in ,

İzmir’in dünyaca ünlü turizm merkezi: Çeşme

Dillere destan Alaçatı, sakin ve huzurlu Ildır, Slow Food hareketinin öncüsü Germiyan ve onlarca plaj ve kumsalıyla Ege’nin incisi Çeşme muhteşem bir tatilin kapılarını açıyor

Cesme Marina

Şifalı sıcak suları, ince altın renkli kumun, güneşin ve berraklığın kucaklaştığı Çeşme, İzmir‘in 94 km batısında, kendi adını taşıyan yarımadanın en ucunda bulunuyor.

Çeşme’nin mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında 16. yüzyılda inşa edilen Çeşme Kalesi, demirleyen yatları, butik ve restoranları ile Çeşme Marina, popüler plajları ile Ayayorgi Koyu, Altınkum, Arnavut kaldırımlı sokakları, Rum evleri, sanat galerileri ve restoranları ile Alaçatı, dünyanın en önemli sörf merkezlerinden biri olan Alaçatı Sörf Alanı, Port Alaçatı ile huzurlu Ildır köyü bulunuyor.

ALAÇATI: Alaçatı, cumbalı taş evleri, renkli butik otelleri, konsept tasarım atölyeleri, özgün kafe ve restoranları, Arnavut kaldırımlı ve begonvillerle süslü sokakları ile yaz aylarında yurt içi ve yurt dışından binlerce konuk ağırlıyor. İzmir‘in Çeşme ilçesine bağlı bir mahalle olan Alaçatı, son yıllarda özellikle yüksek turizm sezonunda Türkiye‘de en çok adı geçen tatil merkezlerinden.

Dünyanın sayılı rüzgar sörfü plajları ile bu alanda küresel bir marka olan Alaçatı, çevresindeki birçok koy ve sahili ile deniz, kum, güneş tatili arayanlar için de iyi bir seçenek. Zeytinyağlı mezeleri, Ege mutfağının en güzel lezzetleri ve taze deniz ürünlerinin sunulduğu restoranlar, hareketli gece yaşamı, her biri butik müzeyi andıran mekanları ile Alaçatı sokakları her daim kalabalık.

ILDIR: Antik dönemdeki ismi Erythrai olan Ildır’da ele geçen bulgular, ilk Tunç Çağ’ından bu yana yerleşimin olduğunu gösteriyor. İkinci kolonileşme döneminde Atina Kralı Kadros soyundan gelen Knopos yönetimine giren kent, İon kentlerinin aralarında kurdukları Panionion dinsel ve siyasal birliğe katılmış. Pythagoras’la birlikte kısa süreli tiranlık dönemi de yaşayan Ildır, bu dönemde üreterek dışarı sattığı değirmen taşlarıyla önem kazanmış. Pers, İskender, Bergama Krallığı, Roma İmparatorluğu yönetimlerine giren kent, şarabı, keçileri, değirmen taşları ve kadın kâhinleri Sibyl ile Herophile ile ünlü.

GERMİYAN: İzmir’de Karaburun, Urla, Çeşme ve Seferihisar’ı içine alan Yarımada bölgesinde kendine has özellikleri ile öne çıkan köyler özellikle hafta sonları şehir hayatından uzaklaşmak isteyenlerin buluştuğu birer çekim merkezine dönüşüyor. Türkiye‘de Slow Food (Yavaş Gıda) hareketine katılan ilk yerleşim yeri unvanını taşıyan Germiyan Köyü, İzmir‘in Çeşme ilçesi sınırlarında. Germiyan, beyaz badanalı köy evlerinin duvarlarındaki çiçek figürleriyle tanınıyor.

ÇEŞME KALESİ: İkinci Beyazıt tarafından 1508’de dikdörtgen biçiminde yaptırılan Çeşme Kalesi, 6 kulesi ve yanındaki hendekleriyle, her yıl düzenlenen Uluslararası Çeşme Müzik Yarışması ve Çeşme Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. İlk inşa edildiği dönemde denize sıfır olsa da zaman içerisinde içte kalmış. Kalenin önünde, Kaptan-ı Derya Cezayirli Hasan Paşa’nın heykeli de bulunuyor.

ILICA: İki kilometrelik uzunluğu, geniş ve beyaz kumlu plajları, sığ denizi, turistik tesisleri, otelleri ve termal olanaklarıyla Çeşme’nin en güzel plajı olan Ilıca, denizin içinden kaynayan sıcak termal sularıyla kendisiyle birlikte çevresindeki plajları da büyük birer termal havuz haline getiriyor. Ilıca Plajı’na adını veren termal su kaynağı Yıldızburnu‘nda.

A. Buğra Tokmakoğlu

karada-degil-ama-denizde-tehlike-var

‘Karada değil ama denizde tehlike var’

konakta-avrupa-heyecani

 Konak’ta Avrupa heyecanı