in ,

İzmirli gazetecilerin seçim heyecanı!

İzmir Gazeteciler Cemiyeti üyeleri 17’nci genel kurulda yeni başkan ve yönetimi belirlemek için bir araya geldi

izmirli-gazetecilerin-secim-heyecani

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nde (İGC) seçim heyecanı yaşandı. Tüzük gereği mevcut başkan Misket Dikmen’in aday olamadığı seçimde, başkanlık için 4 isim yarıştı.  İzmir’in kıdemli gazetecilerinden biri olan Mustafa Yılmaz, mevcut yönetimde başkan yardımcısı olarak görev yapan Dilek Gappi, Dokuz Eylül Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Attila ile Türkiye Spor Yazarları Derneği İzmir Şube eski Başkanı Mehmet Ali Okumuş’un aday olduğu seçim Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Özgür İGC Grubu‘nu Mustafa Yılmaz, Emek ve Gelecek Grubu’nu Dilek Gappi. Birlikte Güçlüyüz Grubu’nu Murat Attila temsil etti.

Divan kurulu başkanlığını Levent Bimen’in üstlendiği genel kurulda, katip üyeliği görevlerinde ise Muhittin Akbel, Mustafa Çabuk, Memduh Zaptikar yer aldı.

‘DAHA GÜÇLÜ VE KARARLI’

Toplantının açılışında konuşan Başkan Misket Dikmen, gazeteciliğin zorlu bir süreçten geçtiğinin altını çizdi. Dikmen, “2015 yılının mart ayından bu yana iki dönem siz değerli üyelerimizin seçimiyle Cemiyetimizin yönetimini üstlendik. Bu onurlu görevi yerine getirdiğimiz altı yıllık süreçte İzmir Gazeteciler Cemiyetimizi varlığına, itibarına en yakışan en saygın biçimde sözünü verdiğimiz gibi kararlılıkla temsil ettik. Bu büyük ve güçlü camianın yönetiminde olmak, mesleğimizin ve meslektaşlarımızın sorunlarını, çözüm yollarını, iş birliği ve dayanışmanın önemini her platformda dile getirmek ve yurt içinde ve dışında bir ‘İzmir Gazeteciler Cemiyeti Duruşu’ yaratmak gururumuzu pekiştirdi, mutluluk yaşattı. Bundan sonra da öyle olacağı inancındayız” diye konuştu.

Konuşmasını başkanlık döneminde yapılan çalışmaları aktaran Misket Dikmen, sözlerin şöyle sonlandırdı: “İzmir Gazeteciler Cemiyeti gücünü köklü tarihinden, üyelerinden almaktadır. Cumhuriyetin temel ilkelerini şiar edinmiştir. Basın Özgürlüğünü, Demokratik Hukuk Devletini, meslektaşlarının hak ve hukukunu savunmayı asli görevi bilmiştir. Bundan sonra da yoluna bu inanç ve ilkelerden asla ödün vermeden devam edecektir.”

TÜZÜK TARTIŞMASI!

Basın kartı olmaması nedeniyle cemiyete üye olamayan gazetecilerin, basın kartı olmaksızın cemiyete üye olması için yönetim kuruluna yetki verilmesi ve 6 ay sonra olağanüstü tüzük genel kurulu ile yeni tüzüğün oylanmasına ilişkin önerge de gündeme gelerek tartışmalara neden oldu. Önerge oy birliğiyle kabul edildi. Buna göre, yeni seçilen yönetim 6 ay sonra tüzük değişikliği için genel kurul yapacak ve basın kartı olmayan gazetecilerin cemiyete üye olabilmesi oylamaya sunulacak.

Önergeye ilişkin aleyhte söz alan Öcal Uluç, “Bu kongrede bu önerinin görüşülerek kabul edilmesi mümkün değildir. Gerek tüzüğümüz gerek derneklerle ilgili kanun, bugün burada bu kararın verilmesini mümkün kılmıyor. Tüzük değişikliğinin hem görüşülmesi hem kabul edilmesi için nitelikli çoğunluk lazımdır. Yeterli imza varsa oylanarak gündeme alınır” dedi.

BÖYLE BİR ÇELİŞKİ OLAMAZ’

Önergenin lehine konuşma yapan Birlikte Güçlüyüz Grubu Başkan Adayı Murat Attila, “Kimin gazeteci olacağına devlet karar veremez diyoruz sonra da devletin verdiği basın kartını alamayan gazetecileri üye olarak almıyoruz. Böyle bir çelişki olamaz. İzmir’de 150’ye yakın basın kartı olmayıp aktif gazetecilik yapan üyelerimiz var. Çok sayıda basın danışmanımız, erken emekli olduğu için basın kartını kaybeden üyemiz var. Şu anda 250’nin üzerinde üyemizin basın kartı var. Genel kurulda yapılan kararlar oy çokluğu ile alınır ama tüzük değişikliği ve kanunlarda yazılı haller genel kurulda görüşebilir” ifadelerini kullandı.

