in , ,

İzmir’de ilk kez ekildi: Çeşme’de yaygınlaşmaya başlayacak

İzmir’de ilk kez Çeşme’de ekilen Greçka (Karabuğday) başarılı sonuç verirken, Çeşme Tarım ve Orman İlçe Müdürü Yüksek Ziraat Mühendisi Ahmet Keçeci, yararları saymakla bitmeyen Greçka’yı Çeşme’de yaygınlaştırmayı hedeflediklerini söyledi. 

grecka-uretimi-cesmede-yayginlasacakgrecka-uretimi-cesmede-yayginlasacak

Çeşme’de ekilen Greçka (Karabuğday) kentte başarılı sonuçlar verdi. Çeşme Tarım ve Orman İlçe Müdürü Yüksek Ziraat Mühendisi Ahmet Keçeci de, İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen‘in de teşvikleriyle, alternatif ürünler, katma değeri yüksek ürünler üzerinde durduklarını vurguladı. Keçeci, yararları saymakla bitmeyen Greçka’yı Çeşme’de yaygınlaştırmayı hedeflediklerini söyledi.

Keçeci, “Çeşme’yi, Türkiye’nin tıbbi ve aromatik ürünler merkezi yapmak istiyoruz. Bu kapsamda da, özellikle tıbbi ve aromatik yönü kuvvetli ürünleri ilçemize kazandırmak istiyoruz. Alternatif ürünlerde Çeşme olarak en önde temsil edilmek istiyoruz” diye konuştu. Çeşme’de ilk kez uygulaması yapılan çok önemli bir bitkiyi tanıtmak istediklerini söyleyen Keçeci, “Bitkinin ismi Greçka. Adı Karabuğday olarak Türkçe’ye çevrilmiş bir bitki. Karabuğday denmesine rağmen Tahılgiller grubundan değil; kuzukulağıgillerden. 90 günde hasada gelme özelliği var. Tohumu oldukça kuvvetli. Burada şubat ayında ekimini gerçekleştirdik. Protein oranı oldukça yüksek. Yüzde 11 gibi protein oranı var. Bu bitkinin en önemli özelliklerinden birisi, Çölyak hastaları için önemli olan gluten içermemesi. Bu nedenle oldukça tercih edilen bir ürün” diye açıkladı.

“Alternatif bir ürün olarak Çeşme’ye kazandırdık”

Bitkinin adaptasyonunun oldukça kuvvetli olduğunu belirten Keçeci, “Toprak yapısı çok da uygun olmayan bu vadide ekilen bitki, oldukça güzel gelişim sağlamış. Dolayısıyla alternatif ürün olarak Çeşme’mize kazandırmış olduk. Bu ürünü, ileri ki yıllarda daha geniş alanlarda geliştirmeyi düşünüyoruz” diye konuştu. Greçka’nın arıcılık için de çok yararlı bir ürün olduğunu ifade eden Keçeci, “Bitki, 90 günlük ömrünün, yaklaşık 45-50 gününü çiçekte geçiriyor. Dolayısıyla arıcılık faaliyeti yapan üreticilerimizin bu bitkiyle mutlaka tanışmasını temenni ediyoruz. Mutlaka arı kovanlarının etrafına veya yakınına Greçka’yı dikmelerini öneriyoruz” diye belirtti. (İHA)

bulmacayi-cozduler-odulleri-kaptilar

Bulmacayı çözdüler ödülleri kaptılar

goztepe-futbola-trabzonsporla-donuyor

Göztepe futbola Trabzonspor’la dönüyor