in ,

İzmir’de Cumhur İttifakı’ndan olay meclis sonrası flaş hamle! Yargıya taşınıyor

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Eylül ayı olağan meclisinin 3’ncü oturumunda yaşanan tartışmalar meclis dışına da taşındı. İBB AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, meclisi önce kendilerinin değil CHP grubunun terk ettiğini, karar yeter sayısının olmadığını, yargı yoluna gideceklerini söyledi

izmirde-cumhur-ittifakindan-flas-hamle

İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis oturumunda dün yaşanan salonu terk etme ve meclis üyelerinin birbirinin üzerine yürümesi gerginliğinin ardından Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekilleri, AK Parti İzmir İl binasında basın toplantısı gerçekleştirdi.

Mecliste muhalefet görevlerini yerine getirdiklerini ve salonu terk etmediklerini savunan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, “Hiçbir zaman meclisin çalışmasını engellemek, karar alınmasına engel koymak gibi bir amacımız olamaz. O mecliste iktidar olan bu şehri yönetmek adına İzmirlilerin oylarını alan CHP ve İYİ Parti grubu mecliste karar alabilme yeterliliğine dahi sahip değiller. Meclis oturumunun açılmasının ardından huzur hakkı almak için imza atıp çıkan meclis üyeleri var. İzmir için önemli kararların alınması gereken mecliste CHP’lilerin salonu terk etmesi yüzünden tarihte görülmemiş bir hadise yaşandı ve karar alınamadı. Meclise saygısızlık yaparak oturumdan ayrılan üyeleri telaşla arayıp tekrar çağırdılar. Bu meclis tarihinde hiç şahit olmadığımız bir hadiseydi. Bu hem İzmirlilere hem meclise büyük saygısızlık” dedi, yargı yoluna başvuracaklarını açıkladı.

‘YARGI YOLUNA GİDECEĞİZ’

AK Partili Özgür Hızal şunları söyledi: “Mecliste görüşmeler sırasında karar alma noktasında baktık ki meclis karar yeter sayısının olmadığını gördük. Karar eter sayısının olmadığı bir mecliste karar alınamaz. Kanun çok açık. Karar yeter sayısının olmadığı durumda meclis tatil edilir. Meclisin yeniden toplanması için meclis gündeminin ilanı edilmesi gerekir. Bunların hiçbirinin yerine getirilmediğini söyledik. Usulüne uygun toplanmayan bir mecliste salondan ayrıldık. Toplanmayan bir meclis vardı. Meclis toplanmış gibi hareket ederek bazı kararlar alındı. Bu kararlar hukuki değil. Cumhur İttifakı olarak hukuki yollara başvuracağız. Usulüne uygun toplanmayan meclislerin 121 meclis grubunu dahi toplayamayan 45 kişiyle karar yeter sayısına sahip olamayan bir gruptan bahsediyoruz. Dün bizim karar yeter sayısı noktasındaki itirazımızdan sonra meclisin ikinci defa toplanması usul olarak doğru değildir. Dün alınan kararlar hukuki değildir. Yargı yoluna gideceğiz. Meclisin çalışmasının en büyük engel iktidar olan bu şehri yönettiğini iddia eden ama ne yazık ki hiçbir sorunu çözmeyen CHP ve ittifak ortaklarıdır. Bütün uzlaşı kültüründen uzak tutumlarına rağmen o meclise gidip İzmirlilerin haklarını korumaya devam edeceğiz.”

‘Bu şehre saygıları bu kadar!

Salondan ayrıldıkları süreçte kadın meclis üyelerine hakaret ve küfür edildiğini de iddia eden AK Partili Grup Başkanvekili Özgür Hızal, “Biz meclisin doğru usulle toplanmadığı için salondan ayrıldığımızda kadın meclis üyemize arkasından hakaretler yağdırdılar. Kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Meclise ayar vermeye  çalışanlar kimler? Mecliste biz neyin kararını alıyoruz? İzmirlilerle ilgili kararlar alıyoruz. Milyon liralık hususlarla ilgili karar alıyoruz. Bu vatandaşın parası. CHP’lilerin üçte ikisi meclisi terk ediyor. 121 kişilik CHP meclis grubunda topu topu 30 kişi vardı. O telaşla bütün meclis üyelerini aramalarına rağmen bu şehre saygıları bu kadar” ifadelerini kullandı.

‘Sorunları çözmesi gereken kimler?’

