in ,

İzmirli dolmuş şoförleri araç kapatıyor

Salgın sonrasında duraklar boş kalırken, esnaf odası zararın yüzde 60’lara dayandığını ve dolmuş duraklarından araç eksiltilmeye başladığını duyurdu

izmirli-dolmus-soforleri-arac-kapatiyor

Son aylarda korona virüsün de etkisi ile İzmir halkı özel araç kullanımına yoğunlaşırken, toplu taşıma araçlarındaki yolcu yoğunluğu azaldı. Kamuya ait belediye otobüsleri ve diğer toplu taşıma araçları krizi bir nebze olsun aşarken, aksine süreçten en çok etkilenen ise minibüsçü esnafı oldu. İzmir Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Taner Uğuz, her durakta en az 5 araç eksiltmek zorunda kaldıklarını belirterek, kimi esnafın bir gün çalışıp bir gün evde oturmak zorunda kaldığını ve geçim derdine düştüklerini açıkladı.

‘HER GÜN ÇALIŞMIYOR’

Yaşadıkları zorlu sürece ilişkin açıklamalarda bulunan İzmir Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Taner Uğuz, kentte faaliyet gösteren minibüslerin yarısından fazlasının iş yapamadığından yakındı ve “Şu anda normale döndük diyebiliriz. Eskisi gibi tam kapasite çalışıyoruz. Ancak bu sefer de yolcu yok. İnsanlar toplu taşıma araçları ve kalabalık alanları eskisi kadar tercih etmiyor. Taşıdığımız yolcu sayısına bakacak olursak yaklaşık yüzde 60 oranında bir düşüş olduğunu söyleyebiliriz. Yani, geçen yıl bu zamana göre aynı yolcunun yüzde 40’ını taşıyoruz. Kurallar gereği ayakta yolcu almıyoruz. Bu olay zaten korona virüs öncesinde de yasak olan bir şeydi. Araçlarımızın kapasitesi 14 kişilik. Uyarılara, cezalara rağmen bu tarz durumlar ile karşılaşabiliyoruz. Genel tabloya bakacak olursak, her durakta 3-5 aracımızı kapatmak zorunda kalıyoruz. Minibüs durakları eskisi gibi tam kapasite çalışmıyor. Çünkü yolcu yok. Biraz da sefer aralıklarını sıklaştırdık. Bu şekilde yolumuza devam etmeye, ayakta kalmaya çalışıyoruz. İzmir’de toplamda 1117 minibüs aracı var. Şu anda hepsi işine devam ediyor. Aracını tamamen kapatan olmadı. Ancak eskisi gibi her araç her gün çalışmıyor. Sırayla sefer yaptıkları için her şoför her gün çalışmıyor. Gelirimiz düştü. Örneğin 30 araç çalıştıran bir durak bugün 25 araçla çalışıyor. Şoförler de dönüşümlü çalışıyor. Bir gün iş yapan arkadaşımız diğer gün evde oturuyor. Böyle bir zorluk yaşıyoruz” dedi.

OKULLAR DA ETKİLEDİ

Esnaf Odası Başkanı Uğuz, yaşanan zorlu günlerin bir an önce son bulmasını temenni etti ve araçlarda salgına karşı tüm önlemlerin yerine getirildiğinin altını çizerek İzmirlilere şu mesajları verdi: “Yaz mevsimi normal şartlar altında bizler için zaten ölü sezondur. Genelde okulların açılmasıyla beraber pandemi öncesinde bu aylarda işlerimiz artıyordu. Taşıdığımız yolcu sayısı eskiden sonbaharda yüzde 20 ile yüzde 25 oranında yükseliyordu. Fakat şu anda yüzde 60 eksideyiz. Bu sorun bu şekilde devam ediyor. Okulların tam anlamıyla açılmaması da bunu etkiledi. Aslında dolmuşçu esnafı için pandemi süreci devam ediyor, normale dönemedik. Ama her şeye rağmen vatandaşlarımızın içi rahat olsun. Araçlarımız sağlık açısından son derece güvenlidir. 15 günde bir periyodik olarak tüm minibüsler ilaçlanmaktadır. Araçlarımıza maskesiz yolcu alınmamaktadır. Şoförlerimiz maskesiz olarak sefere çıkmıyor. Araç içerisinde zorunlu olan dezenfektanlar yer alıyor. Korona virüs riski karşısında tüm önlemlere harfiyen uymaktayız. Şu anda tedbirlerimizi alıyoruz. Umarız bundan sonraki süreçte bu salgın son bulur ve tüm Türkiye bu dertten bir an önce kurtulur. Bizim beklemekten başka çaremiz yok.”

Erman Şentürk / Özel Haber

yangin-sehitlerinin-ailelerine-ziyaret

Yangın şehitlerinin ailelerine ziyaret

izmir-pazarcilar-dernegi-baskani-yasananlar-yerel-yonetimin-ayibi

İzmir Pazarcılar Derneği Başkanı: ‘Yaşananlar yerel yönetimin ayıbı!’