in ,

İzmir’de konteyner kentten çıkarılan depremzedelere Büyükşehir sahip çıktı

İzmir depreminin ardından Bayraklı’da kurulan konteyner kentten çıkarılan depremzedeler İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Hilton Oteli’ne yerleştirildi.

Halil İbrahim GÜLER- EGE TELGRAF- İzmir’de 30 Ekim 2020’de meydana gelen depremin ardından İzmir Valiliği’nce kurulan Bayraklı Geçici Barınma Merkezi’ne yerleştirildi. 4 gün önce yalnız yaşayanların depremzedeler polis eşliğinde merkezden çıkıldı. Çıkarılan 6 depremzede için Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal harekete geçerek ilçede bulunan Nene Hatun Yurdu’na yerleştirdi. Devreye giren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, depremzedeleri Hilton Oteline yerleştirildi.  3 ay boyunca Hilton Oteli’nde kalacak olan depremzedelere Başkan Soyer’den barınma sorunu çözme sözü verildi.

4 GÜN AYNI KIYAFETLE KALDIM

Çıkarılma sürecinde mağdur olduklarını belirten depremzede Meryem Tülin Yumlu, “Bundan bir hafta önce bize çıkmamız söylediler. Bize sert bir üslupla konteyner kentte yaşadığım alanı boşaltmamı istediler. Ben de ‘bir hafta içerisinde yeni bir ev bulamayacağımı, maddi gücümün ve gidecek yerimin olmadığını’ söyledim. En azından akşama kadar süre istedik ama verilmedi.  Bunun üzerine bir hafta sonra çevik kuvvet ve Tomalar geldi. Özel eşyalarımızı rastgele bir kamyona yükleyip AFAD Merkezi’ne götürdüler. Şu an eşyalarımın ne durumda olduğunu bilmiyorum.  Sırf basın açıklaması yaptık diye sert müdahale ile karşılaştık. Ben üzerimdeki kıyafetle çıkmak zorunda kaldım. 4 gün aynı kıyafetle kaldım. Sosyal hizmetlerden kıyafet talebinde bulundum. Sağ olsunlar dün akşam kıyafet getirdiler. Burada bir adil olmaya, insan haklarına uymayan bir hareket var. Ben suçlu değilim ki çevik kuvvetle buradan çıkarılayım. Burada yeterli düzeyde organizasyon yapılmadı. Depremzedeler mağdur edildi” dedi.

3 AY BOYUNCA HİLTON’DA KALACAĞIZ

Yerel yönetimlerin kendilerine sahip çıktığını kaydeden Yumlu, “İKK Genel Sekteri Aykut Bey bizimle iletişime geçti. Yardımcı olmaya çalıştı. Daha sonrasında Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer destek oldu. Onlardan Allah razı olsun. Serdar Bey konteyner kentte gelerek görüşmeler yaptı. Bizim geçiş sürecinde yurtta kalacağımızı söyledi. 2 gün Nene Hatun Yurdu’nda kaldık. Sonrasında Hilton Oteli’ne getirildi. Burada 3 ay boyunca kalacağımız söylendi. Daha sonrasında farklı bir çözüm bulacaklarını ifade ettiler” diye konuştu.

 

 

‘Ateş Kuşları’nın ‘Zıpkın’ı İzmir’in gururu oldu

olay-yeri-foto

Kan donduran cinayet!