in ,

İzmir’de ‘Lezzetli Kış Günleri’ başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ tarafından düzenlenen “Kışın tadına varalım” sloganıyla düzenlenen Lezzetli Kış Günleri düzenlenen kortej yürüyüşü ve görkemli törenle başladı.

izmirde-lezzetli-kis-gunleri

Gündoğdu Meydanı’ndan başlayan kortej yürüyüşünün ardından Kültürpark Yunuslar Heykeli önünde düzenlenen açılış töreni ile kapılarını aralayan Lezzetli Kış Günleri’nin açılışında konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ev sahipliğinden ötürü İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ve İzmirlilere teşekkürlerini sundu.

Başkan Lütfü Savaş şunları ifade etti: “İzmir’de bugün gerçekten çok güzel bir hava bulduk. Başkanımızın ve ekibinin bu sıcaklığıyla birlikte İzmir’e getirdiğimiz yemeklerimizi hep birlikte paylaşacağız. Şunu bilmek lazım ki, kurtuluş mücadelesinin ilk kurşunu Hatay’da Dörtyol’dan başladı ve kurtuluş mücadelesi Anadolu için burada sonuçlandı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları burada, İzmirli dostlarımızla birlikte geldikleri gibi işgal güçlerini gönderdiler. Ama maalesef burada öksüz bir yurt vardı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aşık olduğu ve benim namusum dediği Hatay 16 yıl daha, Anadolu kurtulduktan sonra kurtuluş mücadelesi verdi. Ve bu mücadelenin baş mimarı İzmir’den geldikleri gibi işgal güçlerini gönderen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Hasta yatağında bile Hatay benim şahsi meselemdir, Hatay benim namusumdur diyerek bize hasta yatağında bile Adana’ya kadar gelerek bize destek veren ve Hatay’ın kurtuluşunun baş mimarı gerçekten de iki şehirden birisi İzmir, ikincisi Hatay. Yani Gazi Mustafa Kemal Atatürk İzmirliler için ne ifade ediyorsa, Hataylılar için de en az İzmirliler için ifade edilen gibidir. Bu nedenle bu iki kardeş şehrin bugün tescillenen birlikteliği için emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ve bu kardeşlik umarım bundan sonra da devam edecektir” dedi.

tunc-soyer-izmirde-lezzet-bulusmasinda

İzmirliler Hatay lezzetleri ile buluşacak

Etkinliğe ev sahipliği yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise şöyle konuştu: “Lütfü Başkan o kadar çok şey söyledi ki, bizi hem gururlandırdı, hem de çok mutlu etti. Ben de ilklerin ve enlerin şehri Hatay’ın çok değerli belediye başkanına, defne ve Erzin ilçelerimizin değerli belediye başkanlarına Hatay’dan gelen ticaret odası yönetim kurulu üyelerine, meclis üyelerine, Hatay’dan gelen tüm dostlara, hepinize hoş geldiniz diyorum, hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum. Kışın tadına varalım sloganıyla düzenlediğimiz lezzetli Kış Günleri’ne hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.  Hatay’ı ve Hataylıları onur konuğumuz olarak ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. 2020’ye girmemize sayılı günler kala İzmir’de yeni yıla çok keyifli, renkli bir şölenle hepbirlikte merhaba diyeceğiz. 7’den 70’e binlerce İzmirli bu şölende yılbaşı kutlamalarıyla özdeşleşen buz pateniyle, dev kar küresine, atlıkarıncadan hediyelik eşyalara, eğlenceli etkinliklerden yöresel ürünlere kadar birçok etkinlikle yeni yıla girecek ve belki de dünyanın en lezzetli yemekleri olan Hatay lezzetleri ile buluşacak.

Lezzet şöleni yaşanacak

20-31 Aralık tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz bu Lezzetli Kış Şöleni’nde onu konuğumuz Hatay’ın birbirinden güzel, kendine özgü gastronomik değerleri, yöresel lezzetleri İzmirlilerin damağını şenlendirecek. Başta künefe olmak üzere oruk, İskenderun döneri, fellah köftesi, kömbe, kağıt kebabı ve tüm Hatay yöresine has lezzetler bu şölende sizlerle buluşacak. Aynı zamanda İzmir’imizin gastronomik değerleri de bu şölende bulunacak. Türkiye’nin büyükşehirlerinden gelen konuklarımızın kendi kentlerinin lezzetleriyle İzmirlilerle buluşacaklar. Bizim bir avuç atalık tohumu karakılçıkla başlattığımız macera ve sonunda İzmir’in ovalarıyla buluşturduğumuz karakılçık buğdayından üretilen ekmekler yine İzmir’in birbirinden güzel lezzetleri sizlerle buluşacak. Lezzetli kış şöleninde ayrıca çok çeşitli konserlerimiz olacak. Hatay kına gecesiyle başlayan Hatay Medeniyetler Korosu, büyükşehir belediyemizin pop müzik gurubu, Tepecik Flarmoni Orkestırası ve Blue Note Orkestrası ile devam edecek konser etkinliklerimizde İzmirliler keyifli vakit geçirecekler. 2019 yılını tamamlamaya az kalan bugünlerde sıcacık bir ortamda bir arada olacağımız lezzetli kış şölenimiz tüm İzmirlilerin katılımına açık ve ücretsiz. İzmir’in geçmişten gelen festivaller şehri mirasını pekiştiren ve yeni yılı sıcak bir şenlikle karşılayacağımız şölenimize lezzetleri ve kültürü onur veren onur konuğu Hatay başta olmak üzere katılan tüm konuklarımıza ve katkı sunan herkese şükranlarımızı sunuyor katılan herkesin keyifli vakit geçirmesini diliyor hepinizi en içten duygularımla sevgi ve saygı ile selamlıyorum.”

Başkan Soyer ve eşine anlamlı hediye

Açılış konuşmalarının ardından Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e kendisi ve eşi Neptün Soyer’in yer aldığı özel bir tablo ile Hatay’ı simgeleyen atkı hediye etti. Organizasyonun açılış kurdelesini kesen protokoldeki isimler daha sonra kortej halinde fuarda yer alan stant alanlarını gezdi, yöresel ürünlerin tadına baktı. Hatay Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun yöresel oyunlarıyla renklenen açılış törenine çok sayıda İzmirli ve İzmir’de yaşayan Hataylılar da yoğun katılım gösterdi.

Erman Şentürk

izmirde-bir-annenin-gozyaslari-yurekleri-dagladi

Sevgilisi tarafından öldürüldüğü iddia edilen polis memuru gözyaşlarıyla uğurlandı

ogrencilerden-ornek-davranis

Öğrencilerden örnek davranış