in ,

‘Kapı kapı gezmeye mahkum ediliyoruz!

12 milyona yakın emekliyi ilgilendiren bankaların promosyon ücretleri açıklandı. Açıklandı açıklanmasına ancak çıkan sonuç emeklilerde hayal kırıklığı yarattı

kapi-kapi-gezmeye-mahkum-ediliyoruz

Geçen yılın son günleri açıklanan maaş zammının ardından bankaların promosyon rakamları da ilan edildi. Üç yılda bir alacakları ek promosyon ücretleri için beklentilerinin 2 bin lira olduğunu duyuran ve çeşitli imza kampanyaları düzenleyen Tüm Emekliler Sendikası MYK üyesi İbrahim Yılmaz, çıkan sonucun 12 milyon vatandaşı hüsrana uğrattığını iddia etti.

MAKSİMUM 750 LİRA

Son rakamları Ege Telgraf’a değerlendiren Tüm Emekliler Sendikası MYK üyesi İbrahim Yılmaz, “1000-1550 lirası alan emekliler 500, 1500 -2000 lira arasında maaş alan emekliler 625, 2000 bin liranın üzerinde maaşı olan emekliler ise bankalardan 750 lira promosyon ödentisi alacak. Üç kademeli olarak bir ayarlama yapılmış. Tabii bu rakam devletin Ziraat Bankası ile yaptığı anlaşma. Üç yılda bir kez bu ücreti alacağız. Protokol böyle. Diğer bankalara baktığımızda biraz daha üstünü veren de var. Ancak fark çok fazla değil. Alt limiti belli. Genel olarak baktığımızda bu ücretler bizim beklentilerimizin çok çok altında. Emekliye gördükleri bu değer müstahak mı? Yani sonuçta, üç yılda bir kapı kapı gezip, biraz daha fazla alabilelim diye banka banka dolaşacağız. Özetle, emekliler yine banka kuyruklarına mahkum oldu, yine bankaların kucağına düştü. Emeklileri adeta dilenci gibi kapı kapı gezdiriyorlar” diye konuştu.

‘DAĞ FARE DOĞURDU’

Yılmaz şöyle konuştu; “Bankalar yine emeklinin kanını emmeye devam edecek. Çünkü emeklilere verdikleri bu paranın kat kat fazlasını geri alacaklar. Emekliye zorunlu maaş kartı veriliyor. Yıllık aidat, komisyon ücreti derken bu paranın yarısını zaten 3 yılda bizden bankaya gidecek. Burada sermayeye pay çıkardılar. Biz sendika olarak beklentimizi iki bin lira bekliyorduk. Bunun için imza kampanyası başlattık. Ancak taleplerimizin yüzde 50’si dahi gerçekleşmedi. Adeta dağ fare doğurdu. Yine hayal kırıklığına uğradık. Bir sonraki düzenleme üç yıl sonra yapılacak. Gelecek yıl verdikleri bu parayla ne alınır ki? Malum, enflasyon ortada. Paranın değeri gün geçtikçe düşüyor. Zaten maaşlarımız dahi bize yetmez olmuş. Seneye verdikleri bu para da ne yazık ki kuşa dönecek. Önceden 350 lira alıyorduk, bankalar üç yılda bunun kat kat fazlasını bizden almıştı. Bu tamamen bir tuzaktır. Oysa bizim esas istediğimiz daha fazla promosyon alabilmek için böyle dilenci gibi banka kapılarında gezmek değil, eşit, adil ve insanca yaşanabilir ücret için toplu sözleşme hakkı. Eğer bize yüzde 10 zam vermiş olsalardı, banka banka dolaşmayacaktık. 17 senedir iktidarda olan hükümetten fazla bir şey beklenemezdi. Saraya gelince para buluyorlar ama emekliye gelince para yok diyorlar. Bugün emekliler yüz lira promosyon farkı için akşama kadar çarşıda bankaları dolaşıyor. Herkes hangi bankaya gidelim, hangisi daha fazla veriyor diye bize soruyor. Ne yazık ki biz aynı hüsranı intibak yasasında da, maaş zamları açıklanırken de, bayram ikramiyeleri belirlenirken de yaşamıştık. Bu iktidar böyle devam ettiği sürece bu hayal kırıklığı devam edecek. Emekliler, emekçiler daha fazla mağdur olacak. Önümüzdeki süreçte bu konuyla ilgili sokakta olacağız ve yeni bir eylem sürecine başlayacağız. Biz dilenci değil, emekliyiz.”

Erman Şentürk / Özel Haber

marble-fuari-ertlendi

MARBLE Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı ertelendi

bu-sehirde-bile-kadinin-adi-yok

Bu şehirde bile kadının adı yok!