Tasarruf gerekliliği kapsamında attığı adımlarla ön plana çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, enerji ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan sağlamak için İZENERJİ bünyesinde kurulan (İzmir Elektrik Tedarik Anonim Şirketi) İZETAŞ şirketi ile kent sınırlarını aştı. İZETAŞ, Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (Adana ASKİ) ardından Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne de (MASKİ) enerji tedarik ediyor.

ADANA’DAN SONRA SIRA KOMŞUDA

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin enerji tedarik arzını güvence altına alan, bütün kurumları enerji piyasasındaki ve fiyatlarındaki dalgalanmalardan ve yüksek maliyetlerden koruyan İZETAŞ, adımlarını hızlandırıyor. İZETAŞ, 1 Haziran 2024 tarihi itibariyle Manisa’ya da enerji ulaştırmaya başladı. Bu adımla birlikte yıllık yaklaşık 32 milyon kilovat saat enerji tedariki sağlanırken, yenilenebilir enerji sertifikası sayesinde 15 bin 744 ton karbondioksit salımının önüne geçilecek. Ege Orman Vakfı verilerine göre, yaklaşık 38 bin 300 fidanın dikilmesi kadar doğaya fayda sağlanacak. MASKİ elektrik tedarikini İZETAŞ üzerinden gerçekleştirerek yüksek miktarda tasarruf sağlayacak.

İzmir'de kadınların bereketi: Mahalle bostanında hasat zamanı İzmir'de kadınların bereketi: Mahalle bostanında hasat zamanı

23.06.2024 82794E1C 8376 4917 98D6 2F32E163525D

İZETAŞ FARKI

İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan yüzde 100 hissesi İZENERJİ A.Ş.’ye ait İZETAŞ (İzmir Elektrik Tedarik Anonim Şirketi) 2041 yılına kadar elektrik tedarik lisansı aldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve belediyenin şirketlerine ait binaların elektrik ihtiyacının yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanması için İZENERJİ bünyesinde kurulan İZETAŞ, 2022 yılında Adana’ya da enerji tedarikine başlamıştı.

Kaynak: Bülten