in ,

Kabotaj Bayramı’nda ‘Baro’ mesajı

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, pandemi nedeniyle bu yıl düzenlenemeyen Geleneksel Karton Tekne Yarışmasını, sembolik bir karton tekne kullanarak gerçekleştirdi. 

meslek-odalarindan-baro-mesaji
Her yıl 1 Temmuz Kabotaj Bayramı‘nda İzmir Körfezi‘nde karton tekne yarışı düzenleyen Türk Mimar ve Mühendisler Odası Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu, bu yıl pandemi dolayısıyla gerçekleşemediğinden  sembolik  bir karton tekne denize salındı.  Karton tekne üzerine meslek odalarının ve baronun seçim yasalarında yönelik tavrına ilişkin, “Meslek Odalarına dokunma, Baroya dokunma” sloganları yer aldı.

‘KÖRFEZ İZMİR İÇİN ÖNEMLİ’

Sözlerine 1 Temmuz Kabotaj Bayramını kutlayarak başlayan TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sekreteri Melih Yalçın, ” TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu her Kabotaj Bayramı’nda tam bu noktada karton tekneler yarışı düzenliyor. Bu yıl 12’ncisi düzenlenecekti ancak pandemi koşulları nedeniyle biz bu yıl yarışı yapamıyoruz. Yarış yapmayacağız ama bugün karton tekne yarışından vazgeçmediğimizi ve bu konuda topluma vereceğimiz mesajlardan da vazgeçmeyeceğimizi belirtmek için temsili olarak burada kartondan tekne yaptık ve burada yüzdüreceğiz. Burada karton tekneler yarışı yaparken hep şunu söylemeye ve dikkat çekmeye çalışıyoruz, denizin İzmir için ne kadar önemli olduğunu, körfezin İzmir için ne kadar önemli olduğunu, ulaşım için de olsa doğal yaşam için de olsa ne kadar önemli olduğunu belirtmeye çalışıyoruz. Fakat diğer yandan da son yıllarda çokça artan özellikle doğal yaşam alanlarına yapılan rant projelerinin denizin, kıyıların, körfezin, tarım alanlarının, orman alanlarının rant projeleriyle tahrip edilmesine de dikkat çekmeye çalışıyoruz. Bugün aynı mesajları verirken bir şeye de dikkat çekmek istiyoruz” dedi.

BAROYA DESTEK

Verdikleri mücadelenin doğal yaşam alanları  ve deniz kıyılarının korunması ile ilgili olduğunun altını çizen Yalçın, ” Bu mücadelede yakın bir dostumuz var, bir meslek odası, Baro. Onlarla bu hak mücadelesini çoğunlukla birlikte yürütüyoruz ve hepinizin bildiği gibi geçtiğimiz iki gün içerisinde baronun yasasına müdahale edilerek onların bu konuda yapmış olduğu mücadele engellenmeye çalışılıyor. Aynı zamanda baroya yapılan bu haksız müdahalenin, baroyu yok etmeye çalışılan bu müdahalenin doğru olmadığını, baronun da yalnız olmadığını belirtiyoruz. Baro ve tüm meslek odalarına yapılmaya çalışılan hem hükümet kanadından sözlü hem de yasayla yapılacak tüm saldırılara buradan karşı olduğumuzu belirterek bugünkü Kabotaj Bayramını kutluyoruz” diye konuştu.
Rana Beyza Öztürk
korona-corona-virus-rakamlar-olu-sayisi-kac-vaka-var

Vaka sayıları artan ve azalan iller!

konak-meclisi

Batur’dan net mesaj: Konak Belediyesi diğer belediyeler ile kıyaslanamaz