in ,

İzmirli servisçilere marşa basmak da mutluluk vermedi

Salgın sürecini sıkıntılarla geçiren servisçiler, şimdi de okulların açılmasıyla problemler yaşıyor. Başkan Bostancı, “Geçim sıkıntısının üzerine trafik çilesi eklendi’ diyor

Pandemi sürecinde şüphesiz en çok zarar gören sektörlerden biri servisçiler oldu. 18 ay sonra yeniden marşa basan servisçiler şimdi istenen belgeler ve trafik sorunuyla mücadele ediyor. Kentte yaklaşık 7 bin servisçi olduğunu belirten İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, “Pandemi sürecinde araçlarımızı kullanamadık. Yüz yüze eğitimi bekledik. Bu sırada da esnafımızın bir kısmının da borçları vardı. Bu borçları ödeyemeyenler araçlarını satmak zorunda kaldı. Bazı arkadaşlarımız başka işler yapmaya başladı. Öyle zor bir dönemdi ki. Servisçi esnafımız büyük sıkıntılarla boğuştu” ifadelerini kullandı. Şimdiki süreçte yaşanan sorunlardan birinin ‘belge’ güçlüğü olduğunu belirten Bostancı, “Yıllar önce 4925 Sayılı Taşıma Kanunu ile bize SRC Belgesi verdiler. Bu belgenin üstünde de ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ yazıyor. Şimdi, yeniden alınması gerekiyor. Yaklaşık on bin liralık bir masrafı var. Daha borcunu bile ödeyememiş esnaf. Bu belki diğer iş kollarında yapılabilir ancak bizim elimizde zaten mesleki yeterlilik belgesi var. Bu bir para tuzağı. SRC Belgesi olmayan da bu araçları kullanamıyor. Kaldı ki bizden neden SRC Belgesi istiyorlar ki? Zaten Kanun’un ikinci maddesinde şehir içi taşımacılığın bu kapsam dışında değerlendirildiği belirtiliyor” dedi.

TRAFİK SORUNU

Fiyat artışlarının zam değil, dengelemek üzere yapıldığını aktaran Bostancı, “Zam konusu için artık günlük sistem geliyor. Çocuk kaç gün okula gidiyorsa o kadar ücret. Şu anda saatler çakışıyor. Kademeli saat uygulamasının gelmesi gerek. Deprem durumundan dolayı bazı okullar riskli olduğundan birleştirildi. Servislerde sorun yaşanıyor. Saat uygulaması getirilirse durum daha iyi olacak. Artık trafik sorunumuz var. Ne olursa olsun bu trafik sorununa bir çözüm bulunması gerekiyor. Acil durumlar oluyor. Sorunlarımızı çözemiyoruz. Bu uygulamayla sıkıntı çözülür diye umut ediyorum. İzmir’de yaşayan tüm kent sakinleri bundan fayda sağlayacak. Herkesin kazançlı çıkacağı bir sistem olacak. Bu konuda Ankara ile temaslarda bulunuyoruz. AK Parti Genel Başkan Vekili Hamza Dağ ile görüşerek, Okul Servis Araçları Yönetmeliği ile ilgili taleplerimizi dile getirdim. Destek sözü aldım. Kademeli saat uygulamasını dile getirdim. Bu şekilde herkes rahat bir nefes alacak” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

pinar-gultekin-cinayeti-davasinin-ikinci-durusmasi-yarin-yapilacak

Korkunç cinayette yeni gelişme! ‘Pınar Gültekin yakılırken hayattaymış!

elektriksiz-kaldik-olacak-o-kadar

İzmirliler dikkat! Pek çok ilçe ve mahallede elektrik kesintisi yapılacak!