“Son dönemlerde İzmir’in sorunlarını dile getirmemiz ve bunların giderilmediği yönündeki eleştirilerimiz. CHP’nin İzmir’i yönettiğini iddia eden partinin sorunları konuşmaktan çekinmesinden kaynaklanan bir durum sözkonusu. Biz mecliste kokuyu konuşuyoruz, trafiği, körfezi, ulaşımı konuşuyoruz. Sorunları çözmesi gereken kimler? Arkadan laf atan meclis üyelerinin iktidar içerisindeki belediyenin çözmesi gerekiyor. Bunların çözülmediğini gören CHP grubu bu sorunlarla alakalı konuşulmasından rahatsızlık duyduğu için bu gerginlikler ortaya çıkıyor” diyen AK Parti Grup Başkanvekili Hızal açıklamalarını şöyle sonlandırdı: “Mecliste kimsenin üzerine yürümedi arkadaşımız. Bize yapılan hakaret ve küfürlere tepki ortaya kondu. Bazıları ses kayıtlara yansımadı ama çok ağır hakaret ve küfürlerle karşılaştık biz orada. Bunların içerisinde CHP içinden dahi rahatsızlık duyanlar olduğunu biliyoruz. Dünkü ve ondan önceki gerginliklerin temel sebebi özellikle CHP grubunda bazı meclis üyelerinin bizim diyalog içinde olmamızdan rahatsızlık duyması. Bizim o mecliste meclisin çalışmasının önünü açmamızdan ve eleştirilerimizden rahatsızlık duymasından kaynaklanıyor.”

‘İzmirliler bu yönetimden memnun değil’

Büyükşehir Belediyesi MHP Grup Başkanvekili Selahattin Şahin ise, “Olanlar hoş değildi. Maalesef bu durum İzmir’in sorunlarını görmezlikten gelen sorunlardan uzaklaşmaktı CHP adına. Cumhur İttifakı olarak İzmirliler bize muhalefet görevi vermiş. Maalesef bu tutum İzmirlilerin karını ve sorunlarını görmezden gelmek. İzmirli CHP’yi iktidar yapmış ancak CHP’ye mecbur değil. Önümüzdeki seçimlerde CHP İzmir’de iktidar olmayacak çünkü İzmir’de yaptığı bir şey yok. Bir tane başlayıp bitmiş bir konu yok. İzmirliler bu yönetimden memnun değil. Ben CHP’li meclis üyelerini sorumluluğa davet ediyorum.  Meclis kararlarını yüzde 95 oy birliği ile alıyoruz, belli sorumluluğumuz var İzmirli bizim İzmir’e hizmet etmek için seçmiş. Dünkü tablo yaşananların sonuncusu oldu. İzmirli bizi hizmet için seçmiş… Allah’ın izni ile CHP’li meclis üyeleri ya da Tunç Soyer’in davranışlarını İzmirli izliyor. Allah’ın izni ile büyükşehir ve ilçelerde CHP’li bir belediye başkanı olmayacak. Gelin gerçeklerde ve doğrularda buluşalım” ifadelerini kullandı.

Kimler katıldı?

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, beraberinde AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız, MHP Grup Başkanvekili Selahattin Şahin, AK Parti Büyükşehir Meclis Üyeleri Dilek Yıldız Büyükdağ, Hıdır Alptekin, Galip Atar ve Fırat Eroğlu da toplantıya katıldı

Neler olmuştu?

Cumhuriyet Halk Partisi meclis üyelerinin önerileri sonrası hazırlanan ve Aliağa’daki çevre kirlilikleri için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile işbirliği yapılması önerisi 16 Eylül’de gerçekleştirilen meclis oturumunda tartışmalar neden olmuştu. AK Parti grubu meclisin böyle bir karar alma hakkı olmadığını belirtirken, CHP grubu ise karar alınabileceğini vurgulamış sonrasında ise önergenin ‘tavsiye’ niteliğinde kabul edilmesi ve ona göre oylanmasını önermişti. Oylama talebi sonrasında ise AK Parti grubu mecliste yeter sayının olmadığını ve sayım yapılması önerisinde bulunmuştu. Öneri sonrası meclis 1 saat araya girerken dönüşte ise tartışmalar yaşanmıştı

 

izmirde-kozmetik-fabrikasinda-yangin-ciktigi-sirada-vardiyada-60-personel-varmis

İzmir’de fabrikada çıkan yangın sonrası Başkan Olgun: Vardiyada 60 personel varmış

izmirde-ak-icraatler-segisi

AK Partili Hamza Dağ’dan İzmir’de 2023 seçimi için iddialı çıkış: Rekor oyla…