in ,

İzmirli dolmuşçulardan mesafe tepkisi: Diğerlerine de baksınlar!

Minibüslerin sosyal mesafe kurallarına uyulmadığına ilişkin çıkan haberlere yanıt veren Oda Başkanı Uğuz, “Diğer toplu taşımaları araçlarını da takip etsinler” dedi

izmirli-dolmusculardan-mesafe-tepkisi-digerlerine-de-baksinlar

Araçların düzenli olarak dezenfekte edildiğini ve yayınlanan son genelgeyle ilgili alınması gereken tüm önlemlerin alındığını dile getiren İzmir Minibüsçüler Odası Başkanı Taner Uğuz, “Maske, mesafe ve hijyen kuralları ile birlikte fazla yolcu almamaya gayret gösteriyoruz. Bu konu hakkında da şoför esnafına sürekli uyarılarda bulunuyoruz. Zaten kapasitesinin üzerinde yolcuyu minibüs taşıyamıyor, ceza alıyor. Ya diğerleri?” dedi.

‘CEZASINI ÖDÜYORUZ’

Sosyal mesafe kurallarına minibüsler ile birlikte diğer toplu taşıma araçlarının da uyması gerektiğini söyleyen Uğuz, “Bizim kanunen kapasitemiz 14+1 ve bunun yanında ayakta yolcu almamızda yasak. Fakat akşam ve sabah saatlerinde de o kadar insan taşınmıyor. İnsanlar araçların önüne atlayıp bir ton hakaret ediyor. Yani biz yolcuyu o saatte taşımak zorundayız” diye konuştu. Minibüslerin pandemi öncesinde de ayakta yolcu taşımalarının yasak olduğunu hatırlatan Başkan Uğuz, “Bizim kapasitemiz kadar yolcu taşımamız gerekiyor. Fazla yolcu aldığımız ve yakalandığımızda da cezasını ödüyoruz. Ancak diğer toplu taşıma araçlarında böyle bir durum söz konusu değil. Mesela otobüslerde 30 oturan ve 45 ayakta yolcu olması gerekiyor. Fakat ayakta 60-70 kişi alıyorlar. Bu kıyaslamayı yaparken bizimki doğrudur demiyorum. Ancak söz konusu mesafe kurallarıysa otobüsleri, metroyu ve İzban’ı da takip etsinler” dedi.

‘BİRAZ ŞANS’

Araçların 15 günde bir dezenfekte edildiğini, kesinlikle maskesiz yolcu almadıklarını ve şoför esnafına da sürekli uyarılar da bulunduklarını söyleyen Uğuz, “Şu ana kadar korona virüs tanısı konan bir şoförümüzün haberini almadık. Bu biraz şans ile alakalı bir durum. Çünkü ne kadar tedbirli olursanız olun para ile temas halindesiniz. Hijyene çok fazla önem veren kişiler bile bugün virüse yakalanabiliyor. Bu nedenle illaki pozitif vakalara denk gelmişizdir ama şükürler olsun ki hiçbir şoför arkadaşımıza virüs bulaştı haberini almamamız da bizleri sevindiriyor” diye konuştu.

‘SAHİP ÇIKSIN’

Hükümetten esnaf ile ilgili her türlü açıklamanın yapıldığını ancak bu güne kadar her hangi bir destek almadıklarını söyleyen Başkan Uğuz, “Buradan hükümetimize çağrıda bulunmak istiyorum. Esnaf ile ilgili her türlü açıklama yapılıyor ama bu güne kadar bir tane bile destek açıklaması duymadım. Bu süreç bitene kadar minibüsçülere yakıt takviyesi ya da en azından ÖTV’siz yakıt indirimi yapalım denmedi. Nasıl uçaklarda ve gemilerde yakıtlar ÖTV’siz alınıyorsa işte tam da bu süreçte taksici ve minibüs esnafına da böyle bir hamle gerekiyor. Çünkü bizim giderlerimiz yüzde 300 artarken gelirlerimizde yüzde 80 azaldı. Bu nedenle devletimiz biraz sahip çıksın” dedi.
Toplum sağlığını etkileyen bu sürecin bir an önce geçmesini dileyen Başkan Uğuz, minibüs şoförlerine de kurallara riayet etmeleri konusunda da uyarılarda bulundu.

İbrahim Şengül / Özel Haber

karaburuna-7-bin-250-kisi-araniyor

Karaburun’a 7 bin 250 kişi aranıyor!

menemen-suyuna-sahip-cikiyor

Menemen suyuna sahip çıkıyor