in ,

İzmir’de CHP’den müzisyen ve sahne sanatçılarının sorunlarına yönelik basın açıklaması

Kemeraltı girişinde basın açıklaması yapan CHP İl Başkanı Deniz Yücel, “AKP iktidarından müzisyenlerimizin sesinin duymasını bekliyoruz” dedi

izmirde-chpden-muzisyen-ve-sahne-sanatcilarinin-sorunlarina-yonelik-basin-aciklamasi

CHP, İzmir genelindeki mağdur sanatçılara destek vermek amacıyla Kemeraltı girişinde bir basın açıklaması düzenledi. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, korona virüs salgını nedeniyle yaklaşık bir yıldır işsiz durumda bulunan ve büyük gelir kaybına uğrayan müzisyenlerin geçimlerini sağlayabilmek adına enstrümanlarını satmak zorunda kaldıklarını belirterek, “Güçlükle aldığı sazını, kemanını, klarnetini, gitarını satıp engelli yakınına, yaşlı anasına babasına bakım masrafı yapanlar var. Belki de en acısı geçinmek, kirasını ödemek, ailesine bakabilmek için her şeyi yapan ama iş bulamadığından devlet sahip çıkmadığından bunalıma girip hayatına son verenler var. İki çocuk babası Erdem Topuz ve Mehmet Mert El ne yazık ki çaresizliğin kurbanı oldular. Her iki kardeşimiz de artık aramızda değiller. Bu acılar yaşanmayabilirdi” dedi. Toplumun manevi anlamda ruhunu doyuran müzisyenlere sahip çıkılması gerektiğini Kaydeden Yücel, “Ancak üzülerek görüyoruz ki bir yıldır bu insanlarımızın derdine çare olunamamış; sokak sanatçıları, müzisyenler, eğlence sektörü çalışanları adeta yok sayılmıştır. Öyle ki artık bazıları kredi borçlarını, ev kiralarını düşünemez duruma geldiler. İzmir Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilik örneği göstererek imkanları ölçüsünde müzisyenlere gıda yardımı yapıyor. Bunun yanı sıra düzenlediği Kültürpark konserlerine katılım gösteren 500’ün üzerindeki müzisyene maddi destek verdi. İnsanlar aç, insanlar işsiz, insanlar umutsuz ve çaresiz. İşte bu sıkıntıların en büyüğünü yaşayanlardan müzisyenlerimizin sesinin duyulması için AKP iktidarına bir kez daha sesleniyoruz. Bir kişi daha hayatına son vermeden müzisyenlerimize maddi destek verilmesini talep ediyoruz” diye konuştu. CHP İzmir Milletvekili Kani Beko ise, “Mecliste CHP’li vekiller olarak aylardır arkadaşlarımızın sesini duyurmaya çalıştık. Artık yeter, görmeyen gözler görsün, duymayan kulaklar duysun” dedi.
Sokak Sanatçıları Derneği adına söz alan Kubilay Mutlu da “Sokak sanatlarına ve müzisyenlere yapılan her türlü yardımı biz memnuniyetle karşılıyoruz. Hepsini çok değerli buluyoruz. Ama biliyoruz ki uzun vadede bu tarz ilişkilerin kendisi birileri tarafından himaye edilen bir sanat, bir süre sonra sarayın soytarısı olmaktan öteye geçmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Erman Şentürk

kati-atik-ayristirma-tesisinde-yeni-dogmus-bebek-cesedi-bulundu-otopsi-izmirde

Katı atık ayrıştırma tesisinde yeni doğmuş bebek cesedi bulundu! Otopsi İzmir’de…

izmirde-cocuk-doktoru-hasta-yakinina-saldirdi

İzmir’de çocuk doktoru hasta yakınına saldırdı!