçı? RTE sever. basketbolsever, Doğa tutkunu”

izmirde-16-bin-800-sentetik-ecza-maddesi-ele-gecirildi

İzmir’de 16 bin 800 sentetik ecza maddesi ele geçirildi

5-kisilik-bir-aile-olumun-kiyisindsn-dondu

5 kişilik bir aile ölümden döndü!