Cittaslow ödüllü İzmir’in bu ilçesi güzelliğiyle Seferihisar’a rakip oldu Cittaslow ödüllü İzmir’in bu ilçesi güzelliğiyle Seferihisar’a rakip oldu

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU- EGE TELGRAF/ İzmir'in Karaburun ilçesinde, Ege Denizi'nin masmavi sularına bakan Sazak Köyü, tarihi dokusu ve mistik atmosferiyle yeniden hayat bulmaya hazırlanıyor. Eski bir Rum köyü olan Sazak, yıllarca terk edilmiş olsa da, taş evleri ve dar sokaklarıyla adeta zamanın izlerini taşıyor. Köy, İzmir 1 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü tarafından "kentsel sit alanı" ilan edilmesiyle birlikte yeni bir umutla restore edilmeye başlandı.

Terk edilmiş evleri mistik bir ortam oluşturuyor

Sazak Köyü'nün tarihi, Muğla'nın Fethiye ilçesindeki Rum Kayaköy'üne benzer özelliklere sahip. Her iki köy de terk edilmiş evleri ve geçmişe tanıklık eden atmosferleriyle önemli birer kültürel miras niteliğinde. Restorasyon çalışmaları kapsamında, Sazak'taki 80 civarındaki yıkık ev ve şapel yeniden hayata kazandırılarak, köy turizme açılacak.

Sazak Köyü’ne ulaşım nasıl?

Sazak Köyü'ne ulaşım zorlu olsa da, doğa ve tarih tutkunları için unutulmaz bir keşif imkanı sunuyor. Doğayla iç içe bir atmosferde geçecek olan ziyaretler, köyün mistik hikayesini keşfetmek isteyenler için ideal bir seçenek. Bölgedeki restorasyon çalışmaları sadece fiziksel yapıları yenilemekle kalmıyor, aynı zamanda kültürel mirasın korunması ve tanıtılması için de önemli adımlar atılıyor. Sazak Köyü, İzmir'in turizm potansiyelini artırarak, ziyaretçilerine benzersiz bir seyahat deneyimi sunmayı hedefliyor.

Kaynak: EGE TELGRAF