in ,

İzmir’e neler yapıldı, 2020’de neler yapılacak?

2019’a veda ederken İzmir’de hayata geçirilecek büyük projeler de merakla bekleniyor. İşte, Buca Metrosu’ndan, şehir içi ulaşıma, kentsel dönüşümden çöp sorununa, İzmir için çözüm bekleyen sorunlar ve yatırımlar…

izmire-neler-yapildi-2020de-neler-yapilacak

2019 yılı geride kalırken, gerek Hükümet, gerekse İzmir Büyükşehir Belediyesi‘nin kentte yapacağı yatırımlar ve geçtiğimiz yerel seçimlerde gündeme gelen birçok projenin bu yıl içerisinde start alması ya da tamamlanması bekleniyor. Milyarlarca lirayı bulan yatırımlarda ulaşım projeleri başı çekerken, turizm, kültür -sanat, sosyal ve eğitim alanlarında yapılacak çalışmalar sayesinde hem İzmir hem de Türkiye’nin önemli kazanımlar elde edeceği konuşuluyor.

EN BÜYÜK YATIRIM

İzmir’de yıllardır merakla beklenen projelerin başında gelen Buca Metrosu için ilk büyük adım geride kalan yılın sonunda atıldı. Yaklaşık maliyeti 800 milyon Euro’yu bulacak proje için Ankara’dan beklenen izinlerin gelmesiyle birlikte, Büyükşehir Belediyesi Buca’ya can suyu olacak raylı sistem hattı için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 80 milyon Euro’luk kredi anlaşması imzaladı. Üçyol ile Buca’yı birbirine bağlayacak 13,3 kilometre uzunluğundaki metro projesinde kalan yüzde 90’lık maliyet için de kredi görüşmelerine başlayan Büyükşehir Belediyesi, aynı zamanda İzmir tarihinin en büyük ulaşım yatırımı olacak projenin temelini ise Temmuz ayı içerisinde atmayı hedefliyor. Uluslararası ihaleye çıkılacak raylı sistem hattı Üçyol İstasyonu-Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü-Çamlıkule arasında 11 durakla hizmet verecek. Sürücüsüz tren setleriyle hizmet verecek son teknolojiye sahip metro aynı zamanda Buca ilçesinde yıllardır yaşanan trafik çilesine de son verecek.

TÜNELE DEVAM…

Buca trafiği için kritik öneme sahip bir diğer ulaşım projesi Onat Caddesi-Otogar karayolu tüneli için de çalışmalar bu yıl hız kazanacak. Yüklenici firmanın iflası nedeniyle yarım kalan tünel için yeni ihale yapacak olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin en uzun tüneli olacak 2,5 kilometrelik karayolu güzergahı sayesinde gidiş-geliş toplam dört şeritli olacak tünel ile Çamlık, Mehtap, İsmetpaşa, Ufuk Ferahlı, Ulubatlı, Mehmet Akif, Saygı, Atamer, Çınartepe, Merkez, Zafer, Birlik, Koşukavak, Çamkule, Meriç, Yeşilova ve Karacaoğlan mahalleleri aşılarak Bornova Kemalpaşa Caddesi’nden otogara bağlantı sağlayacak. Projenin ihale ve proje çalışmalarının tamamlanmasının ardından bu yılın bahar aylarında yeniden başlaması bekleniyor.

ÇÖP SORUNUNA NEŞTER

Ulaşımla birlikte İzmir’in en önemli sorunlarından çevre ve çöp tesisi konusunda da 2020 önemli gelişmelere sahne olacak. Büyükşehir’in Harmandalı’da hayata geçirdiği rehabilitasyon projesi ve atıklardan enerji üreten biyogaz enerji santralinin benzeri Bergama ve Ödemiş’te de hayata geçirilecek. Bergama’daki tesis için kolları sıvayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, aynı özelliklere sahip benzer bir tesisi de Ödemiş’e kazandırmaya hazırlanıyor. Bergama Katık Atık Bertaraf ve Geri Dönüşüm Tesisi‘nin bu yıl içerisinde tamamlanarak hizmete açılması planlanırken, Ödemiş’teki atık üssü içinde ihale çıkılması planlanıyor. Öte yandan tartışmalara yol açan Karşıyaka Yamanlar’daki Katı Atık Bertaraf ve Geri Dönüşüm Tesisi projesi için de yargıdaki son gelişmeler doğrultusunda yeniden düzenlemeye gidilerek yatırım için start verilecek. İzmir’in çöp sorununu tamamen ortadan kaldıracak modern bertaraf tesisi için de ihaleye çıkılması ve ilk kazmanın en kısa sürede vurulması planlanıyor. Atık tesisleriyle ilgili bir diğer önemli yatırım ise Menemen’de hayata geçirilecek. Tıbbi Atık Sterilazsyon Tesisi’nin ihalesi de 2020 içerisinde yapılarak yıl bitmeden yapımına başlanacak.

