in ,

İzmir pandemiyi sanatla aşacak!

Sanatın ve sanatçının dostu, uygarlıklar beşiği İzmir, normalleşmeye yönelik dev bir adım atıyor. Büyükşehir, salgın sürecinin başında ara verilen etkinlikleri yeniden başlatıyor

izmir-pandemiyi-sanatla-asacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, normalleşme takvimine katkı sağlamak için 19 başlıkta topladığı organizasyon ve etkinlikleri başlatmak amacıyla kolları sıvadı. Çok sayıda ünlü sanatçının katılacağı çeşitli konser, şiir ve müzik dinletileri, bale, dans ve tiyatro gösterileri gibi organizasyonlar aracılığıyla kentte durma noktasına gelen sosyal hayatı yeniden canlandırmaya hazırlanıyor. Yapılacak etkinliklerle hem İzmirliler zorlu üç ayın ardından yeniden hayata adapte olacak, hem de salgın boyunca büyük gelir kaybına uğrayan amatör ve profesyonel sanatçılar desteklenmiş olacak. Etkileri adım adım azalan pandemi sürecinin gidişatına ve yapılacak değerlendirmelere göre formatı belirlenecek 70 ayrı organizasyon yine belediyeye ait açık alan ve aktivite merkezlerinde sırayla düzenlenecek. Temmuz ayından itibaren düzenlenmesi planlanan söz konusu etkinlikler, aynı zamanda sunduğu sosyal yardımlarla kenti ayakta tutmaya çalışan Büyükşehir Belediyesi’nin 1 Haziran tarihinden itibaren başlayan yeni normalleşme sürecinde İzmirlilere yönelik en önemli katkısı olacak.

NELER VAR NELER?

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin takviminde farklı sanat dallarında, her kesime hitap eden 19 ayrı başlıkta toplam 70 etkinlik bulunuyor. Belediyenin hazırladığı ve tarihleri önümüzdeki günlerde kesinleşecek etkinlik takviminde roman dansları, zeybek, lirik, hip hop, tango, vals, çaça, rembetiko, yöresel halk oyunları gibi gösterilerin yanı sıra, masal ve şiir dinletileri, pandomim gösterileri, canlı heykel performansları yer alıyor. Çok sayıda animasyon gösterisiyle renklenecek etkinliklerde ayrıca birçok ünlü isim de sahne alacak. Belediyenin etkinliklerinde Handan Gürkan ve Ruhat Hossein, Cansu Ergin, Utku Kapçı, Kaan Temizel, Hasan Zengin, Damla Ürk, Burcu Olguner gibi sanatçılar İzmirliler ile buluşacak.

ANKETLER YAPILACAK

Diğer yandan, İzmir Büyükşehir Belediyesi, pandemi süreciyle ilgili bir diğer önemli çalışmanın daha altına imza atacak. Büyükşehir, İzmir’de yüz binlerce insanı ve birçok sektörün yer aldığı iş dünyasıyla kent ekonomisini de yakından ilgilendiren Kovid-19 salgını sürecine ilişkin detaylı bir araştırmanın altına imza atacak. Salgının kente etkileri, sosyoekonomik hayata dair izleri, önümüzdeki döneme dair beklentiler ve alınması gereken önlemlere ilişkin çeşitli araştırma ve anketler yapılacak. Vatandaşla yüz yüze ve online yapılacak anket çalışmasının sonuçları hem belediye, hem de diğer birçok kamu kurumunun acil durumlarda izlemesi gereken prosedürler için önemli bir kaynak teşkil edecek. Yapılacak analizler ve oluşturulacak nihai Kovid-19 değerlendirme raporu kapsamında geride kalan süreçte temel belediye hizmetlerinin yanı sıra, sunulan sosyal yardımlar, ulaşım, ekonomi, hizmet sektörü, turizm, kültürel ve sosyal hayat ile kentin durumunun detaylı şekilde değerlendirilmesi planlanıyor.

Erman Şentürk / Özel Haber

belediye-binasina-pompali-saldiri

Belediye binasına pompalı saldırı

tse-tarafindan-kovid-19-surecinde-ilk-guvenli-uretim-belgeleri-verildi

TSE tarafından Kovid-19 sürecinde ilk ‘güvenli üretim belgeleri’ verildi