in ,

İzmir’de öğretmenlerden kanun tepkisi

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen), İzmir’de eğitim emekçileri Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi’nin geri çekilmesi için hükümete çağrıda bulundu.

izmirde-ogretmenlerden-kanun-tepkisi

Konak’ta düzenlenen basın açıklamasında konuşan Eğitim Sen İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Veysel Beyazadam, “TBMM’ye sunulan kanun tasarısı gerek biçimi gerekse sınırlı içeriği açısından bir meslek kanunu olmaktan çok uzaktır” dedi.

Kanun tasarasında eksiklikler olduğuna dikkati çeken Beyazadam, “Kanun tasarısında özel okullar ve kurslarda çalışan öğretmenlerin ekonomik ve sosyal haklarına ilişkin hiçbir düzenleme olmaması önemli bir eksikliktir. Ülkemizde bulunan bütün meslek kanunları, kamu özel ayrımı yapmaksızın ilgili mesleğe ilişkin düzenlemeler içerirken, Öğretmenlik Meslek Kanunu tasarısının sadece kamuda çalışan öğretmenlere yönelik sınırlı düzenlemeler içermesi kabul edilemez. Öğretmenlik mesleği gibi 18 milyona yakın öğrencinin eğitim hakkını yaşama geçirme ve bir milyona yakın öğretmenin ekonomik, sosyal ve mesleki haklarını 13 maddelik bir kanun metni ile düzenlemek, öğretmenlik mesleğine ne kadar değer verildiğini göstermektedir” diye konuştu.

MAĞDURİYET KAÇINILMAZ’

Tasarının ‘eşit işe eşit ücret’ ilkesini de ihlal ettiğini dile getiren Beyazadam, şu ifadeleri kullandı: “Aynı işi yapan öğretmenlerin uzman öğretmen, başöğretmen gibi statü farklılıkları üzerinden ayrıştırılması, hatta kendi içinde bölünmesi işyerinde çalışma barışının bozulmasına neden olacak, eğitim sistemi bu durumdan kaçınılmaz olarak olumsuz etkilenecektir. Yapılması gereken öğretmenleri statülerine göre sınırlandırıp, birbirine rakip haline getirmek değil, öğretmenler arasında halen var olan sözleşmeli, kadrolu, ücretli öğretmen ayrımlarına son veren ve kadrolu çalışmayı esas alan düzenlemeler yapmaktır.”

TOLGA YAMAN

olay-yeri

İzmir’de apartman dairesinde çıkan yangın söndürüldü

Kemalpaşa’da KGYS ile trafik denetimlerine başlandı