in ,

İzmir’de 600 hemşireye daha ihtiyaç var

Türk Sağlık Sen İzmir 1 No’lu Şubesi’nin düzenlediği basın toplantısında sektörün sorunları ve sağlık çalışanlarının yaşadıkları sıkıntılar masaya yatırıldı

baris-kocak-izmirde-600-hemsireye-ihtiyac-var

Türk Sağlık Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Barış Koçak, sağlık hizmetlerinde liyakatı esas alacak bir düzen gerektiğini ve sağlıkta şiddet konusunun önüne geçilebilmesi için de yeni bir uygulamanın şart olduğunu belirterek, “Her zaman liyakatın savunucusu olduk ve bunun uygulanması için elimizden geleni yapacağız. Tüm ekonomik ve sosyal haklarımızın sonuna kadar savunucusu olmaya devam eden bir sendikayız. Sağlık Bakanlığı tarafından “Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği” sınavı duyurusu yayınlanmıştır. 5 yıldır sürüncemede bırakılan bu sınavın beklenildiği süreye değmeyecek bir mahiyette olduğunu görmek hayal kırıklığıdır. Tüm sağlık çalışanlarının diğer ortak problemi de şiddettir. Biz Türk Sağlık Sendikası olarak bu konuda sıfır toleranslı alan politikasının bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz.

‘YÖNETİLEBİLİR DEĞİL’

Koçak sektörde çalışacak 600 hemşireye ihtiyaç bulunduğu söyledi ve şöyle devam etti: “İzmir’de son günlerde çok konuşulan ve hayata geçirilecek olan Bayraklı Şehir Hastanesi de diğer bir gündem konumuzdur. Daha önceki örnekleri ile görüldüğü üzere 800 yatağın üzerindeki hastaneler çok yönetilebilir hastaneler değildir. Gerek personel gerek idari ve mali açıdan ilk aklımıza gelen sakıncalar olarak bunları görüyoruz ve burada yaklaşık yüzde yetmiş doluluk garantisi veriliyor fakat maliyetler çok fazladır.  Bir şehir hastanesinin maliyetine yaklaşık en aşağı iki tane devlet hastanesi yapılabiliyor. Şehir hastanelerinin hizmete girmesiyle ildeki yatak sayılarında çok bir değişiklik olmayacağını düşünüyoruz. 2 bin 80 yatak olarak planlanan Bayraklı Şehir Hastanesi için ortalama 5-6 bin personele ihtiyaç duyulmaktadır. Şu an zaten İzmir’de çok ciddi derecede personel açığı, özellikle hemşire branşında çok fazla eksik bulunmaktadır. Bir hemşire arkadaşımız en aşağı hastanede 13 ya da 14 tam gününü geçirmektedir. Bu da çalışan arkadaşlarımız da tükenmişlik sendromuna, sosyal hayatlarında çökmelere, aile hayatlarında düzensizliklere dönüşüyor. Şu an İzmir’de yaklaşık 600 tane acil hemşire açığı var bu dahi karşılanmamış iken bir Şehir Hastanesi açıldığında bunca memur bunca çalışan nereden temin edilecektir? Eğer mevcut hastaneler taşınacak olursa buranın ulaşımı zaten çok zor ki, Bayraklı da bir dağın tepesine inşa edilmiş olan bu hastaneye toplu taşıma araçlarından sadece otobüs veya dolmuş ile ulaşım sağlanabilecektir. Şu an itibari ile bir tane bağlantı yolu açılmıştır. Bu büyüklükteki bir hastaneye vatandaşın ve sağlık çalışanın gidebileceği herhangi bir hafif raylı sistem ya da farklı bir ulaşım yolu yoktur. Hemşire, ebe, teknisyen, hekim arkadaşlar çok büyük iş yükünün altındalar ve buna karşılık döner sermayeden de hak ettikleri ücretleri alamamaktadırlar. Bu 600 personelin il içinden sağlanması imkansız gibi duruyor.”

Erman Şentürk

 

kablolari-calmak-icin-girdigi-trafoda-akima-kapilarak-oldu

Kabloları çalmak için girdiği trafoda akıma kapılarak öldü

menderesliler-kati-atik-tesisi-gezdi

Menderesliler Ankara’da katı atık tesisi gezdi