in ,

İzmir’de kıdem eylemi

TÜRK-İŞ, tamamlayıcı emeklilik sigortası (TES) düzenlemesi kapsamında kıdem tazminatına yönelik olarak gündeme getirilen değişikliğe karşı 81 ilde eş zamanlı olarak eylem düzenledi.

izmirde-kidem-tazminati-eylemi

En fazla üyeye sahip işçi konfederasyon olan TÜRK-İŞ‘e bağlı sendikalar İzmir ile birlikte tüm Türkiye’de eş zamanlı eylem düzenleyerek yeni kıdem tazminatı düzenlemesine yönelik tepkisini dile getirdi.

İzmir’de gerçekleşen ve çok sayıda işçi ile sendika yöneticisinin katılım gösterdiği eylemde konuşan TÜRK-İŞ 3’üncü Bölge Temsilcisi Süleyman Yıldırım, kıdem tazminatının kırmızı çizgileri olduğunu ve kazanılmış haklarından asla vazgeçmeyeceklerini belirterek şunları söyledi: “Bildiğiniz üzere son günlerde çalışma hayatında sıkıntılı bir durum yaşanıyor. Kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak isteniyor. İşsizlik sigortası fonu kesintileri arttırılmak isteniyo. 25 yaş altı ve 50 yaş üstünde çalışanşara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor. Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor. Ama ortada paylaşılan bir taslak yok. Sadece medyada yer alan haberler var.

kidemime-dokunma

 

Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur. Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması çözüm yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirisini kabul etmiyoruz. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş bir küresel salgın hastalığa karşı topyekün bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur. Görüşümüz net. Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizlmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan bir müessesedir. TÜRK-İŞ kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir. TÜRK-İŞ genel kurulunda oybirliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararın arkasındayız. Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve TÜRK-İŞ’in kırmızı çizgisidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz. Kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi, bu hakkın  tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz. Bugün Türkiye’nin her yerinde yeni bir kampanya başlatıyoruz. Hazırlanan bez afişler binalarımıza asılacak, tüm işyerleri, evlerimiz ve arabalarımız posterlerle donatılacaktır. Kıdem tazminatıma dokunma!”

Erman ŞENTÜRK

fenerbahce-maurizio-gherardiniye-imza-attirdi

Fenerbahçe Maurizio Gherardini’ye imza attırdı

TİR-ust-gecite-takildi

Gaziemir’de TIR üst geçide takıldı: Ölü ve yaralı yok