‘ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPTIK’

Attila açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Tüzük değişikliği aceleye getirilmez haklısınız. Bu baştan aşağı bir tüzük değişikliği talebi değil. Bizim verdiğimiz önerge tek bir madde ile ilgili. İGC Genel Kurulu yapılacağı açıklandığı anda genç gazeteci arkadaşlar bu taleplerini iletti, mevcut adaylar haklısınız diye söylediler, ben de samimiyseniz gelin üstümüze düşeni yapalım dedim. Biz üzerimize düşeni yaptık, takdir sizin.”

‘USULSÜZLÜK’ İDDİALARI!

İGC Başkan Adayı Mehmet Ali Okumuş, İGC eski Başkanı Atilla Sertel ile İGC mevcut Başkanı Misket Dikmen’in cemiyette görev yaptıkları dönemde usulsüzlük yaptıkları ve cemiyeti maddi anlamda ciddi zarara uğrattıklarına dair iddialarda bulundu.

Söz konusu iddialara yanıt veren Dikmen, “Bu bir onur meselesi. Eğer konu hak aramaksa ben de mahkemede hakkımı aramış olmuyor muyum? Biz de dava açtık. Açılan dava Atilla Sertel, Misket Dikmen ve İGC adınadır. Çünkü cemiyetimizin itibarı bizim de onurumuz söz konusu. Biz de belgelerimizi almışız mahkemeye gitmişiz. Bunlar insanların onurunu hedef alan ağır ithamlardır. Onurum için cemiyetimizin onuru için mahkemeye gittim. Aleyhimizde bu ifadelerin kullanıldığını mahkeme tasdik etmiştir. Hak aramak sadece onların tekelinde değildir. Bu sözlerden dolayı bu kişiler yönetim kurulu tarafından disipline sevk edilmiştir, 1 yıl uzaklaştırmaları yönetimin değil disiplin kurulunun kararıdır. Mahkeme tarafından sonuçlanmış, üzerinden 6 yıl geçmiş olan konunun buraya getirilmesini hazirun değerlendirmiştir. Hak aramak herkesin hakkıdır, yeter ki üslubumuz doğru olsun” ifadelerini kullandı.

ADAYLAR SESLENDİ

Tartışmaların ve oylamaların ardından başkan adayları seçim konuşmalarını yaptı. İlk olarak kürsüye çıkarak adaylık konuşmasını gerçekleştiren Mehmet Ali Okumuş, “Bizim arkadaşlarımız ile birlikte aday olmamızın nedeni, bu cemiyetin çoğu üyeler tarafından istenen yapını olmadığından kaynaklı böyle bir yola girdik. Biz hiçbir şekilde dışarıda filanca dernek, kuruluş, başkan, başkan eşi diye arkamıza destek alıp gelmedik. Bizim tek istediğimiz siz değerli üyelerimizin elini vicdanına koyup, hangi kişileri hangi konuda değerlendirip oy vermek istiyorsa onlara bırakırız. Arkamızdaki destek başkaları değil üyelerimizdir. Bizim için makbul olacak sizlerin oyudur” dedi.

‘SORUNLAR KATMERLENDİ’

Birlikte Güçlüyüz Grubu Başkan Adayı Murat Attila, “Neden birlikte güçlüyüz? Çünkü mesleğimizin önündeki problemler her geçen gün çoğalıyor. Basın özgürlüğü, tüm dünyada yaşanan sorunlar ve İzmir’de yaşanan deprem problemi sorunlarımızı günden güne katmerledi. Ancak aşılamayacak problem yok. Kıvançta da tasada da bir aradayız. Son bir yıl içinde çok değerli meslektaşlarımızı kaybettik. Birimizin başına bir şey geldiğinde hepimizin canı yanacak Bundan sonra beyaz bir sayfa açalım ve kucaklaşalım. Yarından itibaren seçilen kim olursa olsun cemiyetin problemlerini hep birlikte aşalım” diye konuştu.

