Doğu Akdeniz için ’gök gürültülü sağanak’ uyarısı Doğu Akdeniz için ’gök gürültülü sağanak’ uyarısı

Kalı, Türkiye'nin yıllık 10 milyar dolarlık sağlık turizmi gelirine dikkat çekerek, İzmir'in bu pastadan yalnızca yüzde 1'lik bir dilim aldığını belirtti. Sağlık turizminin sürdürülebilir hale getirilmesi için devlet politikası olarak ele alınması gerektiğini vurgulayan Kalı, bu konuda Turizm Bakanlığı'nın aktif rol oynaması gerektiğini söyledi.

Ege ve İzmir'in tarihi mirasıyla dünyanın sağlık başkenti olduğunu vurgulayan Op. Dr. Kenan Kalı, Bergama'daki 2 bin 500 yıllık Asklepion'un sağlık turizminin sembolü olduğunu ifade etti. "Ölümün giremediği yer" olarak bilinen Asklepion'un geçmişten günümüze önemini koruduğunu belirten Kalı, İzmir'in sağlık turizmindeki avantajlarından bahsetti. Antalya'nın deniz-güneş-kum turizmi, İstanbul'un kongre turizmi ve Konya'nın inanç turizmi ile tanındığını hatırlatan Kalı, İzmir'in ise sağlık turizmi kimliğiyle öne çıktığını dile getirdi.

Özel sektör ve girişimcilerin sağlık turizmindeki önemine değinen Kalı, İzmir'in sağlık altyapısının güçlü olduğunu ancak yatak kapasitesi ve tesis sayısının yetersiz olduğunu belirtti. İzmir'in 9 tıp fakültesi ve son teknolojiye sahip hastaneleriyle sağlık turizminde büyük potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Kalı, bu alanda hükümetin ve yerel yönetimlerin yatırımcılara destek olması gerektiğini söyledi.

Gözde Grubu olarak İzmir'de 5 hastane ile sağlık turizmi alanında hizmet verdiklerini ifade eden Op. Dr. Kenan Kalı, bu hastanelerde ayda bin 500 hastaya tedavi sunduklarını belirtti. Şirketin İzmir'deki sağlık turizmi kapasitesini yüzde 80'e çıkardığını ve Londra'da da sağlık hizmeti vermeyi planladıklarını açıkladı. Kalı, İzmir'in Türkiye'de sağlık turizminde İstanbul ve Antalya'nın ardından geldiğini, hizmet kalitesi ve memnuniyet oranının yüksek olmasıyla avantaj sağladığını dile getirdi.

İzmir'e ve sağlık turizminin kent ekonomisine olan katkılarına inancının tam olduğunu belirten Kalı, bu sektörün sadece turizm hizmetlerini değil, aynı zamanda kentin sağlık altyapısını da geliştireceğini söyledi. Sağlık turizminin teşvik edilmesi gerektiğini ancak bu süreçte fiyat rekabetinin dengeli olması gerektiğini vurgulayan Kalı, İzmir'in doğru rotada ilerlediğini ve sağlık turizminin parlayan yıldızı olmaya aday bir şehir olduğunu belirtti.

Kaynak: Bülten