in ,

İzmir’in korona virüs haritasına göre vakalar azaldı mı?

Hayat Eve Sığar uygulamasına gelen güncellemenin ardından illerin ve ilçelerin korona virüs yoğunluk haritaları da değişti

izmirin-korona-virus-haritasina-gore-vakalar-azaldi-mi

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Hayat Eve Sığar uygulamasını kullanan vatandaşlara yeni bir güncelleme geldi. Güncellemeyle beraber şehirlerin ve ilçelerin de korona virüs yoğunluk harita değişti. İzmir’de kırmızı renkli alanların azaldığı gözlenirken akıllara gelen soru; İzmir’de yeni korona virüs pozitif vakalar azaldı mı?

En yüksek risk Karabağlar

Hayat Eve Sığar Uygulamasına gelen güncellemenin ardından İzmir’e en geniş açıdan bakıldığında Karabağlar ilçesine bağlı Hatay ve Yeşilyurt semtlerinin çok yüksek riskle karşı karşıya olduğu görülüyor. Çok sayıda korona virüs pozitif vakanın gözlendiği alanlar Yeşilyurt Polat Caddesi, Ahmet Ragıp Üüzmcü İlkokulu, Eczane Yeşilyurt ve Yeşilyurt Mezarlığı arasında kalan bölge olarak dikkat çekiyor. Yine aynı bölge ve Akçay Caddesi aralığında yüksek riskli alanlar mevcut. Susuzdede Parkı ve İzmir Hıfzıssıhha Enstitüsü arasında kalan alanlar çok yüksek risk bölgesi olarak belirtilmiş.

Buca ve Konak’ta vaka çok

Buca’da; Hipodrom, Yıkıkkemer, İşçievleri, Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi, Üçkuyular ve Hasanağa Bahçesi, Aydoğdu Mahallesi ve Buca Toplu Konutlar (Buca TOKİ) semtleri yoğun risk görülen alanlar. Konak ilçesine bakıldığında, daha önce Konak’ta Göztepe ve Üçyol semtlerinin yüksek risk altında olduğu görülürken burada görülen vakaların muhtemelen iyileştiği anlaşılıyor. Ancak Ballıkuyu, Eşrefpaşa, Çankaya ve Alsancak‘ta korona virüs pozitif vakalar mevcut.

Narlıdere dikkat çekiyor

Geçtiğimiz bir ayda korona virüs pozitif vakaların daha fazla görüldüğü anlaşılan Narlıdere ilçesi de yüksek risk altında. Mustafa Kemal Sahil Caddesi ve Mithatpaşa Caddesi ile Yukarı Narlıdere Mezarlığı arasında kalan bölge ve Narlıdere Huzurevi olarak bilinen Aile Ve Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Narlıdere Huzurevi‘nde çok sayıda korona virüse yakalanmış vatandaşın olduğu anlaşılıyor. Geçtiğimiz günlerde Narlıdere Huzurevi’nde kalan İzmirlilerin korona virüse yakalandığı gündem olmuş fakat yetkililerden herhangi bir açıklama gelmemişti.

Karşıyaka ve Bornova’da durum değişti

Güncellemenin ardından yoğunluk haritası incelendiğinde Karşıyaka ve Bornova’da yüksek riskli alanların azaldığı görülebiliyor. Bornova’nın en yüksek riskli alanının Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi‘nde olması, korona virüsü olan vatandaşların hastanede kalıyor olması olarak açıklanabilir. Karşıyaka’da en yüksek riskli alanlar Karşıyaka Halk Eğitim Merkezi‘nin çevresi ve Girne Bulvarı civarında görülüyor. Keza Bayraklı’da da yalnızca Bayraklı İlçe Emniyet Müdürlüğü çevresindeki bölgede korona virüs riski yüksek görülüyor. Ayrıca Çiğli Belediyesi’nin bulunduğu bölge de kırmızı renkli olarak dikkat çekiyor.

Eskiden nasıldı?

geomatic.org web sitesinden alınan verilere göre yaklaşık bir ay önce İzmir’de yüksek riskli alanların Konak, Bornova ve Karşıyaka ilçelerinde daha fazla olduğu anlaşılıyor. Bununla birlikte Karşıyaka ve Narlıdere ilçelerinde ise geçen bir içinde daha fazla pozitif vaka görüldüğü anlaşılıyor.

İzmir’in korona virüs raporu

Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan verilere göre İzmir, Türkiye’de korona virüs vakalarının en fazla görüldüğü ikinci şehir konumunda. Bakanlık tarafından açıklanan sayılara göre 4 Nisan tarihinde İzmir’de bin 105 vaka görülmüştü. Aradan geçen 26 günün ardından MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu bir medya kuruluşuna yaptığı açıklamada İzmir’de 5 bin 400 civarı korona virüs pozitif hasta olduğunu ve 195 İzmirli’nin korona virüs nedeniyle vefat ettiğini söyledi. Anlaşılacağı üzere İzmir’in korona virüs yoğunluk haritasında görülen kırmızı renkli alanların artışıyla beraber vaka sayısı da 5 kat arttı.

Feyaz TATAR / Özel Haber

corona-korona-virus-olum-vaka-fahrettin-koca

84 vatandaşımızı korona virüsten kaybettik

aydinda-jeotermal-santralinde-patlama

Aydın’da jeotermal santralinde patlama!