in ,

İzmir’de sahilimizi vermek istemiyoruz protestosu

Menderes-Özdere-Orta Mahalle Sakinleri mahalledeki kıyı şeridinin özel bir şirkete kiralanması kararını protesto etti

İzmir’in Menderes ilçesinde bulunan Özdere Orta Mahallesi Gençlik Parkı ve önündeki kumsal alan olan halk plajı, İzmir Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından turizm amaçlı su üstü sportif faaliyet alanı ilan edildi. Daha sonra Halil İncetürk ve Mehmet Özkapu isimli kişilere 101 bin 555 TL bedelle alanda 5 yıllık faaliyet izni verildi. Mahalle halkı bu kararı protesto etti.
Mahalle sakinleri adına konuşan Hüseyin Güzey, “Anayasada kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir, hükmü bulunmaktadır” dedi.

Güzey, kıyının özel işletmelere verilip ticarileştirildiğini söyleyerek, ” Bu sahil, bizlerin, gençlerimizin, çocuklarımızın kısacası herkesin güvenli bir şekilde şimdiye değin yararlandığımız bir alandır. İzmir’den de yaz aylarında sayısı vatandaş buraya geliyor. Buradaki haklarımızı kimseye devredemeyiz” sözlerine yer verdi.
Güzey, kararın gözden geçirilmesini istediklerinin altını çizerek, “Haklarımızın sonuna kadar takipçisi olacağız. Bu alan herkesin kullandığı bir yerdir ve öyle kalacaktır. 11 Ocak 2022 tarihli kararın gözden geçirilerek kaldırılmasını istiyoruz. Aksi halde yasal haklarımızı idari dava açarak sonuna kadar sürdürmekte kararlıyız” dedi.
Açıklamanın ardından mahalleliler “Güvende yüzmek istiyoruz”, “Sahiller halkındır satılamaz” sloganlarını attı.

Mazlum Vesek

Yatağan’da avlulu ev satılacak

Torbalı’da zeytinlik alanda yangın