in ,

İzmir’de 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle tören düzenlendi

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e 1921 yılında Mareşal Rütbesi ve Gazi unvanın verilişi nedeniyle 19 Eylül Gaziler Günü kapsamında İzmir’de Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen törende, İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Kemal Yeni, ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile şehit yakını ve gazi derneklerinin temsilcileri Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Türkiye Muharip Gaziler Derneği İzmir Şube Başkanı Emekli Gazi Albay Mehmet Gökmen, “Türk tarihinde şehitlik ve gaziliğin onuru olduğunu belirtti. 19 Eylül Türkiye Cumhuriyeti’nin gazilere verdiği değerin ifade olan bir kahramanları anma günüdür. Bizleri bu kutsal toprakların ve şanlı bayrağın gölgesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin saygın fertleri olarak hür ve bağımsız şekilde yaşamamızı sağlayan şehitlerimizi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyoruz” dedi. Cumhuriyetimiz kanla yoğrulmuş ve ateş içinde kavrulup pişmiştir diye belirten Gökmen, “Gazilik Türk vatanseverliğinin, kahramanlığının, fedakarlığının yaşayan destanıdır. Gazi ise bu destanı yazan kahramanın adıdır.” ifadelerini kullandı.
Gökmen, Gaziler Günü’nün tüm yurtta kutlanmasının devletin ve milletin gazilere verdiği önemin, onlara duyulan minnet, şükran duygusunun göstergesi olduğunu dile getirerek, “Terörist ve terör işbirlikçilerine asla müsamaha edilmeyeceğine, teröre her alanda topyekün karşı çıkılacağına yürekten katılıyoruz. Canını ve gençliğini devleti için feda etmek üzere muharebe meydanına karşılıksız süren gazi, daima devletinin emrindedir” diye konuştu.

Menemen’de Gazilerin Günü kutlandı

Bakan Kasapoğlu İzmir’de: Türkiye, genç odaklı hizmet siyasetini yukarılara taşıyor