in ,

İzmirli firmadan virüsle mücadelede yeni miğfer

İzmir’in köklü firmalarından Savaş Yangın ve ZBS Elektronik’in kurucuları Aktaç kardeşler, korona salgını mücadelesine katkı olarak uyarıcı bileklik tasarladı. Yerli üretim LIFE X, virüslere adeta ‘Dur!’ diyecek

izmirli-firmadan-virusle-mucadelede-yeni-migfer

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de korona virüs salgını ile mücadele çalışmalarını sürüyor. Çalışmalar kapsamında kişilerin sağlığını korumak için birçok adım atılırken, İzmirli bir firma da tasarladığı ürünle ‘Mücadelede bizim de katkımız olsun” dedi. Bornova’da çalışmalarını sürdüren ZBS Elektronik firmasının kurucuları Zafer Aktaç, Barış Aktaç ve Savaş Aktaç, yüzde 100 yerli malzemelerle geliştirdikleri ve LIFE X adını verdikleri uyar bilekliği ile vatandaşın sağlığını korumaya destek olacaklarını söyledi. Aktaç kardeşler, “Bilekliklerimiz virüsünün yayılmasında büyük ölçüde engel sağlayacak” dedi.
Yaptıkları çalışmalar ve farklı alanlarda ürettikleri ürünlerle hayatları kolaylaştırmayı amaçladıklarını belirten firma yetkililerinden Barış Aktaç, “Savaş Yangın Söndürme olarak 53 yıllık bir firmamız var. Yan firmamız olan ZBS Elektronik çatısı altında da acil yönlendirme ve acil aydınlatma sistemleri üretiyoruz. Tasarımını ve üretimini yaptığımız ürünlerimiz güncel standart ve yönetmelikle uygun sertifikalı olarak üretiliyor. Üretim, satış, montaj, satış sonrası bakım ve teknik destek hizmetlerimizi konusunda uzman teknik personellerimizle gerçekleştiriyoruz. Korona virüs sürecinde de mücadeleye katkı koymak için yeni bir ürün üzerinde yoğunlaştık. Bu süreçte hijyen çok önemli, bizim gibi yerli firmaların da bu sürece katkı koymak için çalışmalar yapması gerektiği düşüncesindeyiz. Konuyu ekibimizle birlikte araştırmaya başladık ve yeni bir formül bulduk. Bulduğumuzun formülün bir ay süren deneme çalışmalarını yaptığımızda da başarılı sonuçlar elde ettiğimizi gördük ve ortaya LIFE X adını verdiğimiz uyarı bilekliği çıktı” açıklamalarında bulundu.

TAMAMEN YERLİ ÜRETİM

LIFE X Uyarı Bilekliği hakkında bilgiler de veren Aktaç, “Açma kapama düğmesiyle aktifleşen ve butona bastığınızda elinizi çene hizasına getirdiğinizde titreşimler vererek size uyarıda bulunuyor. Elinizin gereksiz yere ağzınıza ve yüzünüze değmesinin önünü kesiyor. Tek kullanımlık yani şu anlık pil değiştirme gibi bir özelliği yok ancak titreşim sayısı yaklaşık 45 bin adet. Araştırmalarımızda bir insanın günde ortalama 30 kere ellerini yüzüne değdirdiğini öğrendik. Yani içindeki pil ile 6 ay kadar bir süre bu ürünü kullanarak sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz. Benzer bir ürünün yurtdışında üretildiğini biliyoruz ancak o cihaz daha çok elektronik tabanlı bir sisteme sahipti. Mesafe ölçer ile titreşim uyarısı veriyordu ve fiyatı 100 ila 150 dolar bandındaydı. Bizim yaptığımız cihaz kendi ürettiğimiz yeni bir sistem. Çocuk ve yetişkinlerin kullanımına uygun ayarlanabilir ve silikon maddeden üretildi. Plastik silikon kalıbından tutunda içindeki en ufak devreye kadar tam anlamıyla yerli üretim bir cihaz hazırladık. Cihazımızı sürekli test ederek en iyi sonuca ulaşmak için çaba sarf ediyoruz. Önümüzdeki günlerde bu test süreci tamamlanacak ve seri üretime geçeceğiz” ifadelerini kullandı.

