in ,

İzmirli kahveciler: ‘Birikmişleri bir ödeyelim de!..’

Mart ayı itibarı ile atılan normalleşme adımları kapsamında kahvecilere uygulanan yasaklar 11 ay sonra kalktı ama esnaf biriken borçları düşünüyor

Pandemi sürecinin esnaf kesimi arasındaki esas mağdurları olan kahvehane ve oyun salonu işletmecileri buna da şükür diyerek yaklaşık bir yılın ardından sınırlamalar eşliğinde yeniden işbaşı yaptı. Yüzde 50 kapasite, açılış ve kapanış saatlerindeki sınırlamalar ile zorunlu hijyen tedbirleri eşliğinde işyerlerini açan esnaf, bir yanda “Tekrar kapanır mıyız?” endişesi yaşıyor, bir yanda da dağ gibi biriken borçları “Acaba nasıl ödeyeceğim?” diye kara kara düşünüyor.

‘YARI YARIYA’

1 Mart itibarı ile başlayan yeni normalleşme süreci ve mağdur esnafın gelecek döneme ilişkin beklentilerini Ege Telgraf ile paylaşan İzmir Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı şunları kaydetti: “Yasakların kalkmasıyla birlikte tezgah başına geçtik ve 11 aylık zorlu bir sürecin ardından yeniden işbaşı yaptık. Esnaf işyerleri uzun süre kapalı kaldığından ötürü kademeli olarak işletmesini açıyor, temizliğini ve diğer hazırlıklarını yapıyor. Yavaş yavaş çalışmaya başlıyoruz. Yaklaşık bir yıl boyunca kapalı kalan işyerleri sadece bizlerdik. Çok uzun bir zaman geçti. Bu yüzden alışmamız ve yeni tedbirlere geçişimiz biraz zaman alacak. Açıldık fakat bazı sınırlamalar geçerli olmaya devam edecek. İşyerlerimiz yüzde 50 müşteri kapasitesi ile çalışacak. Maske, mesafe, hijyen kurallarına uyarak çalışacağız. İşyerlerimizi özel olarak dezenfekte ediyoruz. Masa sayılarımız azaldı, çünkü yarı kapasite açıldık. Şimdi bizim öncelikli hedefimiz geriden gelen, eski, birikmiş borçlarımızı temizleyebilmek. Onlar da ancak ödenir. Bizim ısrarla dile getirdiğimiz borçlarımızın ötelenmesi, af ya da yapılandırılma getirilmesi gibi taleplerimiz halen geçerli. Yoksa aksi takdirde biz bu yükün altından kalkamayız.”

‘İLÇE BELEDİYELERİ’

Pandemi süreci boyunca devletten bekledikleri desteği alamadıklarını, bunun yanında çok sayıda esnafın da yaşanan krize yenik düşerek masa sandalyesini sattığını, ya da kepenk indirmek zorunda kaldığını hatırlatan Başkan Kırdı, “İşyerlerimizi açabilmek için dezenfeksiyon işlemleri, temizlik faaliyetleri gibi bizi yoran birçok ek masrafa katlanmak zorunda kaldık, kalmaya da devam edeceğiz. Sağ olsunlar, ilçe belediyelerinden bu konuda destekler de alıyoruz. Aksi halde hiç açılamayacaktık. Zaten şu anda kepenkleri açtık ama buna da şükür demekten başka çaremiz yok. En azından evimize hiç yoktan bir ekmek alıp götürebileceğiz diye seviniyoruz. Şu aşamada zaten para kazanmayı, eskisi gibi işletmelerimizi çekip çevirmeyi rahatlıkla düşünemiyoruz. Biz gereken tüm önlemleri aldık. Vatandaşımızın içi rahat olsun. Tüm tedbirleri harfiyen uyguluyoruz. Masa örtülerimize kadar tüm malzemelerimizi dezenfekte ettik. Halkımız rahatlıkla maskesini takarak, mesafe kurallarına uyarak kahvehanelere ve oyun salonlarına gidebilir. Ancak tedbiri yine de elden bırakmasınlar. Aksi hale vaka sayılarında yaşanacak olası bir artışın sorumlusu biz kahveciler olmak istemeyiz. Evet işyerlerimizi açtık açmasına ama tekrar kapatma kararı çıkmasın, açıkçası bundan da korkuyoruz. Yeniden eskisi gibi çalışabilmeyi ümit ediyoruz” dedi.

Erman Şentürk / Özel Haber

DSP’li Karakülçe: ‘Yerli aşı neden hala üretilmedi!’

izmir-esrefpasada-pavyon-baskini-23-kisiye-144-bin-tl-ceza-kesildi

İzmir Eşrefpaşa’da pavyon baskını! 23 kişiye 144 bin TL ceza kesildi!