in ,

‘Kadınlar yan rolleri asla kabul etmiyor!’

İzmir’den yola çıkarak iş kadınları başta olmak üzere kadınların iş ve sosyal hayatta karşısına çıkan sorunların çözümü, daha fazla kadının girişimcilik yoluyla güçlenebilmesi için birliktelik anlayışını tek bir çatı altında güçlendiren Girişimci İş Kadınları Federasyonu (GİFED) çalışmalarını sürdürüyor

kadinlar-yan-rolleri-asla-kabul-etmiyor

Bursa, İzmir, Adana, Kocaeli, Ankara, Afyonkarahisar, Aydın ve Gaziantep’ten 8 öncü iş kadını derneğinin çatı örgütü olarak faaliyet yürüten GİFED’in çalışmalarını Başkan Huriye Serter’den dinledik. Başkan Serter, kadınların toplumsal sorunlarını ele aldığı açıklamalarında çözüm noktasında federasyonun çalışmalarını aktardı. Serter ayrıca ‘siyaset ve kadın’ ilişkisini de ele alarak “Seçim sisteminin değişmesi, siyasi partilerin kendi yapılarının değişmesi, fermuar sistemi, zihniyet değişimi şart. Her bir kadın milletvekilimiz bir başka genç kadına mentörlük etsin” mesajı verdi.

“Cumhuriyet tarihi boyunca iş kadınları dernekler kurdular fakat bir federasyon çatısı altında ilk kez örgütleniyorlar. O yüzden GİFED tüm kadınlar için çok önemli” sözleriyle açıklamalarına başlayan Serter, “Bir araya geldiğinizde sesiniz daha gür çıkıyor, etki alanınız daha da genişliyor. GİFED aslında bir Anadolu hareketi. Anadolu’daki kadınların görünür olmasını istiyoruz. Anadolu’da ekonomiye yön veren, güç veren o kadar çok kadın var ki… Fakat algı açısından baktığımızda görünürlükleri yok. O yüzden diğer kadınların daha başarılı olması için rol modellerin olması gerekiyor. GİFED, ilk olarak bunu sağlayacak, bir süre Anadolu’dan güçleneceğiz. Onun dışında tabii ki ekonomi üzerinde yoğunlaşıyoruz ancak kadının tüm haklarını savunmak için her alanda çalışmalarımız olacak. Henüz kurulalı bir yıl oldu ancak inanıyorum ki kısa zamanda çalışmalarımızı uluslararası alana taşıyacağız. Büyüyeceğiz; dengeli, nitelikli üyelerle, iş yapmak isteyen kadınları ileriye taşıma vizyonu olan derneklerle büyüyeceğiz. Acelemiz yok, önümüzdeki yıl iki derneğimizi daha federasyonumuza almayı planlıyoruz” dedi.

AMACIMIZ ‘TÜGİFED’ OLMAK”

Kuruldukları ilk yıl federasyonun altyapısını güçlendirmek adına yoğun mesai verdiklerini de aktaran Başkan Serter, çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Serter, şu ifadeleri kullandı: “GİFED, İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) başkanı olduğumda aklımıza düşen güzel bir hayaldi… Çok çalıştık, telefonu kaldırıp ‘Bize üye olur musunuz?’ demek yerine hepsiyle tek tek görüşerek üye çalışması yaptık. Şu anda 8 derneğimiz var; hepsi de çok güçlü dernekler. Aslında bu hayal bu kadar dahi büyük değildi. Bizim gibi bir yere gelmiş kadınlar dahi ilk etapta böylesi çalışmaların Türkiye çapında yapılacağını düşünmüyorduk. İlk amacımız Ege Bölgesi’ni içeren bir adım atmaktı. İzmir İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Turgay Esen ile görüştüğümüzde ‘Neden sadece Ege? Türkiye genelini kucaklayabilirsiniz’ dedi. Düşündük, haklıydı. O yüzden tüm Türkiye’yi kucaklamak için yola çıktık. Federasyonumuzun başında ‘Türkiye’ kelimesinin yer alması için belli bir süre ve kapsayıcılık alanınızın gelişmesi gerekiyor. Gelecekteki hayalimiz başımıza ‘TÜ’ eki ekleyip ‘TÜGİFED’ olmak. Proje yapılır, sorun değil ancak o projeyi yapmak üzere bir araya gelen insanların birbirini tanımaları, hacimlerini bilmeleri ve takım ruhuna sahip olabilmeleri gerekiyor. Bunu sağlamak için ilk önce Kocaeli’nde bir çalıştay yaparak kurul ve komisyonlarımızı oluşturduk. Önümüzdeki yıllar için de hep birlikte stratejik plan hazırladık. İzmir’de İZİKAD’ın ev sahipliğinde Büyükşehir Belediyesi ve Yaşar Üniversitesi’nin katkılarıyla olağanüstü bir Girişimcilik Zirvesi’ne imza attık. Başarı öyküleri anlatıldı, müthiş bir ilgi gördü, aramızda üniversiteli gençler de vardı. Umuyorum gençlerimize de çok güzel bir örnek olmuşuzdur.”

