in ,

İzmirli meleklerden Ramazan sofrası…

Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güç Birliği Ramazan ayı kapsamında ‘iftar sofrası’ etkinliği başlattı. İzmirli kadınlar vatandaşlara iftar yemeği sunuyor

izmirli-meleklerden-ramazan-sofrasi

Yaşanan salgın sürecinde birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapan Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güç Birliği Sözcüsü Fatoş Dayıoğlu, “Başlangıçta 300 kişiye ulaştık ama sonra gösterilen yoğun ilgi ile el ele 600 kişiye ulaştık. Bu bizler için çok önemli. Salgın süreci hepimizi etkiledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortak olarak çalışıyoruz. Onlar iftar yemeklerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin Halkın Bakkalı, iki kişilik iftar yemeği için 20 TL fiyat vermiş. Günde 10 kişinin ihtiyacını karşılasak 30 gün 3 bin TL yapıyor. Bu hesaplamaları yaparken el ele olmanın gücünü gördük bir de baktım ki çok fazla sayıda insana ulaşmışız” dedi.

‘BÜYÜK BİR AĞ’

Salgının başladığı ilk günden bu yana ‘iyilik platformu’ oluşturduklarını söyleyen Dayıoğlu, “Salgın Türkiye’de başladığı ilk anda ‘dayanışma’ çağrısı ile sivil toplum örgütleri, sivil inisiyatifler, sosyal girişimciler, meslek mensupları, kamu ve özel sektör çalışanları ile birbirinden farklı alanlardan gönüllüler ‘Corona Günlerinde İyilik Platformu (CoGİ)’ çatısı altında ‘bireysel gönüllülük’ kapsamında bir araya geldi. Basın ile elimizden geldiğince duyurmaya çalıştık. Kurulduğu andan itibaren; CoGİ; 65 yaş üstü risk grubu, dezavantajlı grupların temel ihtiyaçlarının karşılanması, farklı alanlarda ihtiyaç duyulan malzemelerin yapımı başta olmak üzere maddi, ayni ve psikolojik destek vermek için sosyal medya kanalları ve eşleştirmeler, ilgili kurumlara yönlendirmeler ile ihtiyaçlara cevap veriyor ve gönüllü çalışmalarında 7/24 çalıştı. Aynı şekilde süreçte gördük ki çok farklı kitlelerin farklı ihtiyaçları var ve elzem olarak bunların karşılanması gerekiyor. Bu nedenle dayanışma temelinde önce apartmanlarımızda sonra sokak ve şehrin her yerinde gönüllü ağı kurmak için çalışıyoruz. Aynı zamanda STK’lar da gönüllü olarak ağımıza katıldı” açıklamalarında bulundu.

‘BİRLİKTE OLMANIN GÜCÜ’

Yaşanan salgın sürecinde pek çok koldan yardım etmeye çalıştıklarının altını çizen Dayıoğlu, “Bizler bu süreci ancak el ele atlatabiliriz. Yapılan yardımlar ve birliktelik ile beraber olmanın gücünü anladık. İnsanlar bu zor süreçte ellerinden geleni yapmalı. Bizlerde yapmaya çalışıyoruz. Ramazan ayının huzurlu geçmesini temenni ediyorum. İyilik Platformu ise başlangıçtan bu yana çalışılan bir platform oldu. Herkesin bir arada olmanın önemini daha iyi anladığı bu süreçte, Ramazan ayı boyunca elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

kemalpasada-kiraz-hasadiyapildi

Kemalpaşa’da ‘kırmızı altın’ın hasadına başlandı

goztepe-idmanlara-basladi

Göztepe, idmanlara başladı