in ,

İzmir’de dijital araç kiralama dönemi başlıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi kente önemli katkılar sunacak bir projeyi daha başlattı. Araç Paylaşım Sistemi’ni tanıtan Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in projeyle Türkiye’ye örnek olacağını söyledi.  

izmirde-digital-arac-kiralama-donemi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZELMAN Genel Müdürlüğü ve Garenta iş birliğiyle, Türkiye’nin ilk araç paylaşım uygulaması olan “MOOV byGarenta” İzmir’de resmen hizmete girdi.

Dakikalık olarak araç kiralanabilen sistem ilk etapta 200 araç ile çalışmaya başlayacak. İzmirliler akıllı telefon uygulamasıyla kullanılabilen sistem ile kısa süreli araç kiralama hizmetinden yararlanabildiği gibi belediye tarafından işletilen İZELMAN otoparklarından da ücretsiz olarak faydalanabilecek.

izmirde-digital-arac-kiralama-donemi-basliyor

Tarihi Havagazı Fabrikası’nda sistemi tanıtan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer şunları söyledi: “Dünya ekonomik forumu oluşturduğu ortak şehir protokolüyle kent sınırları içindeki iş birliğine dayalı modelleri çok merkezli ve birçok şehri kapsayan projelere dönüştürmek için çalışmalar yapıyor. Uluslararası sivil toplum kuruluşları ise tüm kentlerin 21’inci yüzyılın ekonomik modeli olarak görülen sürdürülebilir paylaşım ekonomisini ekosisteminde yer almaya teşvik edecek projeler hayata geçiriyor. İnsan ve çevreyi merkezine alan kapsayıcı, kolay ve erişebilir çözümler sunan bu model yerel yönetimler için yeni bir vizyon sunuyor. Şehirler ulaşım, barınma gıda eğitim gibi birçok başlıkta paylaşımın en yüksek olduğu alanlar. Şehirler aynı zamanda atıl durumda olan kullanılmayan birçok kaynağın bulunduğu yerler. Yerel yönetim paylaşım ekonomisini doğru yönetmesi toplumsal ayrışma, eşitsizlik, kutuplaşma gibi zorluklara çözüm sunması açısından önemli. İzmir Büyükşehir Belediyesi, “İzmir Akıllı Paylaşım Platformu aracılığıyla tüm aktörleri bu yeni ekonomisinin parçası olmaya davet ediyor. Sürdürülebilir insan odaklı kapsayan bir geleceğin yolunu açıyoruz. Bu platform Büyükşehir Belediyesi’nin 2030 kalkınma hedefleriyle de uyumlu. İzmir’i geleceğe taşıyacak en önemli şey bu paylaşım kültürüne sahip çıkmak.

‘İzmir Türkiye’ye bu konuda da öncülük edecek’

İzmir akıllı paylaşım anlayışını birçok alanda uyguladık, bisiklet paylaşım sistemi BİSİM bunlardan bir örnek. İzmir’de doğaya saygılı, erişilebilir ve güvenilir toplu ulaşım için bütünlüklü bir çalışma yürütüyoruz. Dünyada özel taşıtların yüzde 92’si gün içinde boşta duruyor. Türkiye için de benzer bir durumu söylemek mümkün. Paylaşım ekonomisiyle boşa harcanan veya az kullanılan ulaşım kaynaklarını daha iyi kullanmanın akıllı yolunu İzmir’de uygulamaya başlıyoruz. Akıllı ulaşım sisteminde araba ve bisikletlerin paylaşılmasıyla İzmir’de trafik sıkışıklığı hava kirliği ve otopark talebi de azalacak. Açık ve yeşil alan olarak kullanılması gereken otopark alanları sosyal donatı alanlarına dönüşecek.  İzmir akıllı paylaşım sistemi kaynak ve enerji tüketimini azaltmasıyla İzmir’in ekonomisine ve doğasına da katkı sağlayacak. İzmir’in insanları, coğrafyası bu sitemin Türkiye’de en iyi uygulanacağı kent olduğunu gösteriyor. Diliyorum ki İzmir Türkiye’ye bu konuda da öncülük edecek.”

Garenta Genel Müdürü Emre Ayyıldız da toplantıda sistemin işleyişi ve içeriği hakkında teknik bir  sunum gerçekleştirdi. Tanıtım toplantısının ardından protokol ile birlikte açılış kurdelesini kesen Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, kiralık araçlar ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Erman Şentürk

izmirde-bulunan-liseli-3-kiz-macera-icin-evden-kacmis

İzmir’de bulunan liseli kızlardan yeni haber!

chp-menemen-ilce-orgutunden-ankara-cikarmasi

CHP Menemen İlçe Örgütü’nden Ankara çıkarması