GELECEĞE IŞIK TUTACAK’

İçişleri Bakanlığı’nın 2022 yılı proje desteği kapsamında hibe almaya hak kazandıkları “Anadolu Kadınları Haklarını Konuşuyor” isimli projeleri hakkında da açıklamalarda bulunan Serter, “Bilmediğiniz hakkı arayamazsınız. O yüzden kadınlar haklarını bilmeli. Buna Anadolu’da daha çok ihtiyaç var. Elbette ki tüm hakları konuşacağız ancak bu projede bizim için önemli olan kısım kadının iş dünyasındaki ekonomik hakkı. Kadınlar hakkını bilecek ki isteyecek… Kadınların çalışamamasının o kadar çok nedeni var ve bu sorunların çözümü de aslında bir o kadar basit ki… Sorunları bugüne kadar çözememişiz, neden, hep o ‘-mış’ gibi yapılan işler yüzünden. Kadınlarla ilgili konularda kararı hep erkeklerin vermesi yüzünden… Kadınlar haklarını bilsin ve arasın diye bu projeyi yapacağız. 18-30 yaş arasındaki ne eğitimde ne de istihdamda olan kadınlara yönelik bu projemizle ilk olarak şubat ayında İzmir’de eğitimcinin eğitimini gerçekleştireceğiz. Her derneğimizde üç iş kadını İzmir’e gelecek ve burada kadın haklarıyla ilgili eğitim alacak. Eğitici eğitimi alan eğitmenler ise kendi derneklerinde toplam 200 kadına eğitim verecek. Bu çalışma raporlanacak ve geleceğe ışık tutacak kitapçıklar hazırlanacak” dedi.

ARTIK YÜKSELMELİ’

“Kişisel olarak hiçbir şey yapamayız, biz birlikte güçlüyüz” sözlerinin de altını çizen GİFED Başkanı Huriye Serter, kadınların yaşadığı zorluklara da değindi. Kadının ne yazık ki ülkemizde öğretilmiş bir çaresizliği olduğunu belirten Serter, “Ne yazık ki bazen buna kendileri de inanıyor. Pandemi kadınları daha çok eve kapattı; ev işleri sırtlarında daha çok yük oldu, iş yükü ikiye katlandı. Dışarıda iş yükü aynı ancak kadın eve gelince çalışmaya devam ediyor. Pandemide işten çıkarılanlar daha çok kadın oldu. Ülkemizdeki kadın yoksulluğu pandemide daha çok tetiklendi. Artık yoksulluk kadınlaştı… Evlenmeden önce baba ve erkek kardeşe, sonrasında ise eşlerine bağımlı kaldılar. Kadın, kendi parasını kazansa bile o parayı kullanabilme özgürlüğü dahi yokken durum pandemide daha da arttı. Pandemiden sonra yaşanan ekonomik kriz nedeniyle de işsiz kaldılar. O yüzden bu sürecin kadınlara yaramadığını söyleyebilirim. İstihdamda olan kadın sayısı düştü ancak girişimcilikte biraz yükselme oldu. Çünkü evde iş yapıp para kazanmak isteyen kadınların sayısı arttı. 1 milyon 300 bin girişimcinin sadece 190 bini kadın. Onların da bir kısmı kayıt dışı çalışıyor. Sorunlarımız çok fazla… Biz artık kadınların sadece istihdamda olmalarını da istemiyoruz, kadınların yükselmesini ve karar mekanizmalarına gelmesini istiyoruz. Hükümetin, karar mekanizmalarının buna çözüm politikaları üretmesini toplum olarak istememiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

