in ,

İzmirli öğrencilerden Boğaziçi Üniversitesi protestolarına destek

İzmir Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde üniversite öğrencileri Boğaziçi Üniversitesi protestolarına destek vermek amacıyla basın açıklaması yaptı

izmirli-ogrencilerden-bogazici-universitesi-protestolarina-destek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak, Melih Bulu’yu atamasın ardından üniversite öğrencileri harekete geçti. İzmirli üniversite öğrencileri de, İzmir Türkan Saylan Sanat Merkezi önünde toplanarak Boğaziçi Üniversitesi protestolarına destek verdi.

‘NET ÖRNEK ‘

Üniversitelere yapılan saldırıların, toplumsal nitelik taşıdığına değinen öğrenci Pınar Usta, “Nasıl mı? Online eğitim sürecinde cinsiyetçi, homofobik söylemler üreten yönetim ve öğretim görevlileri üniversiteyi, üniversitelileri baskı altına alan ayrıştıran ve ötekileştiren söylemlerini arttırır oldular.
Son süreçte iktidarın akademiye yönelik saldırıları köklü ve donanımlı üniversitelere ve öğrencilerine polis şiddetiyle, tehditlerle, soruşturmalarla sürüyor. Mevcut olarak kadın hareketinin birikimi ve ilerleyişi ile birlikte bu saldırılar özelinde LGBTİq+’lar ve kadınlara yönelik saldırılarla derinleşiyor. Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyum rektör Melih Bulu bu saldırının son süreçteki net örneklerinden biri” dedi.

‘KAYYUM ATAMALARINI GÖRÜYORUZ ‘

Öğrenci Uslu, Melih Bulu’nun cinsiyetçi açıklamasını hatırlattı. Uslu, “Akademiye yapılan saldırılar Boğaziçi Üniversitesi ile sınırlı kalmıyor elbette. 20’yi aşkın üniversiteye 2015 yılından beri iktidarın kayyum rektör atamalarını görüyoruz. AKP kayyum rektör projesi İzmir’de de Ege Üniversitesi’ne Necdet Budak’ın ve Dokuz Eylül Üniversitesi’ne Nükhet Hotar’ın atanmasıyla devam etti. Yönetemediği bilgi üretimine ve öznelerine baskıyla kendini kabul ettirmeye çalışan iktidarın kayyum rektör atamalarının karşısında üniversiteliler üniversitesini homofobiye, gericiliğe, cinsiyetçiliğe karşı savunuyor. Üniversitelerde ÖGB, sivil faşist çeteler, yandaş akademisyenler ve kayyum rektörler ile üniversitenin gerçek öznelerine yönelik saldırılarını sıkılaştıran iktidarın baskı aygıtlarını kampüslerimizde gün be gün yaşadık” ifadelerini kullandı.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

“Sıradan bir kanun değil, tarihi bir yanlış”

Aydın’da hazır yemek firması, karantinadaki müşterilerine özel kıyafetli kuryelerle servis yapıyor