in ,

‘Kadınlar yeter ki istesin, başaramayacağı iş yok!’

Pandemi döneminde krizi fırsata çevirip temizlik sektörüne el atan İzmirli iş kadını Naşide Kutal’ın hedefleri büyük. Kutal, zincir kurarak kadın istihdamını artırmayı amaçlıyor

kadinlar-yeter-ki-istesin-basaramayacagi-is-yok

24 yıl özel sektörde çalışıp emekli oldu. Boş oturmak yerine zor günler geçirdiğimiz korona virüs salgını döneminde örnek olacak bir girişimcilik öyküsüne imza attı. Naşide Kutal… Kadınların istihdamda daha fazla rol üstlenmesi gerektiğini düşünen 43 yaşındaki iş insanı Kutal, hijyen ürünlerinin önem taşıdığı pandemi döneminde temizlik şirketi kurdu. Kadınların istedikten sonra her konuda başarılı olabileceğini belirten Kutal “Kadınların güçlü olması gerekiyor, ticarette çok fazla kadın yok. Oysa olmalı” dedi.

TAM ZAMANINDA…

Yaşanan pandemi sürecinin kendisini girişimcilik fikrine yönelttiğini söyleyen Kutal, “Pandemi döneminden geçerken girişimcilik yapmak istiyor emin olamıyordum. Ancak kendimi hazırlayabildim. Bu tarz ürünler için firma açtım. Tedarik sağlamak istiyorum. Birçok firmayla görüşme halindeydim. Hijyen konusuna adayım dedim ve bir şekilde girişimde bulunmalıyım diyerek işe girdim” diye konuştu.
Kurduğu şirketin pek çok firma ile anlaşma kurarak bir tedarik zinciri olmasını istediğini belirten Kutal, “Dezenfektan, kolonya, temizlik ürünleri, maske aparatı, yüzey temizleyiciler, sertifikalı ürünler, alt sekme ürünlerin tedariğini yapıyoruz. Şimdiden buna başladık fakat büyütüp geliştirmek istiyorum. Sağlık Bakanlığı sertifikalı ürünler satacağız. Bu anlamda büyük hedeflerim var. Zincir olmak istiyorum. Sadece hijyen ürünleri alanında kalmak istemiyorum. Büyük bir tedarik zinciri hayalim var. Bu nedenle durmadan ilerlemeye devam edeceğim” değerlendirmesinde bulundu.
Kadın girişimci olarak çok fazla destek gördüğünü de vurgulayan Kutal, “Kadının kadına desteği çok fazla. Hatta en önemlisi. İzmir ve Ege Bölgesi’nde anlaşma yaptığım tüm firmalar, kadın girişimci için indirimler yapıyor. 24 senelik bir emek ve tecrübem var. Firmaların artıları oluyor. Kadın girişimci olmak beni mutlu etti. Bu alanda ilerleyeceğim ve kadın istihdamı için elimden geleni yapmaya devam edeceğim. Hedeflerim arasında kesinlikle kadın istihdamını artırmak ve tedarik zinciri alanımı genişletmek var. Başlangıçta bir hayal olarak ortaya çıkan fikirlerim benim için büyük bir mutluluk kaynağına dönüştü. Kadınlara örnek olmak ve teşvik etmek en büyük dileklerimden biri. Daha fazla kadın istihdam alanında olmalı” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

Gültepe’de kentsel dönüşümde yeni plana halk itirazı

lezzetin-efendiligi-icin-calismanin-kolesi-olduk

‘Lezzetin efendiliği için çalışmanın kölesi olduk’