PRİM YAPTIRIYOR’

Kadın ve siyaset ilişkisini de ele alan Başkan Serter, “Bugün ‘çağdaş ve demokratik’ diye baktığımız ülkelerden çok önce seçme ve seçilme hakkını elde ettik. O gün kadın temsilinde dünya ikincisiyken ne oldu da bugün milletvekili sayımız sadece yüzde 17. Bunda hepimizin sorumluluğu var. En büyük sorun da yasaların uygulanmaması. Anayasamızın 10’uncu maddesi ‘Erkekler ve kadınlar yasalar önünde eşittir. Devlet bu eşitliği korumak ve kullandırmak zorundadır’ diyor. Sadece bu maddenin uygulanmasıyla bile kadınlar toplumda eşitlik kazanacak ancak maalesef uygulanmıyor. CEDAW, İstanbul Sözleşmesi, 6284 Sayılı Yasa… Tüm bunların hepsi kadının haklarını koruyan, kollayan yasalar. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkıldı ancak bizim için hala var, dilerim bir gün tamamen de geri gelir… Siyasete baktığımızda kadından konuşmanın prim yaptırdığını görüyoruz, demek ki bunu başardık. Ancak kadını konuşan siyasetçilerin o söylemlerini gerçeğe dönüştürmesini ne yazık ki hala sağlayamadık” dedi.

KADIN VEKİLLERE ÇAĞRI

Son olarak, toplumsal cinsiyet eşitliğinde Türkiye’nin ne yazık ki her sene biraz daha geriye gittiğini aktaran Serter, “‘Bir ülkenin kategorisini anlamak için kadınına bakın’ derler. Ekonomideki kadının durumu belli, sosyal yaşamda kadının yeri belli… Kadınlarımızı eğitmemiz lazım çünkü bizim kadınlarımız lider kadın. Kurtuluş Savaşı’nda liderlik edip üretim yapmış kadınlarımız var. Bizim kadınlarımız lider ruhlu ama eğitim şart. Kız çocuklarını eğitmeliyiz! Erkeklerin gölgesinde kalmadan cesurca ayaklarının üzerinde durabileceklerini onlara anlatmalıyız. Eğitim alan kadın daha hızlı yükseliyor. Kadınlar masalara oturmalı, kenarda köşede kalmamalı. Yan rolleri kabul etmiyor, başrolleri istiyoruz! Çünkü biz bu yetkinliğe sahip kadınlarımız. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ‘Muhtaç olduğunuz kudret damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur’ demiş. Bizim kanlarımız asil akıyor… Kadınlar ihtiyaç olduğu her şeyi yapabilir. Kadın dernekleri ve federasyonumuz tüm kadınlarla yol yürümeye hazır. Hiçbir zaman ‘Ben oldum’ demiyoruz. Kız kardeşlik ruhuyla erkeklerle de bir arada yürümek istiyoruz. Seçimler yaklaşıyor… Kadınlar bir yere geldiğinde diğer kadınları unutmasın. Kadının problemini çözecek olan yine kadınlar… Kişi o yoldan geçerek belirli bir yere geliyorsa geldiği yolu unutmasın. Seçim sisteminin değişmesi, siyasi partilerin kendi yapılarının değişmesi, fermuar sistemi, zihniyet değişimi şart. Her bir kadın milletvekilimiz bir başka genç kadına mentörlük etsin. Bu işe gönül vermiş genç kadınlarla birlikte çalışın. Bu bizi çok ileri taşıyacak ve güçlendirecek” diye konuştu.

YAĞMUR DAŞTAN / ÖZEL HABER

buyuksehirlerin-turizm-birimleri-izmirde-bulustu

Büyükşehirlerin turizm birimleri İzmir’de buluştu

izmir-merkezli-silindir-operasyonunda-41-gozalti

İzmir merkezli ‘Silindir Operasyonu’nda 41 gözaltı