İZSİAD Başkanı Hüseyin Cengiz, Türkiye'nin gri listeden çıkarılmasını olumlu karşıladıklarını belirterek şunları söyledi: "Kara para aklama ile mücadelede zayıf görünen ülkelerin belirlendiği gri listeden çıkarılmamız, ülkemiz için son derece olumlu bir gelişmedir. Bu güncelleme, Türkiye'ye yabancı kaynak girişini artırarak ekonomimize pozitif etkiler sağlayacaktır."

Yeşil dönüşüm mesleklere de yön veriyor! İşte geleceğin meslekleri Yeşil dönüşüm mesleklere de yön veriyor! İşte geleceğin meslekleri

Cengiz, ortodoks ekonomi politikalarının meyvelerini vermeye başladığını vurgulayarak, "Dünya genelinde kabul gören ekonomik ve politik standartlara uygun davranışlar, Türkiye'nin uluslararası alanda daha olumlu bir konumda yer almasını sağlayacaktır. Kredi derecelendirme kuruluşlarının olası not artışlarıyla birlikte, yabancı yatırımcıların doğrudan yatırıma yöneleceği umudunu taşıyoruz" dedi.

Türkiye'nin mali sistemi üzerinde yapılan düzenlemelerin sadece uluslararası normlara uygunluk açısından değil, aynı zamanda toplumun genel refahını artırmak için de kritik önem taşıdığını vurgulayan Cengiz, "Gri listeden çıkmamız, ekonomik istikrar ve büyümenin yanı sıra toplumsal adalet, şeffaflık, demokratik değerler ve insan hakları gibi konulara da dikkat çekilmesi gerektiğini gösteriyor. Bu sürecin Türkiye'nin sosyal ve ekonomik yapısında olumlu değişimlere yol açmasını ve demokratik değerleri güçlendirmesini bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Son olarak, iş dünyasının uluslararası alandaki prestijini korumak için ekonomik istikrarın sürdürülebilir hale getirilmesi çağrısında bulunan Cengiz, "İş dünyası olarak üretim ve ihracatı artırarak bu olumlu süreci ülkemiz ve iş dünyamız için fırsata çevireceğiz" dedi.

Kaynak: Bülten