in ,

İzmirli üreticilere can suyu olacak

Kırsalda kalkınma modeli ve sözleşmeli üretim sayesinde çağ atlayan üreticiler yeni destek paketleriyle daha da büyüyecek

izmirli-ureticilere-can-suyu-olacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanan kırsalda kalkınma modeli ve sözleşmeli üretim sayesinde çağ atlayan üreticiler yeni destek paketleriyle daha da büyüyecek. Avrupa’da çeşitli ödüller alan ve ‘İzmir modeli’ olarak da adlandırılan kırsal kalkınma projesi kapsamında kentin 4 ilçesine can suyu olacak bazı önemli yardımlar geliyor.

KOOPERATİFLER…

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bergama, Kiraz, Beydağ ve Ödemişli üreticilerin sesine kulak verdi, tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren kooperatiflere yeni yardımlar sunmak için kolları sıvadı. Bu kapsamda, S.S Kozak Çamavlu Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, S.S Beydağ Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Kiraz S.S Çömlekçi Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile S.S. Birgi Beldesi Sulama Kooperatifi tarafından sunulan yardım talepleri doğrultusunda belediye bütçesinden üreticilere destek sunulması amacıyla yeni çalışma başlatıldı. Önümüzdeki günlerde kooperatifler ile imzalanacak protokol kapsamında Kozak Çamavlu, Beydağ ve Kiraz Çömlekçi Köyü’nde faaliyetlerini sürdüren 3 ayrı kooperatife üreticinin sütünün soğuk zincire dahil olması ve modern işleme tesislerine taşınması için 6000 litrelik sabit süt soğutma tankları hibe edilecek. Okul sütü ve süt kuzusu gibi projelerle süt üreticilerine destek sunan ve kooperatiflerin büyümesi için çok sayıda yatırımda bulunan Büyükşehir Belediyesi’nin yeni destek paketi sayesinde kırsaldaki üreticiler büyümeye devam edecek.

ÖDEMİŞ’TE ÖNEMLİ HAMLE

Kırsala can suyu olacak yardımların bir diğeri de Ödemiş ilçesinde hayata geçirilecek. Yine üreticilerden gelen talepler doğrultusunda Büyükşehir kendisine tahsis edilen Ödemiş Birgi YAS ve YÜS Sulama Tesisi‘ni resmen Birgi Beldesi Sulama Kooperatifi‘ne devredecek. Diğer yandan, son yerel seçimlerin öncesinde Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in vaatleri arasında yer alan bir diğer önemli tesis projesi için de süreç bu ayın sonunda resmen başlatılıyor.

CANLI HAYVAN BORSASI

Belediye’nin bir süredir hazırlıklarını sürdürdüğü ve İzmir Ticaret Borsası ile İzmir Kırmızı Et Üreticileri Birliği ortak girişimiyle gerçekleştirilmesi planlanan “Canlı Hayvan Borsası” projesi için de ilk resmi adım atılıyor. Tesisin yapımı ve işletilmesi için süren hazırlıklar çerçevesinde yurt dışında resmi temaslarda bulunulacak. Avrupa’da bulunan canlı hayvan borsaları, et entegre tesisleri ve karkas parçalama tesislerini yerinde inceleyecek olan belediye yetkilileri, bu kapsamda 21-28 Şubat tarihleri arasında Almanya ve Fransa’ya gidecek. Ziyaretlerin ardından son şeklini alacak ortak hizmet projesi için de yaz aylarına kadar ihaleye çıkılması ve üreticilerin en önemli talepleri arasında yer alan tesisin 2021 yılında hizmete açılması planlanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2007 yılında start verdiği “yerelde kalkınma” projesi çerçevesinde, bugüne kadar kentteki üreticilere belediye tarafından verilen canlı hayvan ve fidan dağıtımı, ova yollarının asfaltlanması, doğrudan mali destekler, ziraat odalarına hibe edilen ortak tarım makineleri parkı (araç alımları), sözleşmeli ürün alımı gibi desteklerin tutarı 1 milyar lirayı aştı. 2007 yılından bu yana Tire Süt Kooperatifi’nden düzenli olarak alım yapan belediyenin “Süt Kuzusu” adlı projesi Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO tarafından “Dünyanın en iyi kırsal kalkınma modeli ödülü”ne layık görülürken, son 12 yılda Türkiye’deki süt üretimi yüzde 150 arttı. Büyüme oranı İzmir’de yüzde 240’a çıkarken, sadece Tire özelinde ise süt üretimi yüzde 440’a katlandı.

ERMAN ŞENTÜRK / ÖZEL HABER

Aresten-aci-haber-hayatini-kaybetti

Sosyal medya fenomeni Ares’ten acı haber!

seferihisarda-citayi-daha-da-yukseltecegiz

“Seferihisar’da çıtayı daha da yükselteceğiz!”