in ,

İzmir’de servisçiler, Erdoğan’dan UKOME’nin kapatılmasını istedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı yeni ihale kararının ardından patlak veren “S plaka” krizinde meslek odasından flaş bir hamle geldi

Esnaf odasının ret oyuna karşın 400 yeni plaka için ihale kararı alan İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi‘nin (UKOME) bu çalışması tartışmaları da beraberinde getirdi. İzmirli şoförlerin taleplerini Ankara’da yetkili makamlara iletmek üzere toplam 12 maddelik bir liste hazırlayan meslek odası, UKOME’nin kapatılması ve Valilik bünyesinde İl Trafik Komisyonu kurulması için harekete geçti. Önceki gün Ankara’ya giden ve önemli bir zirve gerçekleştiren meslek odalarının temsilcileri, gerçekleşen toplantıda birçok önemli konuyu masaya yatırdı.

Toplantıya kentteki 7 bin kadar servisçi esnafını temsilen katılan İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Bostancı, Ege Telgraf‘a yaptığı açıklamada hazırladıkları 12 maddelik listedeki sorunlara acilen çözüm beklediklerini duyurdu. Servisçi esnafının mağduriyetinin giderilmesini isteyen ve çeşitli taleplerde bulunan Oda Başkanı Bostancı, sorunların çözümü için Milli Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile çeşitli temaslarda bulunduklarını ve son olarak da yaşadıkları zorlukları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yoluyla aktardıklarını belirtti. Pandemi mağduru esnafa sahip çıkılmasını isteyen Bostancı, “Taleplerimizden başlıcaları, vergi borçlarının ertelenmesi ya da yeniden yapılandırılması, hizmet vermeleri mümkün olmayan servis aracı işletmelerimiz için karşılıksız gelir desteği sağlanması ve bir defaya mahsus faizsiz kredi verilmesi, kullanılan kredilerin ödemelerinin ertelenmesi, korsan taşımacılığa karşı daha etkin denetimler yapılması, servislerdeki kamera kayıt sistemlerinin yeniden düzenlenmesi, taşımalı eğitim ücretlerinin yeniden belirlenmesidir” dedi.

Bostancı, hazırladıkları listede önemli yer tutan UKOME’nin kapatılmasına yönelik taleplerini ise şöyle açıkladı: “UKOME’nin yerine eskiden var olan karar mekanizması İl Trafik Komisyonu’nun yeniden kurulmasını istiyoruz. Belediyeden ve siyasi otoriteden bağımsız, tamamen devletin yönetiminde olan bu kurumun göreve başlamasını talep ediyoruz. Valilik çatısı altında kurulacak bu komisyona İzmir Valisi önderlik edecek. Yani bizim talebimiz aslında yetkinin İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden İzmir Valiliği’ne devredilmesi. Şu anda UKOME’deki 20 kişilik komisyonda sadece 1 kişilik temsil hakkımız var. Bizimle ilgili alınan kararlarda yeteri kadar söz sahibi değiliz. Son “S plaka” olayında da bunu gördük.” Başkan Bostancı, ayrıca yeni bir plaka ihalesine gerek olmadığını hatırlatarak, İzmir’de istendiği takdirde 1000 servis aracının daha yola çıkabileceğinin altını çizdi.

Erman Şentürk / Özel Haber

mevzide-dengesini-kaybederek-dusen-bir-asker-sehit-oldu

Mevzide dengesini kaybederek düşen bir asker şehit oldu

30-agustos-ozel-sergisi-zafere-giden-yolculuk

30 Ağustos Özel Sergisi: “Zafere Giden Yolculuk”