in ,

İzmir’de umutlar tükenmedi, tedirgin bekleyiş sürüyor

Seferihisar’da meydana gelen 6,9 şiddetindeki büyük depremin ardından 50 saat geçmesine rağmen, umutlar tükenmiyor

izmirde-umutlar-tukenmedi-tedirgin-bekleyis-suruyor

Bayraklı ilçesinde arama kurtarma çalışmalarının aralıksız devam ettiği ve adeta seferberlik ilan edilen Rıza Bey Apartmanı ile Doğanlar Apartmanı civarında heyecanlı bekleyiş sürdü. Kurtarma çalışmalarının devam ettiği alanda yıkılan her iki yapının altında mahsur kalan ve yakınlarından gelecek haberi bekleyen ailelerin yanı sıra, bölgedeki vatandaşların da enkaz alanına yoğun ilgi gösterdiği gözlendi. 48 saatin ardından gün boyu süren heyecanlı bekleyiş sırasında kimi zaman üzücü haber gelirken, kimi zaman da mucizeler yaşandı. Çürük raporu olduğu ortaya çıkan her iki binada çalışmalara zaman zaman enkaz altından sesler duyulması üzerine sessizlik sağlanarak ara verildi.

Depremden büyük zarar gören ve ilk dört katı yıkılan Bayraklı Barış Sitesi C Blok’ta göçük altında kalan 66 yaşındaki Ayşe Özbek’in cansız bedenine ulaşıldı. Yıkılan Rıza Bey Apartmanı’nda süren arama çalışmaları esnasında gündüz saatlerinde meydana gelen göçük nedeniyle üç AFAD gönüllüsünün enkaza düşmesi yürekleri ağızlara getiren bir diğer gelişme oldu.

Bölgeye erişim sağlanan ana arterlerden olan Sakarya Caddesi emniyet amacıyla trafiğe kapatılırken, ambulans, kurtarma ekipleri, itfaiye araçları ve emniyet kuvvetlerinin giriş ve çıkışlarına müsaade edildi. Yaşanacak olası yoğunluğa karşı polis ve jandarma ekiplerinin üst seviyede tedbir aldığı alana giriş ve çıkışlar ikinci günün ortasından itibaren sınırlandırılmaya başlandı. Özellikle yaşanan dramı görmek isteyen ve yardım ulaştırmak amacıyla bölgeye gelen yüzlerce vatandaş enkazların yer aldığı alanlara girmekte zorlandı. İletişimin kesintiye uğramaması için çok sayıda seyyar baz istasyonu kurulan Manavkuyu ve Özkanlar bölgelerinde kamu kurumlarının yanı sır birçok sivil toplum örgütünün de tüm imkanları ile seferber olduğu gözlendi. Seyyar mutfak, ikram araçları, gıda yardımları sağlayan mobil ekiplerin ve gönüllülerin adeta gün boyu nöbet tuttuğu Bornova ve Bayraklı’da bir diğer dikkat çeken nokta ise vatandaşların başlattığı yardım seferberliği oldu. Özellikle bölgedeki işyeri sahibi esnaflar ve İzmirliler gün boyunca Bornova Öğretmenevi civarında bulunan farklı noktalarda oluşturdukları yardım masalarında kıyafet, gıda ve temel ihtiyaç malzemeleri toplayarak depremzedelere ulaştırmak için yoğun çaba harcadı.

Büyük depremin ardından yaşanan asıl dramı ise 8 ayrı noktada kurulan çadır kentler ve hasar gören binalardan geriye kalan manzaralar gözler önüne serdi. Çadır kentlerde kurulan sobalar vasıtasıyla ısınmaya çalıştıkları gözlenirken hasarlı binalara giriş çıkışlara ise izin verilmedi. Çadırlarda konaklayan depremzedelerin gıda ve giyecek ihtiyaçları ise gönüllüler ve bölgedeki sivil toplum kuruluşları ile kamu kurumlarının sundukları imkanlar dahilinde temin edildi. Öte yandan, yaşananlardan habersiz durumda kimi çocukların olanlara aldırış etmeden çadırlar etrafında oyun oynaması ve vakit geçirmesi ise görenlerin yüreğini burktu. Evcil hayvanlarını ve çocuklarını kurtarmayı başaran kimi İzmirliler ise kaldıkları çadırlarda yakınlarıyla bir araya geldi ya da telefonla sevdiklerine ulaşmaya gayret gösterdi.

İzmir halkının merak ettiği bir diğer soru olan hasarlı binalar konusunda ne yapılacağı ise netlik kazanmaya başladı. Deprem sonrasında çatlaklar oluşan ve giriş çıkışlara kapatılan, yıkılacağı ilan edilen yapıların sahiplerinin vakit geçirmeden kriz masaları ve İzmir Valiliği’ne müracaat etmesi konusunda depremzedelere duyurular yapıldı. Nispeten az hasar alan ancak tedirginlik yaratan binalarda ise ikinci günden itibaren yaşanan taşınma telaşı ise ayrıca dikkat çekti. Depremi en çok hisseden Bornova ve Bayraklı’da vatandaşlar nakliye araçları ile evlerini boşaltmaya başlarken, yer yer göç manzaraları yaşandığı gözlendi. Yıkılan binaların enkazlarında arama kurtarma çalışmaları aralıksız devam ederken, iş makineleri de çalışmaya başladı. Bazı binaların göçüklerinden beton yığınlarının yanı sıra enkaz altında kalan otomobiller de belediye ekiplerince çıkartılmaya başlandı.

AFAD’ın açıkladığı verilere göre, İzmir’in 8 ayrı noktasında çöken binaların bulunduğu alanda arama kurtarma çalışmalarına devam edildi. Bölgede devam eden kurtarma faaliyetlerine belediyeler, kaymakamlıklar, İzmir Valiliği, AFAD, Kızılay, AKUT, çevre illerden gelen arama kurtarma ekipleri ve itfaiye ekiplerinin yanı sıra, emniyet güçleri ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu katılım gösterdi. Toplamda 6408 personel ile birlikte 1045 araç ve iş makinesinin katıldığı arama kurtarma çalışmaları sırasında Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı su altı kurtarma timleri de görev yaptı.

Erman Şentürk 

izmirde-siddetli-deprem-kameralara-boyle-yansidi

Bu kadarı olmaz! Depremden sonra İzmir’e hırsızlık için gelen 9 kişi yakalandı!

tsunamide-olen-fatma-nine-son-yolculuguna-ugurlandi

Tsunamide ölen Fatma nine son yolculuğuna uğurlandı