İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Türkiye’nin ilk Hurda Araç Merkezi, kentin çeşitli yerlerinde çevre kirliliği ve güvenlik sorunlarına yol açan terk edilmiş araçları ekonomiye kazandırıyor. Lüks marka otomobillerden klasik arabalara kadar birçok hurda aracın bulunduğu merkezde şu anda 476 hurda araç bulunuyor.

GÖZDE OTOMOBİLLER ŞİMDİ HURDA MERKEZİNDE

İzmir Büyükşehir Belediyesi, trafik akışını engelleyen, güvenlik sorunlarına neden olan ve çevre kirliliği yaratan terk edilmiş araçları toplamak amacıyla Menemen’in Kazımpaşa Mahallesi’nde bir Hurda Araç Merkezi kurdu. Türkiye’nin belediyeye ait ilk hurda otoparkı olma özelliğini taşıyan bu merkez, 13 bin metrekarelik alanda 892 araç kapasiteli olarak hizmet veriyor. Eğer araçlar 6 ay içerisinde alınmazsa, ekonomiye kazandırılıyor.

Başkan Önal ve Başkan Harmancı, Bayraklı'da gelecek için adımlar attı Başkan Önal ve Başkan Harmancı, Bayraklı'da gelecek için adımlar attı

08.07.2024 9080F04F 3B0D 488D Bb9B A02912Eb3C54

ÇALINTI ARAÇLAR MERKEZE KABUL EDİLMİYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı Zabıta Trafik Şube Müdürü Fatih Toprakdeviren, Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 122. Maddesi’ne dayanarak hurda araçları belirlediklerini açıkladı. Toprakdeviren, güvenlik ve çevre açısından risk oluşturan araçların tespit edilip, plaka bilgileri üzerinden araç sahiplerine ulaşıldığını belirtti. Ayrıca, çalıntı ya da yakalama kararı olan araçların merkeze kabul edilmediğini vurguladı.

HURDA ARAÇLAR EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR

Merkezdeki araçlar 6 ay süreyle tutuluyor. Bu süre içinde araç sahipleri, İzmir Emniyet Müdürlüğü’nden alacakları bir belge ile araçlarını geri alabiliyor. 6 ayın sonunda alınmayan araçlar ise Makine Kimya Endüstrisi’ne (MKE) devredilerek ekonomiye kazandırılıyor. 2020 yılının ocak ayında hizmete giren merkeze bugüne kadar 684 araç çekildi. Bu araçların 177’si sahiplerince geri alındı, 31 araç ise ekonomiye kazandırıldı. Şu an merkezde 476 hurda araç bulunuyor.

İzmir Hurda Araç Merkezi, hem çevre hem de ekonomi açısından önemli bir rol oynuyor. Bu merkez sayesinde bir zamanların gözde otomobilleri, yeniden değerlenerek ekonomiye katkı sağlıyor.

Kaynak: Bülten