in ,

İzmir’in ikiz kardeşi Selanik

Yunanistan‘ın en büyük ikinci kenti Selanik, Balkan coğrafyasının en eski yerleşim yerlerinden. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu Selanik, Osmanlı Dönemi’nde de bölgenin en önemli şehirlerinden biriydi

izmirin-ikiz-kardesi-selanik

Thermaikos Körfezi’nin kıyısında kurulu Selanik, sahil şeridi, çok kültürlü yapısı, hoşgörü atmosferi, tarihi ve turistik noktaları, müzeleri ve kumsalları ile onlarca alternatife sahip. İzmir’e benzerliği nedeniyle İzmir’in ikiz kardeşi olarak anılan Selanik, muhalif kimliği ile de bu unvana yakıştırılıyor.

Beyaz Kule: Selanik’in sembolü Beyaz Kule, şehrin Kordon Boyu’nda (sahilinde) yer alıyor. Selanik Limanı’nı güçlendirmek amacıyla 15. yüzyılda inşa edilen kule, Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde garnizon ve hapishane olarak kullanılmış.

Beyaz Kule’nin Osmanlı Dönemi’ndeki işlevi nedeniyle yerel halk kuleyi o yıllarda Kan Kulesi, Kanlı Kule ya da Kızıl Kule olarak anıyordu. 1912 Balkan Savaşı’nın ardından din adamları tarafından kutsanan ve beyaza boyanan kulenin muhteşem bir manzarası var.

Atatürk Evi: Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1881’de hayata gözlerini açtığı ev günümüzde Atatürk Evi ve Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. 1935’te Türkiye’ye armağan edilen üç katlı ev, TC Selanik Başkonsolosluğu ile aynı avluda yer alıyor.

Ladadika: Selanik Limanı’nın yanı başındaki Aristoteles Meydanı’ndan başlayarak sahil boyunca Beyaz Kule’ye kadar uzanan Ladadika bölgesi, Selanik’in en hareketli canlı merkezi. Çok sayıda gece kulübü, bar, restoran ve kafenin bulunduğu bu bölge Kültür Bakanlığı tarafından koruma altında.

Geçmişte yağ dükkanlarının bulunduğu, limanın yanında oluşu nedeniyle ticaret merkezi olarak kullanılan bölge 19. yüzyıldan kalma renkli yapılara sahip. 1980’lerde kapsamlı bir restorasyon geçiren Ladadika, Selanik’i ziyaret edenlerin mutlaksa görmesi gereken bir yer.

Selanik Arkeoloji Müzesi: Yunanistan’ın en büyük müzelerinden biri olan Selanik Arkeoloji Müzesi, Kuzey Yunanistan’ın merkez müzesi olarak geçiyor. Arkaik, Klasik, Hellenistik ve Roma dönemlerine ait çok kapsamlı eser koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzede Selanik ve çevresinden çıkarılan eserler sergileniyor.

Bizans Kültürü Müzesi: 1994 yılında açılan Bizans Kültürü Müzesi, hiç şüphesiz şehirdeki en önemli müzelerden biri. Modern bir kompleks içinde yer alan müzede günlük özel ve kamusal yaşam, inanç ve ibadet uygulamaları, mezar gelenekleri, mimarlık ve sanatın yanı sıra ticari faaliyetlere odaklanan bir dizi tematik galeri bulunuyor.

Selanik Olimpiyat Müzesi: Ülkedeki tek olimpiyat müzesi olan Selanik Olimpiyat Müzesi, 1998 yılında kuruldu. Müzenin kuruluş amacı spor tarihini ve mirasını anlatmak ve korumak. Olimpiyat oyunlarına adanmış kalıcı bir sergiye ev sahipliği yapan müzenin koleksiyonunda tarihi kayıtlar, madalyalar, meşaleler gibi olimpiyat organizasyonundan hatıralar ve atletik malzemeler yer alıyor.

A.BUĞRA TOKMAKOĞLU / KEŞFETSEK

İzmir’de kadın şoföre saldırı

yardim-etmek

‘Yardımla olmaz çözüm gerekli!’