in ,

İzmir’de binlerce kişi hain darbe girişiminin 6. yıl dönümünde 15 Temmuz şehitlerini andı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” kapsamında hain darbe girişiminin 6’ncı yıl dönümünde binlerce İzmirli Konak Meydanı’nda toplandı

15-temmuz-anma-izmir

 İzmir Valiliği tarafından hazırlanan program 15 Temmuz Şehitlerinin anısına okunan Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Karşıyaka Halk Eğitim Merkezi Mehteran Takımının marşlar okumasıyla devam eden programda konuşan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “ Bugün tarihimizde unutulmayacak bir gün. Bugün millet ecdadı bugün aziz milletimizin iradesine sahip çıkmasının yıl dönümüdür.

15 Temmuz şehitlerini ve gazilerin emanet ettiği destanı asla ama asla unutmayacağız. Bize bunları yaşatan kahpeleri ise asla unutmayacağız. Bütün vatandaşımızın özünü kırpmadan aziz şehitlerimizi yad ediyorum. Kahraman gazilerimize mutluluk diliyorum. Sonsuz minnetle şükranlarımı sunuyorum. Demokrasimiz için dik duruşumuzun gururunu yaşarken eşi az bulunan bir günün gururunu yaşıyoruz. Üzerinde bulunduğumuz, kendimize vatan olarak seçtiğimiz bu coğrafya büyümenin ve güçlü olabilmenin temel koşulu güçlü bir tarih ve kültürdür. 15 Temmuz’da bu hainlerin yaptıklarına milli bir şuurla bakmamız gerekir. Ekonomik, sosyal ve siyasal ilerlemeler rahatsız etmiştir. Ülkemizin istiklaline yönelik hareketleri kabul etmiyoruz.  Kahraman vatan evlatları hainleri, topları, uçakları imanı ve inancıyla yerle bir etmiş, direnişi destanla taçlandırmıştır. Tabiki tarihimizde 251 şehit ve 2196  yaralı oldu. Çanakkale’de Kurutuluş Savaşı’nda kimi eşini kimi anasını kimi babasını bıraktı. Bir kez daha dosta düşmana ve tüm dünyaya gösterdik, bu vatan bizim. Bir kez daha destan altın harflerle tarihe yazılmıştır. Çok acılar çektik, hiçbir milletin  yapamayacağı felaketi atlatmış bir milletiz. Şükürler olsun ki yaşanan gelişmeleri milletimiz doğru bir olgunlukla karşılıyor. En büyük örneğini 15 Temmuz’da yaşadık. Milyonlarca vatandaşımız aydınlık geleceğimizi yok etmek isteyenlerle mücadele etti. Türk milletinin siyasi ekonomik diplomatik ve askeri anlamda gücümüzü herkese bir kere daha göstermiş olduk. Aziz milletimizin cesareti ve kararlılığını gördük. Aziz milletimize bir kez daha minnet ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

konak-meydani-15-temmuz-anma

‘BOYNUMUZUN BORCU’

Tarım ve Orman eski Bakanı Bekir Pakdemirli, “Vatanımıza bayrağımıza sahip çıkan tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Cumhurbaşkanının çağrısıyla sokağa çıkan evinde dua eden herkes bu milletin kahramanıdır. Allah bu milletten razı olsun. Söz konusu vatan olunca canını veren milletin evlatları var. İnşallah milletimiz bu ezanı susturmayacak, bu bayrağı indirmeyecek. Karanlık geceyi aydınlığa çeviren şehitlere sahip çıkacağız. Çocuğunu öksüz bırakan kahramanların memleket sevgisini çocuklarımıza aşılayacağız. Memleket için şehit olanların davasını aktarmak boynumuzun borcudur.  Hainler unutmasın ki bu millet her zaman burada darbelere geçit  vermeyecek. Şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilere şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

‘YİĞİTLERİN GECESİDİR’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, “6 yıl önce İzmir’de de sokağa çıkarsanız haddinizi bildiririz diyen İzmirliler, 15 Temmuz’da  korkusuzca şehit olmak için sokağa çıkan kahramanların gecesidir. Mermiye siper olan gençlerin gecesidir. Tankın altına yatan yiğitlerin gecesidir. Bayrağı kendisine kefen edenlerin gecesidir. Meydanları dolduranların gecesidir. Herkes o gece sokağa çıktığında 251 şehidimiz gibi şehit olmayı göze alarak sokağa çıkmıştır. Hak ettiği o geceyi yaşatarak darbe teşebbüsünü püskürtmesini bildik. Vazgeçmedik. Ezandan vazgeçmedik. Bayraktan vazgeçmedik. Bundan sonrada vazgeçmeyeceğiz”dedi.