ALIŞKANLIKLARA KARŞI

“Elimizi yüzümüze götürme alışkanlığımız doğuştan geliyor ve ne kadar engellemeye çalışsak da önüne geçemiyoruz” diyen Aktaç, “Korona virüs sürecinde de aslında bunun ne kadar yanlış olduğunu öğrendik. Maske ve eldiven kullanıyoruz ancak o maskeyi düzeltmek için bile defalarca elimizi yüzümüze götürüyoruz. Yazın özellikle insanlar sıcaklardan bunaldığı için bu hareketi daha da çok tekrarlıyor. Bebeklerin bile sıklıkla yaptığı bu hareketi bir anda durdurmak neredeyse mümkün değil. Ancak hazırladığımız bileklik sayesinde kişi ellerini her yüzüne götürdüğünde bir uyarıyla karşılaşacak. Ve zamanla ellerimizi yüzümüze değdirmememiz gerektiğini öğreneceğiz” dedi.

‘HERKES ULAŞABİLSİN DİYE…’

Yaptıkları ürüne herkesin rahatlıkla ulaşabilmesini hedeflediklerini ve sistemlerini de bu doğrultuda geliştirdiklerini sözlerine ekleyen Aktaç, “LIFE X bilekliklerinin tüketici açısından önemli bir özelliği her kitleye ve her bütçeye uygun fiyatlarda olması. Gelişmiş versiyonda bir ürün yaparsak fiyatın çok daha fazla artacağını göz önünde bulundurarak adımlarımızı attık. Maske 5 lira olduğunda birçok kişi alım zorluğu yaşadığı için fiyatlar düşürülmüştü. Bizimki de aynı mantık aslında. Böylesi bir dönemde herkes ürünümüzü alabilsin ve rahatlıkla sağlıklarını koruma altına alabilsin istiyoruz. Bu yüzden ürünümüzü minimum fiyatta sunmaya karar verdik. Asgari ücretle geçimini sürdüren bir ailenin bile rahatlıkla bu ürüne ulaşmasını istiyoruz” diye konuştu.
İleriki süreçte ürünün üzerine saat fonksiyonu da ilave edebileceklerini belirten Aktaç, satış süreci hakkında da bilgiler verdi. ZBS Elektronik olarak Türkiye genelinde birçok bayileri olduğunu söyleyen Aktaç, şu ifadeleri kullandı: İlk olarak ürünün dağıtımını bu firma üzerinden gerçekleştireceğiz. Savaş Yangın olarak da eski bir firma olduğumuz için fabrikalarla da doğrudan bağlantılarımız var. Son günlerde özellikle fabrikaların faaliyetleri tekrar hayata geçirebilmek isteniyor. Üretimin başlaması halinde en önemli kural hijyen. Bu bileklik ile özellikle fabrika gibi insanların bir arada bulunduğu yerlerde çalışan kişilerin korunabilmesi hedefleniyor. İzmir genelinde yaklaşık 2 binin üzerinde fabrika ile diyalogumuz mevcut. Onların hepsine de duyurularımızı yapacağız. Birkaç ilaç firmasıyla da görüşmelerimiz sürüyor. Bunun dışında radyo ve televizyon reklamlarında da yakın bir zamanda ürünümüzü görebileceksiniz. İnternet üzerinden de ön bir çalışma yaptık ve satış sitemiz hazırlandı. Kargo ve KDV dahil maksimum satış fiyatımız 55 lira olacak. Eğer bilekliği doğrudan bizim firmamızdan gelip alırsanız da 45 lira gibi bir fiyatla karşılaşacaksınız.
“Amacımız ülkemize hizmet, çorbada bizim de tuzumuz olsun” sözleriyle açıklamalarını sürdüren Aktaç, “Hedefimiz sektörde kaliteli ürettiğimiz ürünlerimizi ekonomik fiyatlarla sunmak, sürekli gelişen teknoloji takip ederek sektörümüze yeni model ve tasarımlar kazandırmak. Zor günlerden geçiyoruz, hepimizin bir takım alışkanlıkları var. LIFE X’i bizler de bu yüzden tasarladık. Sizde alışkanlıklarınızı değiştirmek istiyorsanız ürünümüzü kullanabilirsiniz. Ürünümüze ait detaylı bilgiye www.uyaribilekligi.com adresinden ulaşabilirsiniz. Herkese sağlıklı bir ömür diliyoruz. İnsanlara fayda sağlayabilirsek ne mutlu bize…” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

pazarlar-kapali-derya-kuzulari-elde-kaldi

Pazarlar kapalı; ‘derya kuzuları’ elde kaldı

baskan-soyer-ureticilere-kovan-vermeye-devam-ediyor

Başkan Soyer üreticilere kovan vermeye devam ediyor