HEDEF YUNANİSTAN

Belediyenin kent içi toplu taşımada bir diğer önemli hamlesi de deniz ulaşımında olacak. Önceki yıl imzaların atıldığı ve ihalesi tamamlanan iki adet yeni arabalı vapurun ilkinin bir aksilik yaşanmadığı takdirde bu yıl sonunda İzmir’e getirilmesi ve seferlere başlaması bekleniyor. Üçkuyular-Bostanlı arasında çalışacak yeni feribotlar sayesinde hem sefer sıklığı arttırılacak, hem de taşınan yolcu ve araç sayısı da artırılacak. Kent içi ulaşımın yanı sıra Büyükşehir, yine önümüzdeki günlerde sürpriz bir duyuru yaparak İzmirlileri ayrıca sevindirecek. Belediyenin çalışmaları büyük ölçüde tamamladığı proje sayesinde, İzmir’in yeni vapurları Alsancak ile Yunanistan adaları arasında sefere başlayacak. Proje için öngörülen başlangıç tarihi ise bu sene yaz ayları olarak belirlendi.

DÖNÜŞÜM HIZLANACAK

İzmir’in bir diğer önemli sıkıntısı olan çarpık kentleşme ve kentsel dönüşüm alanında da bazı önemli yatırımlara yine bu yıl içerisinde start verilmesi hedefleniyor. Uzundere ve Örnekköy‘de devam eden çalışmaların yanı sıra, Gaziemir ilçesi Aktepe-Emrez bölgesi ile Ege Mahallesi‘ni kapsayan dönüşüm çalışmalarında ihale yapılarak ilk kazma vurulacak. Gaziemir’de bürokratik pürüzlerin giderilmesi ve Hazine ile anlaşma sağlanması halinde ilk etap çalışmalarına yılsonuna doğru start verilecek. Ege Mahallesi’nde ise yeni formül arayan Büyükşehir Belediyesi, proje için ihale yapmadan kendi olanakları ile yeni konutları inşa etmek için hazırlıklarını sürdürüyor. Ege Mahallesi’nde İzmir’e örnek olacak proje hayata geçirildiği takdirde hem Türkiye’de ilk olacak, hem de söz konusu proje daha hızlı şekilde ilerleyecek. Bölgede uzlaşmaya varılan yüzde 70’lik kesimdeki hak sahipleri ile anlaşmalar imzalanarak yeni konutların inşasına başlanacak.

TÜRKİYE’NİN İLK TESİSİ

İzmir’in kültür sanat hayatına büyük renk getirecek ve Türkiye’de opera sanatına özel ilk bina olacak yatırım için de bu yıl önemli gelişmeler yaşanabilir. Proje için yapılan ihaleyi kazanan yüklenici firmalardan birinin maddi zorlukları gerekçe gösterip çekilmesiyle sıkıntıya giren süreç önümüzdeki aylarda çözüme kavuşacak. Toplam 73 bin 800 metrekarelik alanda inşa edilen ve yaklaşık olarak 450 milyon liraya mal olan tesisin Mavişehir‘deki şantiyesinde yaz aylarından önce tempo yeniden yükselecek.

GENÇLER UNUTULMADI

Hayata geçirdiği büyük yatırımlarla altyapı ile ulaşıma ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, kentteki spor ve sosyal hayatı da unutmadı. Gençler ve altyapı alanında büyük öneme sahip bir diğer tesis projesi de bu yıl tamamlanması beklenenler arasında Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı bünyesinde inşa edilen 3 bin 200 metrekarelik kapalı alanda hizmet verecek ve çevreci enerjiyle çalışacak yarı olimpik yüzme havuzu yıl sonunda İzmirli sporcuların kullanımına sunulacak. Yine spor alanındaki bir diğer kritik proje olan Kemer Olimpik Yüzme Havuzu‘nun temelinin de bu sene içerisinde atılması ve inşaatına başlanması bekleniyor.

TRAMVAY ÇİĞLİ’YE…

Raylı sistem projeleri arasında bu yıl yapımına start verilmesi beklenen bir diğer proje de Çiğli Tramvayı. İhale hazırlıkları süren projeye bu yıl sonuna kadar başlanması bekleniyor. Henüz Ulaştırma Bakanlığı‘nda onay bekleyen projeye gerekli izinler geldiğinde, 3,5 kilometre uzunluğunda ve 4 duraklık hafif raylı sistem hattının temelinin atılacak. Belediyenin bu yılki yatırım planında yer alan proje sırasıyla Karşıyaka Çevreyolu İstasyonu, Ataşehir Çiğli İstasyonaltı mahalleleri, Çiğli İZBAN durağı ve Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi arasında ulaşım sağlayacak.

KAZILAR BİTİYOR

İzmir’deki raylı sistem ağını 179’dan 186,5 kilometreye ulaştıracak dev metro projesi olan Narlıdere Hattı’nda da bu yıl çalışmaların en önemli bölümü bitecek. 2022’de açılacağı duyurulan projede dev köstebek makineleri ile sürdürülen tünel kazma işlemi yıl bitmeden önce sona erecek. EVKA 3 ile Narlıdere arasında kesintisiz ulaşım imkanı sağlayan 7,2 kilometrelik hat 1 milyar 27 milyon liraya mal edilecek ve Balçova, Çağdaş, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Narlıdere, Siteler, Kaymakamlık duraklarına sahip olacak.

Erman Şentürk / Özel Haber

kan-urunlerinde-tek-firmaya-tepki

Kan ürünlerinde tek firmaya tepki

izban-bir-yilda-turkiyeyi-tasidi

İZBAN, bir yılda Türkiye’yi taşıdı