in ,

İzmir’de immün aferez plazma bağışı

İmmün plazma tedavisi Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı koordinesinde korona virüs (Covid) tedavisinde uygulanıyor. Bu kapsamda Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi de çalışmalarını sürdürüyor.

izmirde-immun-aferez-plazma-bagisi

Korona virüs hastalığı immün plazma tedavisi, Covid-19 salgınını atlatmış kişilerin Türk Kızılayına yaptığı plazma bağışıyla gerçekleşecek.

Covid-19 hastalığını geçirmiş kişilerde bu virüse karşı koruyucu antikorlar gelişiyor. Bu kişilerin son iki PCR testinin negatif olması ve evde 14 günlük karantina süresini tamamlamış olması gerekiyor. Gönüllü alınan bu plazma yoğun bakımdaki Covid-19 hastalarına verilerek tedavilerinde kullanılacak. 18-55 yaş arasında tam kan bağışçısı olma kriterlerine uygun (hepatit B, hepatit-C, AİDS, Frengi hastalıkları olmayan) kişiler ve gebe kalmamış kadınlar gönüllü immun aferez bağışçısı olabiliyor. Türk Kızılayı, Sağlık Bakanlığının yetki verdiği merkezlerinde gönüllü immun aferez plazma bağışlarını almayı sürdürüyor. Türk Kızılay Ege Bölge Kan Merkezi, immun aferez plazma bağış randevusu ve bilgi almak için 05380573070-05380573067-05380573073-05380573069 iletişim bilgilerini paylaştı.

İmmün plazma tedavisi nedir?

COVID-19 tanısı konulan, tedavi sürecinin ardından iyileşen hastalardan Türk Kızılay tarafından toplanan kan plazmasının kritik durumda olan hastalarda kullanılması amaçlanmaktadı

-18-60 yaş arası (19 yaşından gün almış, 61 yaşından gün almamış ve arası) bağışçılar

-Tercihen erkeklerden, gebe kalmamış kadınlardan ve kan transfüzyon yapılmamış kişilerden seçilmelidir. Doğum ya da düşük yapmış kadınların ve kan transfüzyon yapılmış kişilerin bağışçı olabilmesi için HLA antikorları açısından taranması ve negatif olduğunun gösterilmesi gerekmektedir.

-Tüm bağışçı adaylarının mutlaka COVID-19 hastalığı tanısı aldığına dair laboratuvar test sonucu olmalıdır.

Bununla beraber;

-Bağışçı adayı, hastanede yatarak tedavi gören kişi ise taburculuk öncesi (24 saat ara ile) nazofarengeal bölge dediğimiz boğaz ve burundan alınmış en az iki nazofarengeal sürüntü örneğinin moleküler test sonuçları “NEGATİF” bulunmalı ve klinik olarak tam iyileşmesinin (Öksürük, Ateş, Nefes Darlığı vb.) üzerinden en az 14 gün geçmiş olmalıdır.
(İHA)

sokaga-cikma-yasaginda-can-dostlar-unutulmadi

Sokağa çıkma yasağında can dostlar unutulmadı

ruslarin-korona-virus-asisi-60-gonullu-uzerinde-test-edilecek

Rusların Korona virüs aşısı 60 gönüllü üzerinde test edilecek