in ,

İzmirli vekilden Meclis’e ‘Seyyar’ önergesi

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, İzmir’deki seyyar satıcıları örnek göstererek Meclis Araştırması için önerge verdi

izmirli-vekilden-meclise-seyyar-onergesi

Önergede, “Pandemiden etkilenen en önemli kitlelerinin başında seyyar satıcılar gelmekte. Yaşadıkları sorunların çözümüne ilişkin çalışma yapılması ve acil eylem planlarının oluşturulması için Meclis Araştırması açılmasını talep ediyoruz” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) araştırma önergesini veren isimlerden CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, Seyyar satıcıların en önemli sorunlarının başında; sağlık güvencelerinin bulunmaması olduğunu aktardı. Seyyar satıcıların acilen kayıt altına alınması gerektiğinin altını çizen Serter, “Ayrıca seyyar olarak çalıştıkları yerlerde can ve mal güvenliklerinin sağlanması konusu da dahil olmak üzere birçok sorun merkezi yönetim ve yerel yönetimler işbirliğinde çözülebilir. Bunun yanı sıra, her sene TBMM’ye sunulan bütçe içerisinde yerel yönetimlere ayrılan pay içerisinde sokaklarda güvencesiz çalışan seyyar satıcılara yönelik alınacak tedbirlere ilişkin ayrılacak bütçe olmalıdır. Sosyal güvence anlamında da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının da bütçesinde seyyar satıcılarımıza dair ek tedbirlerin alınması gerektiği yine ayrı bir gerçektir” diye konuştu.

“HORLANIP ŞİDDETE UĞRUYORUZ”

İzmir Seyyar Satıcılar Derneği Başkanı Evren Laçin ise sorunlarına sahip çıkan her iki milletvekiline de teşekkür ederek kötü gidişatın el ele vererek hep birlikte sona erdirileceğini söyledi. Laçin, “Anayasa’da, Türk Ticaret Kanunu’nda, Gelir Vergisi Kanunu’nda, Sosyal Güvenlik Kanunu ile mevzuatlarda yer almamıza karşın seyyar esnafına bu haklar çok görülmekte; inkar edilmektedir. Sadece bununla da kalınsa yine iyi; bir de horlanıp suçlanmakta, zabıta ve güvenlik güçlerinin şiddetine maruz bırakılmaktayız” dedi.

SADECE İZMİR’DE 200 BİN SEYYAR VAR

Kısa sürede İzmir’de bin üyeye ulaştıklarının altını çizen Başkan Laçin konuşmasını şöyle sürdürdü: “İzmir Seyyar Satıcılar Derneği ve Urfa’dan Antalya’ya, Ankara’dan İstanbul ve Adana’ya kadar tüm seyyar esnaf derneklerimizle, odalarımızla birlikte bu kötü kaderi değiştireceğiz. İzmir’de 200 bine yakın seyyar esnafın sorunları Ankara’daki İstanbul’daki Adana’daki Diyarbakır’daki 6 milyon seyyar esnafımızın sorunlarıyla benzerdir. Bizim bu sorunlarımızı siyasetin gündemine getiren tüm siyasetçilerimize parti ayrımı gözetmeksizin teşekkür ediyoruz.”

“TÜRKİYE’DE İLKTİ AMA KAPATILDI”

“Kapatılmış olsa da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer, yerel yönetimler tarihinde bir ilke imza atarak ilk defa İzmir Büyükşehir belediyesi bünyesinde Sokak Ekonomisi Şube Müdürlüğü’nü kurduğu ve İzmirli Seyyar esnafına büyük bir cesaret verdiği için teşekkür ediyoruz. Sokak ekonomisi Şube Müdürlüğü’nün seyyar esnafımızı mutlaka gözetecek bir şekilde yeniden düzenlenecek yine seyyar esnaflarımızın sorunları ile ilgili bir birimin Büyükşehir belediyesi bünyesinde yeniden kurulacağını inanıyoruz. Bu adımı seyyar dostu Başkanımızdan ve meclisimizden ivedilikle bekliyoruz. “Son bir kaç yılda İzmir’de çeşitli seyyar satıcı arkadaşlarımız tarafından 30’a yakın seyyar satıcı kooperatifi bulunmakta. Kooperatiflerimizin başkanlarına ve tüm üyelerine buradan çağrı yapıyoruz; ‘Gelin birleşelim. İster kooperatiflerimizin ister derneğimizin çatısı altında birleşelim, birlik olalım. Birlik olursak sesimiz daha gür çıkar, sorunlarımızın çözümü daha kolaylaşır.”

Bulent-arinc

Bülent Arınç istifa etti!

japonyadan-izmire-deprem-destegi

Japonya’dan İzmir’e deprem desteği