İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygın Sanat Merkezi (AASSM) Müzik Kütüphanesi, müzikle ilgilenen herkesin buluşma noktası haline geldi. Bu kütüphane, çocuklardan yetişkinlere kadar geniş bir kesimin ilgisini çekiyor ve İzmir'in kültürel yaşamına önemli bir katkı sunuyor. Kütüphane, Ahmed Adnan Saygın Sanat Merkezi'nin tarihi taş binasında yer almakta olup, kent genelindeki diğer konsept kütüphaneler arasında öne çıkıyor. Profesyonel ve amatör müzisyenlerin yanı sıra müziğe meraklı herkes için zengin içeriğe sahip. Burada müzikle ilgili kitaplar, dergiler, yayınlar, nota ve partisyonlar bulunmakta; ayrıca müzik seminerleri, söyleşiler ve atölyeler düzenlenmektedir.

Müdür

21 Haziran Dünya Müzik Günü’nde İzmirlilere çağrıda bulunan Ahmed Adnan Saygın Sanat Merkezi (AASSM) Müdürü Emel Akçay Özer, “Hepimizin duygularıyla birebir ilişkili olan en genel sanat dalı müziktir. Bütün müzikseverleri Müzik Kütüphanesi’ne bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇOCUK VE YETİŞKİNLERE HİZMET VERİYOR


Müzik kütüphanelerinin ülke genelinde yaygın olmadığını hatırlatan Emel Akçay Özer, “Burası bir bakıma Türkiye’nin ilk müzik kütüphanesidir. Günümüzde müzikle ilgili kitaplar, dergiler daha çok devlet konservatuvarlarının kütüphanelerinde bulunur. Bir yerel yönetimin şemsiyesi altında planlanan bu müzik kütüphanesi, Türkiye'de ilk olarak İzmir’de kuruldu. Binamızın bir tarafını çocuklara ayırdık. Bu kısımda çocuklara müziği sevdirecek kitaplarımız yer alıyor. Ayrıca bu bölümde yer alan küçük sahnede atölyeler, dinletiler, seminer ve söyleşiler düzenleniyoruz. Amatör ve profesyonel olarak müzikle ilgilenen yetişkinler için oluşturulan diğer bölümde ise nota bilgilerinin yer aldığı, bestecilerin biyografileri ve stilleri ile ilgili yerli ve yabancı kitaplarımız var” dedi.

“KİTAP BAĞIŞI KABUL EDİYORUZ”


Müzik Kütüphanesi’nde 3 bine yakın kitap ve dokümanın bulunduğunu kaydeden Özer, “Yurt dışından kitap getiriyoruz ancak Türkçe yayında yetersiziz. Bağış kitap da alıyoruz. Bunların içinde güzel kondisyonda olan Türkçe kitaplara ulaştık. Kütüphanemizin içeriğine uygun, kondisyonu da iyi olan kitapları bağış olarak kabul edebiliriz” bilgisini paylaştı. Özer, kütüphanenin tüm müzikseverlere açık olduğunu sözlerine ekledi.

‘İZMİR ŞANSLI BİR KENT’


Kütüphaneyi sık sık ziyaret ettiğini belirten müziksever Mehmet Fatih Yurtseven, “Müzik Kütüphanesi’nde çeşitli etkinliklere katılıyorum. Seminer ve söyleşileri özellikle takip ediyorum. Ayrıca burada kitap ihtiyacımı karşılayacak büyük bir arşiv var. Özellikle müzikle ilgilenen gençler için burası büyük bir kaynak. Çocuklara müziği sevdirmek için de burayı önemli buluyorum. İzmir şanslı bir kent diye düşünüyorum. Müzik Kütüphanesi’nin yanı sıra Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nin olması da İzmir için büyük bir şans” ifadelerini kullandı.

‘KİTAPLARI ÇOK ETKİLEYİCİ BULDUM’


AASSM Müzik Kütüphanesi’nde yıl boyu çeşitli söyleşi ve seminer ve atölyeler düzenleniyor. Kütüphanenin mimarı olan mimar ve müzisyen Cenk Dereli’nin “Müzik ve Mimari” adlı söyleşisine katılan katılımcılar da kütüphaneyi çok beğendiklerini dile getirdi. Nehir Aktaş isimli ziyaretçi, “Ben müzikle ilgilenen biriyim. Müzik Kütüphanesi’ne de söyleşiye katılmak için geldim ve kitapları da çok etkileyici buldum. Kentimizde müzikle ilgili kitapların yer aldığı bir kütüphanenin bulunmasını çok önemli buluyorum” dedi.

Aasmd

Elzem Aktaş ise “Yabancı dilde eserlerin de olması çok faydalı olmuş. Pek çok insan bu kütüphaneden faydalanabilir. Ben mimarim. Mimarlık üzerine araştırmalar yaparken Müzik ve Mimari söyleşisine katılmaya karar verdim” diye konuştu. Esra Yıldız da “Müzik Kütüphanesi’ni çok beğendim. Bugün bu söyleşiye gelerek müzik ve mimarinin kentle bağlamlarını araştırdık. Keyifli ve verimli bir kütüphane olmuş, ufkumuz açıldı” sözlerine yer verdi.

İzmir’in mahalle bostanlarında hasat başladı İzmir’in mahalle bostanlarında hasat başladı

Müzikseverlerin AASSM Müzik Kütüphanesi'ni ziyaret etmek istemeleri durumunda, hafta içi belirli saatler arasında kütüphane hizmet vermektedir. Etkinliklere katılmak için önceden başvuru yapılması gerekmektedir; başvurular, AASSM resmi web sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

Kaynak: Bülten