in ,

İzmirli sağlık emekçileri: ‘Birinci dalgayı atlatmadık’

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şubesi artan vaka sayılarına değinmek amacıyla basın açıklaması düzenledi

izmirli-saglik-emekcileri-birinci-dalgayi-atlatmadik

Pandemi sürecini ve bu süreçte sağlık emekçilerinin yaşadığı sorunları basın açıklamasında anlatan SES İzmir Şubesi Eş Başkanı Nursel Yücesoy, “ Ülkemizde vaka sayısının halen binli sayılarda seyretmesi birinci dalganın atlatılamadığının göstergesidir” dedi. Salgınla ilgili görüşlerin Sağlık Bakanlığının veriler üzerinden açıklanmasının yanlış olduğunu ve toplumu yanılttığını söyleyen Yücesoy, “Biz sağlık ve sosyal hizmet emekçileri salgınla ilgili görüşlerin Sağlık Bakanlığı’nın veriler üzerinden açıklanmasının yanlış olduğunu ve toplumu yanılttığını, bu veriler üzerinden politika belirlenmesinin doğru sonuç doğurmayacağını biliyoruz. Mayıs ayından itibaren Sağlık Bakanlığı salgının seyrinin böyle gitmemesi gerektiğini ifade etmektedir. Dünya genelinde birçok ülke 2. dalgadan bahsederken ülkemizde vaka sayısının halen binli sayılarda seyretmesi birinci dalganın atlatılamadığının göstergesidir” dedi.

‘NEGATİFE DÖNMEDEN’

Sağlık Bakanlığı’nın salgın kapsamında hasta takibi ve yatışının halk sağlığı kriterlerine uygun olarak planlanmadığını belirten Yücesoy, “Sağlık Bakanlığı’nın salgın kapsamında hem hasta takibi ve yatışı, hem pozitif vaka ve temaslı izlem takibi, hem de bunların sağlık emekçileri için nasıl uygulanacağına yönelik hazırladığı algoritmalar (belirlenmiş yöntemler) salgının başından beri kanıta dayalı bilimsel verilere ve halk sağlığı kriterlerine uygun olarak planlanmamıştır. Bu algoritmalardaki her bir güncelleme de yine bilimsel kriterlerle değil, iktidarın ve sermayenin güncel ihtiyaçlarına göre yapılmaktadır. Bugün halihazırda uygulamada pozitif ve temaslı sağlık emekçileri çalıştırmaktadır. Şimdi bu yeni algoritma ile pozitif sağlık emekçileri, iyileştikleri test yolu ile kesinleşmeden, testleri negatife dönmeden, bulaştırıcılık süreleri sonlanmadan çalıştırılmaya başlatılacaktır. Bu ise, hem pozitif sağlık emekçilerinin iyileşme haklarını ortadan kaldırmak anlamına gelmektedir; hem de birlikte çalıştıkları sağlık emekçilerini ve hizmet alanlar için bulaşı artıracak önemli bir risk oluşturacaktır. Bakanlığın resmi yollarla yol açtığı her türlü emekçiler aleyhine uygulamayı hastane idarelerinin misli ile hayata geçirdiği bugünkü ortamda sağlık emekçilerinin ve hizmet alanların hayatları bir kez daha göz göre göre tehlikeye atılmaktadır” diye konuştu.

İbrahim Şengül

izmirin-yeni-trafikci-sahinleri-goreve-hazir

İzmir’in yeni trafikçi “şahinleri” göreve hazır

2021-rio-karnavalina-korona-virus-engeli

2021 Rio karnavalına pandemi engeli