‘BIRAKIN BU ÇEKİŞMEYİ’

Yönetim kurulunda görev yaptığı süreçte yaptıkları çalışmaları aktaran Emek ve Gelecek Grubu Başkan Adayı Dilek Gappi, “Biz gerçekliklerimizin daha iyi farkına varalım. Şu anda arkadaşlarımız asgari ücretle maaş bulamıyor kurumlar sapır sapır dökülüyor, mafya babaları gazetecileri oradan oraya sürüklüyor. Maalesef ki biz böyle bir mesleğin temsilcileriyiz. Tarlada izi olmayanın harmanda sözü olmaz. Biz Tellioğlu ve Seferoğulları’na döndük. Bırakın artık bu çekişmeleri, bitti. Sektörün buna sabrı yok. Dedikodularla gerçek dışı iddialarla, çamur at izi kalsın politikalarla değil; Hasan Tahsin’in izinde çalışarak, herkesin sesini tek tek duyuralım. Her eleştiriyi çok ciddiye alıyorum. Lütfen artık zaman yitirmeyelim” açıklamalarında bulundu.

‘HERKES KAZANACAK’

Özgür İGC Grubu Başkan Adayı Mustafa Yılmaz da, “Cemiyetimiz böyle konuşulmamalıydı. Çok daha iyi yerlerde olmalıydı. Son altı yılda 12 milyon lira kaybımız var. İsterdim ki buna bir cevap verilsin. İzmir Gazeteciler Meclisi adında bir projemiz var. Her ay toplanacağız; sözü olan, projesi olan arkadaşlarımız üç yılda bir burada konuşmayacak. Arkadaşlarımız o meclise gelip belki meclisi eleştirecekler. Ortak akılla herkes yönetimde söz sahibi olacaklar. İzmir Basın Merkezi projemiz var. Zaman geçiyor deniliyor, evet altı yıl geçti. Biz basın merkezi projemizi bu kentte hayata geçireceğiz. Bize oy verdiğinizde diğer adaylar da kazanacak. Çünkü onların da fikirleri İzmir Gazeteciler Cemiyeti Meclisi’ne gelecek ve konuşulacak” diye konuştu.

Değişime İzmir’den başlayalım’

“İzmir Gazeteciler Cemiyeti, bugün yeni bir dönemin kapılarını aralarken inşa edilecek gelecek için en büyük görev yine biz genç gazetecilere düşmektedir” açıklamalarında bulunan İGC üyesi ve Ege Telgraf gazetesi Haber Müdürü Esra Kapar da, şu açıklamalarda bulundu: “Şeffaf bir yönetim anlayışı ile varını yoğunu ortaya koyan, her koşulda üyesi olsun olmasın İzmirli gazetecilerin arkasında dimdik duran, basın kartına göre meslektaş ayrımı yapmayan, birleştirici, koruyucu, sahip çıkan ve her bir üyesini yoldaş sayan, hiçbir belediye ya da kurumun gölgesinde kalmayan, özgür bir cemiyet ve özgür gazetecilik için değişime İzmir’den başlayalım. Demokrasinin, adaletin ve saygının hakim olduğu bayram havasında bir seçim diliyor ve ‘Artık kazanan gazeteciler olsun’ diyorum.”

SERTEL’DEN ‘YAZIKLAR OLSUN’ ÇIKIŞI!

İGC Başkan Adayı Mehmet Ali Okumuş’un ‘usulsüzlük’ iddialarıyla ilgili bir açıklama da İGC Onursal Başkanı ve CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’den geldi. Söz konusu dönemde İGC Başkanlık görevini üstlenen Sertel, “2015 yılında benim gibi SSK emeklisi bir gazeteciyi ihbarlarla YSK’ya verdiler ve benim adaylığım düşürüldü. Kapıya bir polis memuru geldi, savcılıktan ifade için çağırdıklarını söyledi. Kağıdı açtım, baktım inanılmaz suçlamalar var. Hayatım boyunca namusum, onurum için yaşadım. Hayatımda bir gün bile boğazımdan haram lokma geçtiyse Allah şurada canımı alsın. O kadar dürüst yaşadım. Benim namusuma şerefime dil uzatan, cemiyetin malını çalmakla suçlayanlara karşı uzatacak elim yok. İnsanlar onuruyla dimdik yaşar, hiç eğilmedim bükülmedim onurumla dimdik yaşadım. Çamur at izi kalsın politikası yapmayacaksınız. Kimseye şu adaya oy verin demem, diyemem, hepsiyle çalıştım hepsi cemiyeti yönetebilecek isimler” diye konuştu.

 

-Haber: Yağmur Gülü

babacandan-izmirde-iddiali-sozler

Babacan’dan İzmir’de iddialı sözler

cem-yilmazdan-kovid-19a-karsi-asilanma-cagrisi

Cem Yılmaz’dan Kovid-19’a karşı aşılanma çağrısı