in , ,

Kadroları geldi, zam ortada yok

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde 5 bine yakın işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesinde personelin yüzü güldü. Ancak taşerondan kadroya geçen çalışanlar halen asgari ücrete gelecek zammın beklentisinde

kadrolari-geldi-zam-ortada-yok

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan ve geçtiğimiz yıl yayınlanan 696 sayılı kanun hükmünde kararnameyle belediye şirketi İZENERJİ A.Ş.’nin kadrosuna geçen eski taşeron güvenlik personeli yeni yıla zamlı maaşlarıyla girmek için gün sayıyor. Belediyede çalışan 200’ü aşkın güvenlik personelinin maaşları da asgari ücret tespit komisyonunun açıklayacağı yeni rakamlara göre aynı oranda artacak. Ancak, yüzlerce emekçinin aldığı ücret yine İZENERJİ’de çalışan mesai arkadaşlarının da altında kalacak. Türkiye genelinde 1 milyonu aşkın KHK’lı mağdur olduğuna dikkat çeken Genel İş Sendikası 2 No’lu Şube Başkanı Arif Yıldız, yaşanan mağduriyeti çözmek için tek çarenin ise sınırlamanın ortadan kaldırılması ve toplu sözleşme yolunun açılması olduğunu belirtti.

‘KADROYA SEVİNİYORLAR AMA’

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde asgari ücret tespit komisyonu kararını bekleyen yüzlerce mağdur işçi olduğunu açıklayan DİSK Genel İş Sendikası İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Arif Yıldız, konuya ilişkin Ege Telgraf’a yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Büyükşehir Belediyesi’nde maaş grubu olarak bu sınıfa giren güvenlik personelleri var. Bu sadece İzmir’e ya da Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZENERJİ şirketine özel bir durum değil. Türkiye’de kamu kuruluşları ve belediye şirketlerine geçen yaklaşık 1 milyona yakın işçi var. Tabii ki asgari ücretle halen çalışmakta olan ama kadroluyum diyerek kendisini güvencede hisseden ve öyle olduğunu sanan işçiler de var. Bugün kadro verdik dedikleri bu 1 milyonu aşkın işçi ne yazık ki asgari ücrete gelecek zammı bekliyor. Bugün Büyükşehir Belediyesi’nde güvenlik görevlisi olarak çalışan birçok arkadaşımız asgari ücrete eş değer maaş alıyor. Bu düzenleme ilk çıktığı dönemde çıkıp tepkimizi koyduk ve özgür bir toplu sözleşmenin olduğu, herkesin sendikalara üye olabildiği, işverenle toplu sözleşme masasına oturulabildiği bir ortam istediğimizi defalarca dile getirdik.”

TOPLU SÖZLEŞME ŞART

Yıldız, 696 sayılı KHK‘daki sınırlamanın toplu iş sözleşmeleri önünde büyük engel teşkil ettiğine de vurgu yaparak şöyle devam etti: “Biz KHK’lı çalışanlar için de sendika ile yürütülen bir toplu sözleşme sürecinden yanayız. Ama maalesef iktidar yasayı ben böyle çıkardım, benim dediğim olacak dediği için bunu işçilere zorla dayattı. Bu durum 2020 yılının Haziran ayı sonuna kadar böyle sürecek. Önümüzdeki 6 ay da taşerondan kadroya geçen işçileri maddi olarak zorlu günler bekliyor. Hatta işin kötü yanı, KHK’lı çalışanlar eğer maaşları asgari ücret altında kalırsa, asgari ücrete ilave yüzde 4’lük bir zam alacak. Asgari ücretin altında kalmayan ise zam alamayacak. Binlerce işçi asgari ücretin altında kalıp ikinci defa mağdur olabilir. Toplu sözleşme yapamıyoruz. Benim şubeme üye 4 bin 500 İZENERJİ işçisi var. Yine KHK‘lı işçiler var. Bu konu belediye meclisinde de çeşitli seferler gündeme geldi. Ancak muhalefet ne yazık ki işçiyle ilgili bu konuda samimi değil. Bir kere niyetleri kendisinden olmayan belediye başkanını köşeye sıkıştırıp, onu küçük düşürmek. Eğer gerçekten işçiyi düşünüyorlarsa, samimi iseler, bizle birlikte alanlarda olsunlar, çıkalım hep beraber hakkımızı arayalım. Haydi hep birlikte asgari ücret için ortak bir mücadele yürütelim. Biz konfederasyon olarak boşuna asgari ücret 3 bin 200 liraya yükseltilsin demiyoruz.”

Erman Şentürk / Özel Haber

sirincede-kacak-icki-operasyonu

İzmir’in turistik mahallesinde operasyon! 50 litre şarap ele geçirildi

egeli-ihracatcinin-yeni-hedefi-afrika

Egeli ihracatçının yeni hedefi Afrika