in ,

İzmirli muhtarlar ücretsiz otopark istiyor

İzmir’de görev yapan bin 300’e yakın muhtar Büyükşehir Belediyesi’nin sunduğu ücretsiz ulaşım imkanının ardından otoparklar konusunda da kendilerine kolaylık sağlanmasını beklediklerini ifade etti.

izmirli-muhtarlar-ucretsiz-park-istiyor

İzmir’de görev yapan bin 300’e yakın muhtar Büyükşehir Belediyesi’nin sunduğu ücretsiz ulaşım imkanının ardından otoparklar konusunda da kendilerine kolaylık sağlanmasını beklediklerini ifade etti. Göztepe Mahallesi Muhtarı Burcu Anbarlı, hükümetin bu yönde yapacağı yasal bir düzenleme ya da Büyükşehir Belediyesi’nin otoparklarda sunacağı indirimin aynı zamanda halka önemli bir hizmet olacağını belirtti.

muhtarlar-ucretsiz-otopark-istiyor

“ULAŞIM ÖRNEKTİR”

 Otopark kullanımının kendileri için bir zorunlu bir ihtiyaç haline geldiğini belirten Göztepe Mahalle Muhtarı Burcu Anbarlı, “Biz bu talebimiz için bir kaç kez ilçe belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi ile görüştük. Benim muhtarlık ofisimin bulunduğu bu civarda İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait iki tane otopark var. Mesela bizlere ikametgah ve arabanıza ait ruhsatı getirin size bir hak tanıyalım diyebilirler. Şu anda bir otoparkta aylık abonman ücreti 500 lira civarında. Trafik sıkışıklığının da önüne geçilmesi için bizlere ücretsiz olmasa bile, yüzde 50 gibi bir tutarda indirim yapılabilir. Belediyeye ait tüm açık ve katlı otoparklarda muhtarlar için bu uygulamanın hayata geçirilmesini diliyoruz. Sonuçta otoparkların yüksek bakım giderleri yok, yapılacak bu indirim belediye bütçesine de bir yük olmayacaktır. Örneğin belediye yine bize ücretsiz ulaşım hakkı vermişti, aynı şekilde muhtarlara ücretsiz ya da indirimli otopark kullanım hakkı tanınabilir. Otopark fiyatları gerçekten çok yüksek. Sonuçta bizler de mahalle muhtarları olarak halka hizmet ediyoruz. Belediyenin yapacağı aslında sadece muhtarlar için değildir, bu halka bir hizmettir. Aslında bu sadece belediyenin yapacağı bir şey de değil. Bu konuda merkezi hükümete de sesleniyoruz. Muhtarlar için yapılacak bir yasal düzenlemeyle muhtarlara bu hak kalıcı olarak verilebilir. Nasıl mahalle muhtarları için maaş ödeniyorsa, yine hükümetin çıkartacağı bir düzenlemeyle bizlere ücretsiz otopark kullanım hakkı da getirilebilir” dedi.

FATURALARIMIZ YÜKSEK

Geçtiğimiz aylarda gündeme gelen muhtarlık ofislerinde kullanılan elektrik ve su giderlerinin karşılanması için yapılacak düzenlemeye ilişkin de açıklamada bulunan Anbarlı, “Aslında muhtarlar olarak uzun süredir böyle bir talebimiz var. Bunun için de merkezi hükümetten bir hamle bekliyoruz. Burası halka hizmet verilen bir makam. Yani devletin işini yapıyoruz. Ama muhtarlıklar ticarethane sayıldığından ötürü yüksek tutarlarda fatura ödüyoruz. Ayda yaklaşık 500 lira kadar sabit harcamalarımız oluyor. Aldığımız aylıklar da faturalara gidiyor. Bu konuda bir çözüm bekliyoruz. Bizim faturalarımızı devlet ödeyebilir ya da istisna getirilebilir. Zaten vatandaştan evrak ücreti almıyoruz. Bir gelirimiz yok. Elektrik, su, yakıt giderlerimiz çok yüksek. Peki bu muhtarlık ofisleri nasıl çalışacak?” diye sordu.

Erman Şentürk / Özel Haber

kordon-da-kapatan-kapatana

Kordon esnafı kepenk kapatıyor

mecliste-cop-sorunu-tartismasi

Soyer’den çöp tesisi çıkışı: Ben olsam karşı çıkmazdım