in ,

İzmir’de “Kültür Zirvesi” heyecanı başladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 9-11 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Dünya Belediyeler Birliği (UCLG) Kültür Zirvesi için kente gelen Hollanda heyetini makamında ağırladı. Başkan Tunç Soyer, “Kültür sürdürülebilir kalkınmanın en önemli enstrümanlarından biri. Zirvede geleceğin dünyasında kültürün rolünü ele alacağız” dedi.

izmirde-kultur-zirvesi-heyecani-basladi

Dünya Belediyeler Birliği (UCLG) Kültür Zirvesi için kente gelen Hollanda heyeti İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i makamında ziyaret etti. Ziyarete Hollanda’nın İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği Kültür Ataşesi David Naves, İstanbul Konsolosluğu Kültür Müşaviri İpek Sur van Dijk, Ankara Büyükelçiliği Kültür Müşaviri Eray Ergeç katıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Kültür sürdürülebilir kalkınmanın en önemli enstrümanlarından biri. Gelecek nesillere insanoğlu olarak sadece gen değil mirasımızı da bırakırız. Hız çağındayız. Ardımızda hiçbir şey yokmuş gibi yaşıyoruz. Atalarımızın bugüne getirdiklerini anlamalıyız ki geleceğe bakabilelim. Bu nedenle Kültür Zirvesi için heyecanlıyız. İzmir’de geleceğin dünyasında kültürün rolünü ele alacağız. Tüm kültürler aynı zorluklarla karşılaşıyor. En büyük amacımız ortak çözüm yolları bulmak” şeklinde konuştu.

Daha önce İzmir’e birçok kez geldiğini ancak ilk resmi ziyaretini Kültür Zirvesi’yle birlikte yaptığını dile getiren Hollanda’nın İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği Kültür Ataşesi David Naves ise “Sizinle işbirliğimizi derinleştirmek istiyoruz. ‘Tavşan Aranıyor’ adlı çocuk oyunu Kültür Zirvesi kapsamında yapılan uluslararası işbirliğiyle Türkiye ve Hollanda ortak prodüksiyonu olarak Türkçe sahneleniyor” dedi.

65 ülkeden kültür üreticileri bu zirvede

9-11 Eylül tarihleri arasında üç gün sürecek ve “Kültür: Geleceğimizi Kurarken” temasıyla düzenlenen zirvede 65 ülkeden kültür üreticileri buluşacak. 346’sı çevrim içi olmak üzere toplam 864 konuşmacı ve katılımcının yer alacağı zirve kapsamında delegeler Kültürpark 4. Hol’de hazırlanan özel toplantı salonlarında buluşacak.

Zirvede kültürün iklim kriziyle, toplumsal cinsiyetle, erişilebilirlikle, engeller ve eşitsizliklerle ilişkisi ele alınırken, pandemi sonrası kültür, çevre ve sağlık politikaları, kültürel haklar, yaratıcı ekonomi ve kültürel çeşitlilik, kültürel miras ve turizm, kültürel diplomasi gibi temalarda oturumlar yapılacak.

milli-egitimin-ilk-ve-en-oncelikli-isi-okullari-eylulde-acmak-olmali

MEB’den yeni karar! Kovid-19 hastası ve temaslısı öğrencilere mazeret izni

aliagada-ilkogretim-haftasi-gerceklestirilen-cesitli-etkinliklerle-kutlandi

 Aliağa’da ‘İlköğretim Haftası’ gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle kutlandı