in ,

İzmir’de aile hekimlerinden ‘Aşı merkezi’ önerisi

Aile hekimleri yurt dışındaki aşı merkezlerinin örnek alınmasını ve randevulu sistem uygulaması ile vatandaşların aşılarının yapılması gerektiği görüşünde

izmirde-aile-hekimlerinden-asi-merkezi-onerisi

Vatandaşların merakla beklediği korona virüs aşılarının nasıl uygulanacağına dair bilinmezlik yaşadığına dikkat çeken İzmir Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Birol Kocaman, Ege Telgraf’a yaptığı değerlendirmede şunları ifade etti: “Bakanlık tarafından konu hakkında bize bir bilgi verilmedi. Fakat aldığımız duyumlar, aile sağlığı merkezleri ile hastaneler bu aşılama sürecini beraber yürüteceği şeklinde. Bir aşı merkezinden bahsedilmedi. Biz Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu ve İzmir Aile Hekimleri Derneği olarak Sağlık Bakanlığı’na bu konuya dair önerilerimizi sunduk. Merkezi yerlerde bu aşı merkezlerinin oluşturulması ve Avrupa’da bunu uygulayan ülkelerde olduğu gibi daha seri aşılama yapılabilmesi adına böyle bir öneride bulunduk. Diğer ülkelerde spor salonları, kültür merkezleri gibi alanlar bu iş için ayrılmış durumda. Bize olumlu veya olumsuz bir yanıt gelmedi. Ne hayır açılmayacak, ne de tamam açılacak denmedi. Sadece duyumlarımız üzerinden konuşabiliyoruz. Aile sağlık merkezleri, hastaneler ve ilçe sağlık müdürlükleri aşıları yapacak diye duyduk. Bize net bir bilgi verilmediğinden sadece bekliyoruz. Zaten aşı konusu da netleşmedi. Ne zaman geleceği halen geçtiğimiz günlere kadar tartışılıyordu”

‘YOĞUNLUK YAŞANACAK’

Kocaman, önümüzdeki süreçte aile hekimlerinin oluşacak muhtemel yoğunluğu kaldıramayacağını ve aşı merkezleri kurulmasının şart olduğunu hatırlatarak, “Bize iletilen bilgi aşıların peyderpey geleceği için yoğunluk olmayacağı yönündeydi. Vatandaşların nasıl ve hangi yöntemle aşılanacağı da netleşmedi. Biz aile hekimleri olarak bu konuda randevulu sistemin uygulanmasını istiyoruz. En azından grip aşılarındaki gibi olursa, süreci çok daha rahat götürebiliriz. Herkes e-nabız sistemi üzerinden bildirim alıyor ve reçetesiyle gelince biz de aşılarını yapıyorduk. Bu şekilde bir sistem kurulursa daha rahat olur. Biz de hastaları randevu saatinde çağırır aşılarını yaparız ve vatandaşlarımız evlerine döner. Ama böyle bir planlama ya da net bir bilgi de yok. Bizim işimiz sadece korona virüs aşısı yapmak değil. Başka birçok görevimiz de var. Bir anda korona aşısı yükü, bütün iş bize verilirse, ciddi yığılmalar olacaktır. O yüzden planlamanın iyi yapılması lazım. Aile sağlığı merkezleri bu yükü kaldıramaz” dedi.

‘TEMAS ARTMAMALI’

Kocaman sözlerini şöyle tamamladı: “Bizim amacımız mümkün mertebede toplumun izole olmasını sağlamak ve vatandaşların evden çıkmamalarını sağlamak. Aşılar bir anda gelir ve herkesi hadi bir anda aşılayım derse bize başvuru sayısı ve yoğunluk da artacaktır. Umarız aşılar açıklandığı gibi parti parti gelecektir. Bugün hastanelerdeki poliklinikler kısıtlı çalıştığı için aile sağlığı merkezlerine başvuru sayısı çok yükseldi. Bunun yanında, kış mevsiminin getirdiği soğuk algınlığı, grip gibi mevsimsel hastalıklardan ötürü de başvurular artmış vaziyette. Umarız iyi bir planlama ile süreç yürütülür ve özel aşılama merkezleri açılır” dedi.

Erman Şentürk / Özel Haber

izsudan-2020-yilinda-izmire-500-milyon-yatirim

İZSU’dan 2020 yılında İzmir’e 500 milyon yatırım

baskan-sengel-belediye-calisanlariyla-yil-sonu-degerlendirmesi-yapti

Başkan Sengel belediye çalışanlarıyla yıl sonu değerlendirmesi yaptı