‘UNUTTURMAYACAĞIZ’

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, “Halkımızın bağımsızlık ve demokrasi mücadelesinde imza attığı 15 Temmuz 2016’nın yıl dönümündeyiz. Mücadele eden gül bahçesine girer gibi toprağa düşen şehitleri rahmetle anıyoruz. Vatan uğruna göğsünü siper eden gazilere şükran sunuyoruz. O gece yaşananlar hainlerin nasıl bir mahlukata dönüştüklerine hepimiz şahit olduk.  Unutturmayacağız. Büyük ve güçlü Türkiye’nin unutulmasına geçit vermeyeceğiz. O gece yaşananlar kendi vatanına vatandaşına kendi milletine saldıran dünyanın o sefil yaratıklarını gördük. Aslında Anadolu’yu yurt yaptığımızdan beri emelleri olanlar var. Terör, PKK ve FETÖ ile bu ülkeyi esir etmek isteyip, bölmeye bu bayrağı indirmeye çalıştılar. Emperyalistlerin işi oldu, esaret altına girmemiş bu ülkeyi esir etmeye çalışıyorlar. Birlik beraberliğimizle bu bayrağı indirmeyecekler” dedi.

‘GÜÇLÜ OLACAĞIZ’

AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, “Üç tarafımız denizlerle dört tarafımız düşmanlarla kaplı. Kadim coğrafyada zor şartlar altında yaşıyoruz bu coğrafyanın tarihi ve kültürel sorumluluğu içindeyiz . Çok bedel ödedik öyle ki kıyamete kadar bu bedelleri ödemeye devam edeceğiz. Ülkemiz bu darbe girişime maruz kaldı. Şehitlerimiz ve gazimizle bertaraf ettik. Biz milletimizin gücünden başka bir güç tanımıyoruz. Atalarımız öyle bir yere çadır kurmuşlar ki tüm dünya milletlerinin gözü var.O yüzden çok güçlü olmak zorundayız” açıklamalarında bulundu.

‘BİN DİRİLEN ŞEHİTLER BİZİZ’

AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı;  “Bir ölünce bin dirilen şehitler biziz. İnin meydana sahip çıkın bayrağa. Bütün dünya gördü döndü şaşkına. Bugün bir çok ihanet çetesinin özgürlüğümüze darbe vurduğunu görüyoruz. Tarihe altın harflerle kazınacak. Vatana bayrağa ve demokrasiye sahip çıktığımız gündür. Bu karanlık gece Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla milyonların teslim etmediğini gördük. 252 şehit verdik. Eşleri rahmetli olan hanımların dedikleri bir şey vardı, “Evladım babasız kalabilir ama vatansız kalamaz” açıklamalarında bulundu.

‘SAHİP ÇIKTIK’

AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, “6 yıl önce burada darbe kalkışmalarının ilk saatleriydi. Millet sahip çıkmak için meydana geldi. Gurur duydum. Darbe ve darbecilerden çok çektik. Bu sefer başkaydı. Setçiklerine demokrasiye sahip çıkan yüce Türk milleti vardı. 251 şehit vererek demokrasimize sahip çıktık” diye konuştu.

‘DİMDİK AYAKTAYIZ’

AK Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle, “Yine meydanlara sığmamanın haklı gururunu yaşıyoruz İzmir. Bu coğrafya hep zordu biz bunu hep bildik. Ama  herkes bilsin ki her daim dimdik ayaktayız. Kimse bize diz çöktüremedi bundan sonrada diz çöktüremeyecek. Yıllarca bu milletin iradesine zarar vermek istediler. Bir gün PKK oldu. O gece böyle bir geceydi. Hesaba katmadıkları pek çok şey vardı. Milletin iradesi vardı! Hesaba katmamışlardı. Cennet vatan uğruna hepimiz şehit olmaya hazırız” dedi.

‘MİLLETİMİZ BAŞ KAHRAMAN’

MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, “Bedel ödeyerek koruduğumuz Cumhuriyete milletimiz sahip çıkmıştır. Göğsünü korkusuzca siper etmiş, milletimiz karaktersizlere pirim vermemiştir. Milletimiz birbirine kenetlenmiş, muhteşem zaferin baş kahramanı olmuştur” dedi.

‘KİMSE CESARET EDEMEYECEKTİR’

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli,” Sabaha kadar meydanlardaydık. İzmir demokrasiye sahip çıktı. Cumhurbaşkanımız bu süreçte Türkiye’de bir ilk başardı. Milletiyle karşı koydu ve başardı. Bu tarihte bir kırılma noktasıdır. Bir daha kimse böyle bir şeye cesaret edemeyecektir” diye konuştu.

‘DİRENİŞİN TARİHİDİR’

MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, “Milletimizin varlığına cephe açan iç ve dış güçlerin emellerine ulaşmak istediler.  Bu darbe teşebbüsü Gezi Parkı kalkışmasının bir devamı oldu. Hem içerden hem dışardan ağır operasyona uğrayan ülkemizin kargaşa ve kaosa düşmesi amaçlanmıştır. Türk milletinin emperyalistlere şerefli bir direnişin tarihi 15 Temmuz olmuştur” dedi.

Rana Beyza ÖZTÜRK

erdogan-15-temmuz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Saraçhane Meydanı’nda önemli açıklamalar: Bir olacağız

sunnet-dugunu-kana-bulandi

Sünnet düğünü kana bulandı: 3 ölü, 5 yaralı