Doğukan EMEKLİ- EGE TELGRAF/ En sonunda İzmir için planladığınız seyahat gerçekleşti ve kente geldiniz. Peki kenti nasıl gezeceksiniz? İzmir’de bir yerden başka bir yere kolay ve konforlu bir şekilde ulaşmak mümkün mü? Evet! İzmir, raylı ulaşım sistemi ile şehri kuzeyden güneye ve doğudan batıya kolay bir şekilde keşfedebilirsiniz.

İzmir kuzeyinde sıcak bir balayı tercihi için Foça sizi bekliyor İzmir kuzeyinde sıcak bir balayı tercihi için Foça sizi bekliyor

ANAHTARINIZ “İZMİRİM KART”

İzmir ulaşım sisteminde İzmirim Kart kullanılır. Şehre ilk geldiğiniz zaman satın alma ve dolum bayileri üzerinden İzmirim Kart’ı 75 TL vererek temin edebilirsiniz.

İzmir ulaşımında bir yerden bir yere doğrudan tek bir araçla gidemeyeceğinizi bilmelisiniz. Kentin toplu taşıma sisteminde “aktarma” olarak adlandırılan bir uygulama var. Buna göre, ilk kullandığınız araçtan sonra, kademeli olarak düşen bir tarife uygulanıyor. İlk binişinizde 13 TL, birinci aktarmanızda 6,52 TL, ikinci aktarmanızda 3,28 TL üçüncü aktarma ve sonrası ise bedava olarak tarifelendiriliyor.

Aktarma hakkı, ilk binişten 5 dakika sonra başlar. Yapacağınız aktarmalar 120 dakika içerisinde olursa bu hakkı kullanabilirsiniz.

İZBAN’DA GİTTİĞİNİZ KADAR ÖDÜYORSUNUZ

İzmir raylı ulaşım sisteminde Metro, İZBAN ve Tramvaylar kullanılıyor. Metro hattı şehrin doğusu ile batısı arasında, İZBAN kuzeyi ile güneyi arasında sefer yapıyor.  Metro ve Tramvayda biniş ücretleri belirlenen tarife üzerinden alınırken, İZBAN’da ‘Artı Para Uygulaması’ geçerli. Bu uygulama banliyö hatlarında, biniş istasyonundan son istasyona kadar belirlenen ulaşım ücretinin bloke edilmesiyle gerçekleşir. Yani İZBAN’da trene bindiğiniz herhangi bir istasyondan gideceğiniz istasyona kadar olan kısım için bir ücret kesilir. Gittiğiniz istasyonda turuncu renkli artı para iade validatörüne İzmirim Kart okutularak blokaj kaldırılır ve para üstü iadesi gerçekleştirilir.  Eğer İzmirim Kart iade validatörüne okutulmaz ise yolcunun son istasyonda indiği kabul edilerek herhangi bir iade yapılmaz.

RAYLAR AKTARMA NOKTALARINDA KESİŞİYOR

İzmir raylı sistem ağının en büyük artısı aktarma noktalarıdır. İZBAN ile Metro, Halkapınar ve Hilal duraklarında aktarma yapma imkanı sunar. Bununla birlikte Karşıyaka- Çiğli ve Konak Tramvay hattı ile raylı sistem birbirine bağlanır.  Alaybey İZBAN durağından kalkan Karşıyaka- Çiğli tramvay hattı, Bostanlı İskele üzerinden İzmir Katip Çelebi Üniversitesine kadar gider. Halkapınar istasyonundan kalkan Konak tramvay hattı ise Konak İskeleden, Göztepe’ye geçerek Fahrettin Altay’a gider.

TOPLU TAŞIMA İLE GEZİ REHBERİ

Havaalanından başlayacak olan yolculuğumuza İZBAN kullanarak başlayacağız. İzbanın Kuzey yönüne binerek Hilal veya Halkapınar duraklarında Metro’ya aktarma yaparak Konak’ta olan İzmir Saat Kulesini ziyaret edebiliriz.  Daha sonra yürüme mesafesinde olan Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nı gezebilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Yakınlarda bulunan İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesini ziyaret edip Ege Bölgesinin çeşitli bölgelerinde yapılan kazılardan ortaya çıkan Batı Anadolu tarihine ışık tutan eserleri burada bulabilirsiniz.  Konak Metro istasyonuna gelip Kaymakamlık yönüne giden metroya binip Balçova durağına inerseniz, Balçova Teleferiğini de görebilirsiniz. Gününüzü tarihi bir mekanda sonlandırmak için ise tekrar İZBAN yolcuğuna çıkmanız gerekiyor.  İZBAN’ın güney yönüne giden banliyöye binerek meşhur Efes Antik Kenti’ne gidebilirsiniz. Bunun için Selçuk istasyonunda inmeniz yeterli olacaktır.

Öte yandan İzmir içi seyahat planınızı yaparken İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mobil uygulamalarından da faydalanabilirsiniz! Bunlar: İzmirim Kart, Biz İzmir ve ESHOT Mobil.

Kaynak: EGE TELGRAF