in ,

Kahveciler açılış için gün sayıyor

Korona salgını nedeniyle Mart ayından bu yana kepenk indiren ve zor günler geçiren kahveci esnafı bayramın ardından işe başlamanın heyecanını yaşıyor

yasaklar-ve-cezalar-esnafin-belini-buktu

İzmir’de sayısı üç bine ulaşan kahveci esnafı 1 Haziran’da resmen yeniden kepenk açıyor. Alınan son kararı heyecanla karşılayan ve yeniden tezgah başına geçmek için gün sayan İzmir’deki binlerce işyeri sahibi hazırlıklara başlarken, esnaf odasından süreçle ilgili önemli açıklamalar geldi. Virüs salgınından sonra devletten bekledikleri yardımı göremediklerini ancak belediyelerin destekleriyle ayakta kalmayı başardıklarını açıklayan esnaf odası, işyerlerinde gereken tüm hijyen tedbirleri aldıklarını belirterek, vatandaşlara “İçiniz rahat olsun” mesajı verdi. Halk sağlığı açısından büyük önem taşıyan ve vatandaşların toplu olarak bulundukları yerlerin başında gelen kahvehanelerde artık geleneksel kuralların yerini sıkı tedbirlerin almaya başladığını belirten Esnaf Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, “Masraftan kaçınmayacağız, bizler de tedbirlere uymak zorundayız. Sağlık söz konusu. Artık yeni bir döneme başlıyoruz. Üzerimize düşen neyse yapacağız” dedi.

‘MİLAT OLACAK’

Ege Telgraf’a önemli açıklamalarda bulunan İzmir Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, binlerce esnafın yaklaşık iki aydır kapalı durumda bulunan işyerlerini 1 Haziran’da hizmete açmak için gün saydığını belirterek, “Alışveriş merkezleri açıldı, ancak bizler daha işyerlerimizi hizmete açamadık. Alışveriş merkezleri bünyesinde bulunan kafeterya ve restoranlar da kapsam dışında bırakıldı ve onlar da henüz açılmadı. Alınan son karar sadece mağazaları kapsıyordu. Biz 1 Haziran tarihinde bir aksilik yaşanmadığı takdirde dükkanlarımızı açacağız. Eğer virüs salgınının bu gidişiyle ilgili bir değişiklik olmaz, durum daha kötüye gitmez ise bayramdan sonra kepenkleri tekrar açıyoruz. Açıldıktan sonra elbette birtakım değişiklikler ve yeni kurallar gelecek. Artık yeni bir dönem başlıyor. Tabii ki hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Mesela masalar arasında mesafe olacak, gereken tüm hijyen tedbirlerini almak kaydıyla iş yapmaya başlayacağız. Zaten biz esnaf olarak getirilecek tüm bu ek düzenlemelere hazır durumdayız. Esnaf gurubu olarak diğer sektörlere göre bu konuda biraz daha avantajlıyız. Bugüne kadar gereken tüm hijyen eğitimlerini almış durumdayız. Ne yapmamız gerektiğini biliyoruz. Getirilecek hijyen tedbirlerinin tümüne uyarak işyerlerimizi açarak ülke ekonomisine katkıda bulunacak ve bir katma değer girdisi sağlayacağız. Sadece kahveci esnafı olarak değil, bizimle iş yapan birçok yan sektörü de düşünmek lazım. Birçok farklı iş kolunda hareketlenme ve bir canlılık yaşanacak. Sadece satılan çay değil, bize ürün veren, hizmet sağlayan firmalar da bu açılış tarihini bekliyor” diye konuştu.

ZAM YOK

Kahveciler Odası Başkanı Kırdı yeni dönemde alacakları önlemleri ve açılış sonrasında kendilerini bekleyen zorlukları ise şu sözlerle özetledi: “İşletmelerimizde kullanılmak üzere dezenfeksiyon makineleri, eldivenler, sıvı temizleyiciler gibi birçok ürün satın alacağız. Bu kalemler bizim için ek yük olmayacak. Bunları zaten alıyoruz, almak zorundayız da. Neticede zor bir dönem ve küresel bir virüs salgınıyla mücadele ediyoruz. Henüz süreç bitmiş değil. Aynı tedbirleri uygulamaya devam etmemiz gerekiyor. Her şeyden önce esnafımız kendi sağlığı için, ailesinin, yakınlarının sağlığı için bu önlemlere uymak zorunda. Elbette küçük çaplı işletmeler bu geçiş sürecinde zorluk yaşayacak, ancak yapacak bir şey yok. Halk sağlığını koruyabilmek için bu şartları sağlamak zorundayız. Bazı esnafımız bu süreci dükkanlarını yenileyerek, tadilat ve onarımlarını yaparak geçirmeyi tercih etti. Şu anda eksiklerimizi tamamlayıp 1 Haziran’da yeniden açılacağımız güne hazırlanıyoruz. Elbette bizim yükümüz arttı, gelirimiz azaldı, masraflarımız çok ancak vatandaşlarımız bilsin ki, kesinlikle fiyatlarda bir değişiklik olmayacak. Odamızın belirlediği tarifeler geçerli olmaya devam edecek ve kesinlikle zam olmayacak. Her şey eskisi gibi devam edecek. Sadece bir süre daha, en azından hayat normale dönene ve pandemiden tamamen kurtulana kadar yüzde 50 kapasite ile çalışacağız. Bu noktada devletin ve bakanlıkların aldığı kararlara, tavsiyelere uymaya devam edeceğiz.”

BELEDİYELERE TEŞEKKÜR

İzmir’de iş yapan ancak İçişleri Bakanlığı genelgesi sonrasında kepenk kapatmak zorunda kalan esnaf ve işyeri çalışanlarının belediyelerden gelen destekler sayesinde ayakta kaldığına dikkat çeken Başkan Kırdı, “Bu zorlu süreçte bizden yardımlarını esirgemeyen Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’a teşekkürlerimizi iletiyoruz. Kahveci esnafı ve çalışanlarımıza yaptıkları gıda ve erzak yardımları sayesinde zorlukları bir nebze olsun aşmayı başardık. Aynı şekilde Karabağlar Belediyesi, Bayraklı Belediyesi’ne de kahveci ve çay ocağı esnafına sahip çıktıkları, bu zorlu süreçte bizi yalnız bırakmadıkları için teşekkürlerimizi sunuyoruz. İhtiyaç sahibi ve gelirinden olan çalışan arkadaşlarımıza sundukları bu imkanlar için kahveci esnafı adına belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Diğer belediye başkanlarımızdan da bu katkıyı bekliyoruz” dedi.

Erman Şentürk / Özel Haber

sismik-izolasyonla-can-kaybini-engelle

‘Sismik izolasyonla can kaybını engelle’

izmirgazdan-torbalidaki-koku-aciklamasi

İZMİRGAZ’dan Torbalı’daki ‘koku’ açıklaması